şükela:  tümü | bugün
 • sumer uygarlığında bir dönem öğretmenlik yapmış, sumer devleti üzerindeki işgaller ve baskılar artınca bu uygarlığın birgün yokolabileceğini ama isminin yaşaması ve gelecektekilerin bu uygarlığın neler yaptığını bilmesi gerektiğini düşünerek yaşadıklarını (örnek teşkil etmesi babında) yazan yazar.
  23 tablet üzerine yazdığı anıları bir çok farklı araştırmacı tarafından farklı tarihlerde bulunmuş, farklı müzelerde saklanmıştır. fakat büyük çoğunluğu istanbul arkeoloji müzesinde bulunan eser muazzez ilmiye çığ* tarafından sumerli ludingirra adıyla kaleme alınmıştır*.
 • bilinen ilk şair. sümerler kil tabletlere yazdıkları için işi çok zordu herhalde.
 • entry tarihi itibari ile bogazici universitesi'nde turk dili ve edebiyati ogrencisi olma yolunda olan suser.
 • alternatif isa tanri diyaloglari başlığındaki entry performansıyla günün çaylaklarından seçilen yazar.
 • isminin anlamı tanrının adamıdır.
 • oğlak yayınları tarafından 1997-99 yılları arasında üç ayda bir yayımlanmı$ $iir dergisidir.
 • şiir dergisi olanının ilk sayısı bahar '97'de çıkmıştır ve bu sayının dosya konusu ece ayhandır.
 • oğlak yayınları tarafından '97 bahar - '99 yaz/güz arasında mevsimde bir yayımlanmış dergi. benim şu ana dek okuduğum en sıkı şiir dergisi. ismi güzel, kendisi ayrı güzel. ne yazık ki sadece 10 sayı yayımlanmış, keşke bir şekilde yeniden yayımlanabilse.

  sayılar ve dosya konuları şöyle:

  sayı 1 ('97 bahar) ece ayhan
  sayı 2 ('97 yaz) çağdaş şiirde mistik öğe
  sayı 3 ('97 güz) turgut uyar
  sayı 4 ('97 kış) şiir, yorum ve eleştiri
  sayı 5 ('98 bahar) ülkü tamer
  sayı 6 ('98 yaz) 30'lu yıllarda şiir
  sayı 7 ('98 güz) metin altıok
  sayı 8 ('98-99 kış) nurullah ataç
  sayı 9 ('99 bahar) sezai karakoç
  sayı 10-11 ('99 yaz/güz) şiir ile müzik
 • ludingirra adını hiç duydunuz mu?
  o, bilinen ilk şairlerden.
  sümerli bu muhteşem insan, tüm eserlerini 23 adet kil tabletin üzerine yazmış.
  bu tabletler farklı zamanlarda, farklı araştırmacılarca bulunarak müzelerde koruma altına alınmış. büyük çoğunluğu da istanbul arkeoloji müzesi'nde. gelelim bu insanın ilk şair olmasında da öte, yaptığı bir güzelliğe.
  m.ö 3500’li yıllarda yaşayan ludingirra, ülkesini, anılarını yazdığı tabletlerle, kendisinden sonra gelecek kuşaklara medeniyetinden iz bırakma kaygısıyla kaleme aldığı notlarıyla, bir medeniyetin izlerini günümüze ulaştırmayı da başarmış.
  kendisi bir öğretmen, 70 yaşına geldiğinde ülkesinin gelecekte unutulmaması için bir şeyler yapmanın gerekli olduğuna inanıyor ve anılarını yazmaya başlıyor. işte o anılardan parçalar...
  “ben küçük bir adamım, bunu önlemek elimden gelmez diye yakınıyordum. bir gün birdenbire aklıma geldi. ben bir yazar olduğuma göre, ulusumuzun bulduklarını, başardıklarını, geçmişimizi, geleneklerimizi, ne kadar uygar olduğumuzu, gerek sümerliliklerini unutmaya başlayan gençlerimize, gerek daha sonra gelecek kuşaklara neden yazılarımla bildirmeyeyim dedim ve yaşam öykümü yazmaya karar verdim. böylece her tarafa, herkese, her çağa ulaşacağımı umut ediyorum” ve ardından bir haykırış gelir devamı olarak:
  “bu güzel ülkemize her taraftan göz diktiler. göklere uzanan basamaklı kulelerimizin, görkemli tapınaklarımızın, arı gibi işleyen çarşılarımızın, her tarafa ulaşan kervanlarımızın, dümdüz uzanan yollarımızın, boy ürün veren tarlalarımızın nehirlerimizde ve açtığımız kanallarda salına salına yüzen teknelerimizin, dolup taşan iskelelerimizin, her tür bilgiyi veren okullarımızın ünü uzak ülkelere kadar yayıldığından; ilkel olan bu ülkelerin halkı kıskandı bizi. fırsat buldukça üzerimize saldırdılar. kentlerimizi yakıp yıktılar.”

  muazzez ilmiye çığ tarafından tabletlerin dilimize çevrilmesi sonucu, günümüze gelen bir güzellik.

  ilgili görsel-1

  ilgili görsel-2

  ilgili görsel-3

  ilgili görsel-4

hesabın var mı? giriş yap