• italyan modern klasik piyano ve bestecisi. 1955'te torinoda doğdu. büyükbabası eski italyan başbakanlarından, babasının kendi yayınevi var. ilk müzik ilhamını, çocukken ona piyano çalan annesinden almış. daha sonraları tüm zamanını müziğe admaya karar veip, milano'daki conservatorio verdi'ye yazılmış, ve ardından önlü besteci luciano berio ile çalışma fırsatı bulmuş.
  şarkılarında, etkilendiği dönemleri, kitapları ve filmleri rahatlıla bulabiliyoruz. bu açıdanda piyano besteciliğinde modern bir yalınlık ve duygusal temaların ince işlenişi göze çarpmakta.
  en son albumü echoes the einaudi collection, başarılı bestelerinin toplanması ile oluşturulmuş.
 • ne zaman bilgisayar başında birşeyler yazıcak olsam,ders çalışıcak olsam ya da ne bileyim böyle kafam yorulmasın istesem, refleks olarak parçalarını dinlediğim,italyan müzisyen.
  bir çok parçası güzeldir ki,içlerinden sadece şunlar güzeldir diyemem. sadece questa notte'nin * anlamı büyüktür bende.

  ve ayrıca,ben siena'da yaşarken,kendisi siena'ya konsere gelmişti. (27 temmuz) ama ben konjonktürün getirdiği bir boşvermişlikle,bir yemişim ludovico'sunulukla,konsere gitmemiş, başka bir yer'de zaman geçirmiştim.
  neyse,bir daha ki sefere artık ludovico.**
 • hani insanın turistken 5 duyusu birden on kaplan gücünde çalışır ya... gözleriniz fıldır fıldır ilginç bir manzara arar, hayatınızda 5 kuruş vermeyeceğiniz şarapları tatmak için dünyanın parasını bayılırsınız... en basit küçücük bir şehri bile ilgi çekici hâle getirebilir turist bünyesi. işte bu adam da benim turist kulağıma aynen bu şekilde çalınmıştı. berlin'de bir kitapçıda gezinirken kendisinin müziğini duyar duymaz takıldım kaldım. en sonunda dayanamayıp görevli bayana bunun kim olduğunu sordum kırık dökük almancamla -aslında hiç de kırık dökük değil ama böyle söyleyince daha melankolik bir atmosfer oluyor. kendisi de cd kutusunu çıkarıp üzerine yapıştırdığı bir post-it'e aynen şöyle yazdı: "ludovico einaudi - i giorni. istanbul'a dönüşte edindiğim o ilk cd ve daha sonrasında aşağıdaki diskografinin tamamı ile einaudi, yann tiersen'dan sonra başıma gelen en güzel sürpriz olmayı başarmıştır. kendisiyle tanışıklığımı -çok matah bir hikâyesi varmış gibi- ballandıra ballandıra anlatmam da ondandır.

  le onde (1996)
  stanze (1997)
  eden roc (1999)
  i giorni (2002)
  echoes: the einaudi collection (2004)
  una mattina (2004)
  diario mali (2006)
  divenire (2007)
 • klasik müzik tonları ile deneysel müzik arasında gidip gelen muhteşem müzik adamı. hiç kuşku yok ki modern çağın en büyük bestecilerinden biri. hatta çağının çok ötesinde olduğunu söylemek dahi mümkün. herhangi bir albümü ile insana en iyi sakinleştiriciden daha fazla etki ediyor. kanaatimce, hangisi olursa olsun fark etmez ama asgari 1-2 albümü ben müzikseverim diyen herkesin elinde/evinde bir şekilde olmalıdır.