şükela:  tümü | bugün
 • akıllı mantıklı olup da cesarete sahip ender alman generallerinden biridir.hitler'in ve nasyonal sosyalist partinin iktidarını başlarda olumlu karşılamış olsa da, yönetimin batı ve doğudaki büyük güçlere karşı tansiyonu sürekli yükseltmesi ve ordunun gelenekçi yapısını bozması nedeniyle pişman olmuş-harekete geçme cesaretini göstermiştir*aktivisttir.
  avusturya'nın ilhakının akabinde tabanın zorlamasıyla çekoslovakya'ya göz diken nazi partisi yoğun bir savaş hazırlığına girişirken ludwig sürekli başkomutana (adolf h.) ve kurmayara protesto çekmekte, generalleri toplu istifaya davet etmektedir.ona göre sebepsiz bir alman saldırısı önleyici bir savaşı tertikleyecek almanya tümden mahvolacaktır,almanya 1917'den daha berbat kıstırılmış durumdadır.fakat hitler ingilizlerin harekete geçmeyeceğine dair güvence alır ve münih diktesini gerçekleştirir.ki etrafı yangın yerine çevirme cesaretini bu olay sonrasında elde eder.1942'ye kadar ludwig beck cesaretsiz ve isyankardır komutanların gözünde.
  malum tarih sscb karşısında ilk yenilginin alınmasıdır ki ludwig'in haklılığı yavaşça ortaya çıkar ve bazı komutanları yanına çeker.planlar yapılır, suikast gerçekleşir fakat başarısızlıkla sonuçlanır. hitler'in elinde almanya'nın başına gelecekleri 1938'den tahmin eden muhalif komutan öldürülür.
  hitler'e ve komutanlara 2.dünya savaşı çıkmadan 1 yıl önce çektiği protestolarda belirttiği birkaç husus;
  *ordunun siyasetle ilgisi kesilmelidir.
  *ordu ve bürokrasinin işleyişinde prusya geleneklerine dönülmelidir.
  *masraflar azaltılmalı, gösterişten uzak durulmalıdır. (saray yapımları durmalıdır)
  *agresif dış politika dünyayla uyumlu hale getirilmelidir. (maceradan kaçınılmalıdır)
  *kodamanlar yönetimden düşürülmelidir.
  *kilise ile barış sağlanmalıdır.
  *düşünce özgürlüğü sağlanmalıdır.
  *adaletin yeniden tesis edilmelidir.
  *nsdap'a yapılan parti yardımı yarı yarıya azaltılmalıdır.
  *yoksul halk için konutlar yapılmalıdır.
 • ludwig beck (tam adı: ludwig august theodor beck, d. 29 haziran 1880; biebrich, hessen - ö. 21 temmuz 1944; bendlerblock, berlin), almanya'nın subayı ve nazi almanyası döneminde truppenamt (asker işleri dairesi, fiilen kara kuvvetlerinin genelkurmayı) başkanı (1933-1935) ve okh başkanı (kara kuvvetlerinin genelkurmay başkanı) (1935-1938).

  ludwig beck, prusya askeri geleneği eğitimi gördü. 1898'de askeri öğrenci oldu. 1899'da teğmenliğe terfi etti. 1908-1911 yılları arası harp akademisi'nde okudu. 1912'de büyük genelkurmay'a (grosser generalstab) atandı. 1913'te yüzbaşı oldu. 1914'ten itibaren xıv. kolordu kurmay başkanlığı'nda görev yaptı.

  bir kurmay subay olarak ı. dünya savaşı'nda batı cephesi'nde görev yaptı. 1917'den itibaren veliaht prens wilhelm von preussen ordular grubunun kurmay başkanlığı'nda görev yaptı. reich orudusu'na alındı. savaştan sonra çeşitli görevlerde bulundu.

  1922'de 6. tümen'in kurmay başkanlığı'nda görev yaptı. 1923'te yarbay oldu.

  eylül-ekim 1930'da, üç genç subay (teğmen richard scheringer, hans friedrich wendt ve hans ludin) leipzig davasında önde gelen savunma tanığı oldu. üç subay nazi partisi'ne üyelikle suçlandı çünkü o zamanlar siyasi partilerin üyeliğine reichswehr'e bağlı askerler için yasaklanmıştı.

  1931-1932 yılında truppenführung başlıklı alman ordusu çalışma kılavuzu yayınlayarak ordu yazarların grubun liderliğini yaptı. birinci bölümü, 1933 yılında yürürlüğe girmiştir ve 1934 yılında ikinci yürürlüğe girmiştir. modifiye bir versiyonu federal alman ordusu tarafından günümüzde hala kullanılmaktadır. 1932 yılında korgeneral rütbesine terfi etti. 1933'te reich savunma bakanlığı'nda askeri birlikler başkanı oldu. 1934'te truppenamt'ın başkanı olarak general wilhelm adam'ın yerine geçti. 1935'te kara kuvvetleri kurmay başkanı oldu. 1938'de topçu generali oldu. aynı yılın mart ve nisan aylarında kısa süreliğine batı ordular grubu başkomutanı oldu. 1938'de savaş riskini azaltmak için toplu istifaları destekledi ve orgeneral olarak ordudan ayrılarak çeşitli direniş çevrelerine girdi

  1943 yılında, bir bomba ile hitler'i öldürmek için iki başarısız girişim planlanladı. 1944 yılında carl goerdeler ve albay claus von stauffenberg ile 20 temmuz suikast girişimi'nin itici güçlerinden biri oldu.

  1944'te hitler'e düzenlenen ve başarısız olunan 20 temmuz suikast girişiminde yer aldığı için general friedrich fromm tarafından kendisini vurarak intihar etmesi istendi. son sözleri "daha önceki zamanları düşünüyorum" olmuştur. beck, ardından kendisini vurdu fakat yaralandı ve general fromm'un emriyle bir astsubay tarafından vurularak öldürüldü. eğer 20 temmuz suikastı başarılı olsaydı almanya'nın cumhurbaşkanı olması ön görülüyordu.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/ludwig_beck
 • mehmet reşat tarafından verilen osmanlı harp madalyası sahibi, hitler'e karşı yapılan suikaste katılmış en üst rütbeli asker, alman nazi generaloberst'i.
 • suikast girişimin başarılı olsa idi durum ne olurdu merak ediyorum.
  toprağın bol olsun genaral.