şükela:  tümü | bugün
 • klasik alman filozoflarinin sonuncusu olarak kabul edilir

  http://csf.colorado.edu/…reference/bio/feuerbch.htm
 • dini 'insanlığın çocukluk rüyası' olarak tanımlamış düşünür*.
 • alman filozof, din eğitimi aldıktan sonra hegel’in derslerini izledi… ölüm ve ölümsüzlük üzerine düşünceler adlı eserini imzasız olarak yayınladı, döneminde büyük yankı uyandıran yapıtın kendine ait olduğu anlaşılınca, din eleştirileri nedeniyle ders vermesi yasaklandı. ancak eserinin yarattığı ortamdan etkilenen heidelberg’li öğrencilerin isteği üzerine bir sömestre boyunca görüşlerini ayrıntılı olarak açıkladı. önceleri hocası hegel’in etkisindeydi ancak hegel felsefesini bütün dinleri antropolojiye indirgediği ve her spekülatif düşünceyi maddeci açıdan değerlendirdiği için eleştiriler getirdiği kitaplar yazdı…
  tanrı’nın özündeki gizin gerçekte insanın özü olduğu, dinin gerçekte insanın kendi üzerine düşünmesinin en yüksek noktasını oluşturduğu, kurgusal düşünceyi insanın gereksinmelerini temel alan bir ahlak anlayışı açısından eleştirmek gerektiği gibi düşünceleri nedeniyle başta genç hegel’cilerin, özellikle de marx’ın ve engels’in en sevdiği düşünür olduysa da, sonraları yine marx tarafından aşırı mekanikçi maddeciliği sebebiyle kıyasıya eleştirildi…
 • insanın şizofrenik bir şekilde kendini ben ve öteki diye ikiye bölmüş olduğunu ve kendinin dışına çıkmış olduğunu söyler. insan, kendine dışarıdan bakan öteki figüre tanrı ismini vermiştir ve bu düşünceyle kendine yabancılaşmıştır. ancak bu tanrı düşüncesinden vazgeçecek olan kişi, kendi yabancılığından kurtulabilir diyerek bir anlamda marksizmin temel fikirlerini oluşturur.
 • marx, feurbach'in diyalektikten yoksun materyalizmini hegel'in idealizmden arindirilmis diyalektigine eklemlemis olup marksist dusuncenin temellerini atmistir.
 • devrimci degildir.
  o ne idealist ne de özdekçidir
  o toplumcudur, yani komünisttir
  k.marx

  eğlenceyi seven, dost canlısı bir insandır.
  içkiyi fazla kaçırınca biraz sapıtsa da adamın kralıdır.
  grinder
 • hegel, spinoza gibi spekülatif * felsefecilere karşı çıkar. düşünceyi pratik felsefeye**** yönlendirmeyi savunur. karl marx da onun bu düşüncesine dayanarak spekülatif felsefe yapılmaması gerektiğini söyler. ancak marx'ın tezlerini düşünmeye gerek bile duymadan sadece eleştirmeye odaklananlar "marx adam olsaydı felsefeye karşı çıkmazdı." şeklinde saçmalarlar. halbuki bilmezler ki marx ve feuerbach tümüyle felsefeye değil, spekülatif felsefeye karşı çıkarlar.
 • "tanrı benim ilk düşüncemdi. ikinci olarak akıl oldu. üçüncü ve en son düşüncem insandır." diyen alman filozof.
 • "din, insanin kendi kendisinden ayrilmasidir ve insanin tanri olma istegi dinin dile getirdigi son erektir." diyen, özellikle yabancilasmayi isleyisi ile marks'i oldukça etkilemis 19. yüzyil alman filozofu.
 • klasik ceza hukuku teorisyenlerinin ilki kabul edilen paul johann anselm ritter von feuerbach ile karıştırılmaması gereken filozof.