şükela:  tümü | bugün
 • a clockwork orangeda alexi "tedavi" etmekte kullanılan yöntem.
 • bir nevi nefret, ya da iğrenme terapisidir (ingilizcesi aversion therapy). diğer aversion therapy çeşitlerinden farkı terapi esnasında hastaya muhtelif ilaçlar da verilmesidir.

  bu tedavide hastaya bir olayın kötü ve zararlı olduğunu kabul ettirmek için o olayı çağrıştıran deneyimler yaşatılırken, hastaya acı çektirecek ya da onun psikolojisini bozacak ilaçlar verilir.

  örnek bir zamanlar olarak gaylere homoseksüelliğin kötü bir şey olduğunu kabul ettirebilmek için bir grup gay'e çıplak erkek resimleri gösterilirken apomorfin verilmişti.

  a clockwork orange da ise şöyle geçmekteydi: alex'in saldırganlığını bertaraf etmek için alex'e şiddet içeren sahneler seyrettirilmişti. ayrıca bu sahneler çalınırken çeşitli ilaçlar veirlmişti kendisine.

  filmle ilgili ilginç bir detay da şudur: ludovico tekniği sırasında alex'e ludwig van beethoven dinletilmişti, ve alex beethoven'a karşı da bir tiksinti beslemeye başlamıştı

  son olarak: şu anda kullanılmayan bir tekniktir.
 • anthony burgessin yazdığı, 1971’de stanley kubrick tarafından aynı isimle sinemaya uyarlanan a clockwork orange (otomatik portakal) adlı kitapta anlatılan bir tedavi yöntemidir.

  --- spoiler ---
  tedavinin amacı, topluma zararlı suçluları, iyi olanı istemeye, şiddetten uzak durmaya yöneltmektedir. tedavinin uygulama biçimi, kişiye korkunç acılar, mide bulantıları vs. yaşatan bir iğne yapıp, gözlerini ayırmasına hatta kırpmasına bile izin vermeden ilacın etkisi süresince, yani bir saat boyunca ağır şiddet sahneleri izletmektir.

  kitabın kahramanı alex’e uygulanan bu onbeş günlük tedavinin sonucunda alex, değil şiddet uygulamak, düşüncesinden bile hastalanır hale gelir. kimseye kötü bir söz bile söyleyemez. hastalıktan kurtulabilmek içinse hep iyi şeyler düşünmek, herkese çok iyi davranmaya çalışmak zorunda kalır. hatta o acıyı çekmemek için ayakkabı altı bile yalar.

  ama uzun sürmez bu acı, intihara teşebbüs etmesiyle geçirdiği travma, tedavinin yarattığı bu kabusa son verir. sonra hükümet, olanlardan kimseye bahsetmesin diye onu yalamaya başlar.
  --- spoiler ---
 • tecavüzcü tacizci zihniyete uygulanması gereken yöntem
 • ne olursa olsun hiç bir insana uygulanmaması gereken bir yöntemdir.özellikle son dönemde artan pedofili,kadına şiddet,taciz ve tecavüz vb.gibi vuku bulan adli ya da kriminal olay failine değil uygulanması uygulanmasını düşünmek bile insanlık suçu olan terapi yöntemidir.
 • 14 sabıkası olan (taciz, tecavüze yeltenme -engellemişler, engelleyen olmasa tecavüz edecek-, adam yaralama, gasp, darp, 80 yaşında kadına tecavüz-yaralama-gasp)
  parasıyla şizofren raporu alıp tüm bu suçları işledikten sonra tekrar toplum içine salınan bir yaratığa bunu uygulasak "insinlik sıçıdır, hiç kimsiyi yipılmımılıdır" diye zırlayacak olanlar var!

  git sen bunu hiç bir suretle husumet vs.. olmadan "hapishaneye girmem gerekiyordu, gözüme onu kestirdim öldürdüm" diyerek, ilk bıçak darbesini şah damarına alan, ardından sırasıyla kalbine, bacaklardaki atar damarlara bıçak darbesi yemiş olup hastanenin ortasında bile bu darbeleri yese yaşama şansı dahi olmayan yunus kahya 'nın ailesine söyle de senin ağzını yüzünü insanlık onuruna yakışır şekilde bir şekle soksunlar. biraz şeklinde problem var. fazla düz... az bi dağılması lazım.

  sen git bunu "ne baktın" diyerek darp edilip, boğazına askeri standart halk tabiriyle rambo bıçağı yiyen necati bağcı'nın ailesine söyle...

  git bunu bigem çubukçuoğlu'nun ailesine de savun...

  arzu edersen yepyeni kopya cinayetimiz var, ceren damar hocanın ailesine git söyle bunu.

  ya bu ekşi ne güzel bi memleket... oturuyor adam götünün üstüne, geçiyor bilgisayar karşısına... işsiz güçsüz. zaten işi olsa da beyaz yaka işin ilk ve son saatlerini ekşi ile kapatıyor adam!
  dünyadan haberi yok. dünyası plazasından aldığı nefes kadar reel... oradan başlıyor seri duyara. suçluya, toplumun sırtındaki yüklere, toplumun içindeki haşerelere sonsuz duyar kasıp mağduru, hayatı sona ermiş olanları zerre düşünmeden... hatta kendi odasında yüksek sesle söylese salaklığının farkına varacağı şeyleri son derece ciddiyetle lambır lumbur yazıyor.

  doğru kardeşim haklısın. bizi teknik meknik kesmez. bizim acilen eugenicse geçiş yapmamız lazım aslında... bu yöntemler falan hep insanlık suçu çünkü... toplumun sırtındaki haşerelere karşı hassasiyetimizi yitirmeyelim di mi?