*

şükela:  tümü | bugün
  • yirminci yüzyılın önemli suç kişisi. çete işine girmiş, gayet de başarılı olmuştur; inanılmaz paralar kazanmıştır. isminden de tahmin edilebileceği gibi sicilya göçmenidir.
  • 1897 sicilya doğumlu , gercek adi charles luciano olan , 1907'de new york'a ayak basmis ve ayni sene icerisinde dukkan soymaktan ilk tutuklamasini yemis italyan mafyasinin onemli ismi.okulda yahudi cocuklara gunde bir ya da iki penny vererek , onlari kendine koruma olarak tutar , kabul etmeyenleri dovermis.bu da ne meslek sectigini az bucuk belli etmis sanirim.charles "lucky" luciano 1962 yilinda kalp krizinden olmustur.
  • (bkz: lucky luke)
  • gerçek adı salvatore luciano olan bu gangster new york'ta en büyük olmak için maranzano'yu öldürmüş bir suç komisyonu kurulması için ön ayak olmuştur.tamamen amerikanlaşmış bir italyandır.amerikaya geldikten sonra ismini charles olarak değiştirmiştir. 1947'de amerika'dan sınırdışı edilmiş yeni palazlanan uyuşturucu işlerini sicilyadan yönetmiştir. 1. kuşak mafya adamlarının al capone'la beraber en tanınmışlarındandır. tertemiz pahalı giysiler, fotör şapka, briyantinli saçlar..
  • juventus genel menejeri luciano moggi 'nin italya'da juventus haricindeki takım taraftarları tarafından kullanılan lakabı..
  • harac vermeyi reddeden yahudi bir cocuktan dayak yedikten sonra dost olmuslar. meyer lansky adindaki bu cocuk onu daha sonra benjamin siegel adındaki bir baska yahudi cocukla tanistirmis ve boylelikle sicilya kokenine dayalı uzun sureli bir ittifak baslamis aralarında.

    ayrica luck luciano 'nun dogdugu lercara firiddi köyünün , scilyadaki corleone kasabasına 26 km uzaklıkta oldugunu da ekleyelim.
  • 80lerin ilk yarısında, trt 1 kanalında pazar geceleri geç bir vakitte yayınlanan, zatın hayatını anlatan bir dizi vardı.
  • lucky luciano, bir kış gecesi * önceden randevulaştığı, onun hakkında bir hikaye yazacak olan senaryo yazarı ile buluşmak üzere napoli havaalanına gelir. yazarı karşıladığında, kötüdür. zayıf olan ve önceden de birkaç krizle bu zayıflığını gösteren kalbi, daha fazla dayanamaz. havaalanının zeminine yığılır. ciddi bir kalp krizi geçiriyordur. dayanamaz. lucky luciano'nun birleşik devletlere girmesine ancak ölümünden sonra izin verilir. mezarı, new york'daki st. john's mezarlığındadır.

hesabın var mı? giriş yap