şükela:  tümü | bugün
 • a clockwork orangeda alexi "tedavi" etmekte kullanılan yöntem.
 • bir nevi nefret, ya da iğrenme terapisidir (ingilizcesi aversion therapy). diğer aversion therapy çeşitlerinden farkı terapi esnasında hastaya muhtelif ilaçlar da verilmesidir.

  bu tedavide hastaya bir olayın kötü ve zararlı olduğunu kabul ettirmek için o olayı çağrıştıran deneyimler yaşatılırken, hastaya acı çektirecek ya da onun psikolojisini bozacak ilaçlar verilir.

  örnek bir zamanlar olarak gaylere homoseksüelliğin kötü bir şey olduğunu kabul ettirebilmek için bir grup gay'e çıplak erkek resimleri gösterilirken apomorfin verilmişti.

  a clockwork orange da ise şöyle geçmekteydi: alex'in saldırganlığını bertaraf etmek için alex'e şiddet içeren sahneler seyrettirilmişti. ayrıca bu sahneler çalınırken çeşitli ilaçlar veirlmişti kendisine.

  filmle ilgili ilginç bir detay da şudur: ludovico tekniği sırasında alex'e ludwig van beethoven dinletilmişti, ve alex beethoven'a karşı da bir tiksinti beslemeye başlamıştı

  son olarak: şu anda kullanılmayan bir tekniktir.
 • anthony burgessin yazdığı, 1971’de stanley kubrick tarafından aynı isimle sinemaya uyarlanan a clockwork orange (otomatik portakal) adlı kitapta anlatılan bir tedavi yöntemidir.

  --- spoiler ---
  tedavinin amacı, topluma zararlı suçluları, iyi olanı istemeye, şiddetten uzak durmaya yöneltmektedir. tedavinin uygulama biçimi, kişiye korkunç acılar, mide bulantıları vs. yaşatan bir iğne yapıp, gözlerini ayırmasına hatta kırpmasına bile izin vermeden ilacın etkisi süresince, yani bir saat boyunca ağır şiddet sahneleri izletmektir.

  kitabın kahramanı alex’e uygulanan bu onbeş günlük tedavinin sonucunda alex, değil şiddet uygulamak, düşüncesinden bile hastalanır hale gelir. kimseye kötü bir söz bile söyleyemez. hastalıktan kurtulabilmek içinse hep iyi şeyler düşünmek, herkese çok iyi davranmaya çalışmak zorunda kalır. hatta o acıyı çekmemek için ayakkabı altı bile yalar.

  ama uzun sürmez bu acı, intihara teşebbüs etmesiyle geçirdiği travma, tedavinin yarattığı bu kabusa son verir. sonra hükümet, olanlardan kimseye bahsetmesin diye onu yalamaya başlar.
  --- spoiler ---
 • tecavüzcü tacizci zihniyete uygulanması gereken yöntem
 • ne olursa olsun hiç bir insana uygulanmaması gereken bir yöntemdir.özellikle son dönemde artan pedofili,kadına şiddet,taciz ve tecavüz vb.gibi vuku bulan adli ya da kriminal olay failine değil uygulanması uygulanmasını düşünmek bile insanlık suçu olan terapi yöntemidir.
 • keşke gerçekte türkiye'de uygulansa dediğim teknik.
 • başlık altında farklı yazarlar tarafından tanımlanmış olan bu tedavi yöntemini arkadaş çevremle birlikte kültürsüzlüğümüze “tedavi” amacıyla bir etkinliğe dönüştürdük.

  ludovico nights adlı etkinlikte normal şartlarda oturup izleyemeyeceğimiz, “amaan şimdi de kafamı skmiyim” diyip geçeceğimiz filmleri izliyoruz.

  ilk haftanın filmi basic instinct

  ikinci haftanın filmi no country for old men
 • stanley kubrick'in otomatik portakal filminde, filmin baş kahramanı alex, işlediği suçların cezasını çekmek üzere deneysel bir tedaviye tabi tutulur. bu tedavide denek sürekli olarak tecavüz, işkence, cinayet ve savaş sahnelerinden oluşan filmlere maruz bırakılır.
  ingilizcesi aversion therapy olan bir nevi nefret ya da iğrenme terapisidir. diğer aversion therapy çeşitlerinden farkı terapi esnasında hastaya muhtelif ilaçlar da verilmesidir. bu tedavide hastaya bir olayın kötü ve zararlı olduğunu kabul ettirmek için o olayı çağrıştıran deneyimler yaşatılırken, hastaya acı çektirecek ya da onun psikolojisini bozacak ilaçlar verilir.
  örneğin bir zamanlar olarak eşcinsellere homoseksüelliğin kötü bir şey olduğunu kabul ettirebilmek için bir grup eşcinsel erkeğin çıplak resimleri gösterilirken apomorfin verilmiştir. otomatik portakal da ise şöyle geçmekteydi: alex'in saldırganlığını bertaraf etmek için alex'e şiddet içeren sahneler seyrettirilmişti. ayrıca bu sahneler çalınırken çeşitli ilaçlar da verilmişti.
  filmle ilgili ilginç bir detay da şudur: ludovico tekniği sırasında alex'e ludwig van beethoven dinletilmiş ve alex, beethoven'a karşı da bir tiksinti beslemeye başlamıştır.
  günümüzde kullanılmayan bir yöntemdir.
hesabın var mı? giriş yap