şükela:  tümü | bugün soru sor
 • almanya'da stuttgart'a 20 dakika mesafede kucuk bir barok sehri. sanimca sanayi bolgelerine yakinligi nedeniyle buyuk bir turk nufusu var. ludwigsburg sarayi ve cevresi hos bayagi.ayri bir ozelligi de camiyle sex shopun yan yana konumlanmis olmasiyla ilginc bir kontrast yaratmasi.

  menropos sarayi gol kenarindaki konumuyla insanin icini isitan bir duygu seline yol aciyor kanimca. yilda bir kere atlara binip birbirlerini sisliyorlar baren wiese denen yerde. bir de noel zamani kurulan pazari bolgede nam salmis durumda. onun disinda cocukluk gecirmek icin guzel, buyudukce insanin icini daraltan bir yer.
 • almanya'nın en meşhur sinema okulunu barındıran şehirdir.
 • bir de burada yazları belli bir dönem açık olan, ünlü alman ve dünya masallarının heykellerle canlandırıldığı müze mi kale mi bir yer varmış. çocuklarınızla gitmek için ideal. hoş ben de bu yaşımda görmek isterdim ne yalan söyliyim! *
 • stuttgart'a yolu düşenlerin yarım günleri ayırmaları halinde pişman olmayacakları alman şehri.

  sitede birisi saraylar şehri yazmış ki kesinlikle haksız değil. türkiye'de bu denli anı sanı az duyulmuş bir şehrin,doğal güzellikler bir yana, insan emeğiyle böylesine nizami ve güzel inşa edilmesi pek mümkün değil. yani bir alman gelip aydın için, bartın için, van için saraylar şehri demez, diyemez. bizler şehirlerine hiç ama hiç değer vermeyen insanlarız. dolayısı ile kalitesiz yaşıyoruz. bu sitemleri bırakalım ama.

  ulaşım inanılmaz rahat. merkez istasyondan s4 ile on beş dakikada ulaşıyorsunuz. meydanı sakin ve derli toplu. turistlerin bilhassa ziyaret ettiği bir saray var ki adı residenschloss ludwigsburg. meydana yürüme mesafesi. zaten hemen her yer yürüme mesafesinde.

  kuzeye dair güzel bir son not: soğuk!
 • bugün ziyaret ettiğim müthiş alman şehri. özellikle favoritepark'a wiki link hasta kaldım. hani türkiye'de park falan diyorlar ya beton yapılara, hassiktir çekiyorsun. parkta keçi benzeri hayvanlar dolaşıyor, dibine kadar yaklaşıp fotoğraf çekilebilirsiniz. cadde tarafında üst geçitin olduğu yerdeki markette hayvanlara vermek için yem satılıyor. hayatımda ilk kez başımın 1 metre üstünden ördek vak vaklayıp uçarak geçti, ne oluyoruz ali rıza bey diyerek ördeği izledim. parkta acayip böcekler var, kuşun biri ayağınızın dibine pike yaparsa korkmayın böcek görmüştür ama benim önümdeki böcek şanslıydı, yem olmadı, avcı başarısız oldu, bildiğin national geographic* parkın cadde tarafındaki üst geçit ile geçilen saraya girmeye zamanım olmadı, yarın yine o tarafta olucam belki girerim ama zamanım yetmeyecek gibi, zira sarayın olduğu alan baya büyük gezmek bir kaç saati alır. girişte bir gişe var, gişe bileti yukarıdaki markette satılıyor 9€. kahve 2,5€.

  buraya gelmişken 5 dk uzaklıktaki seeschloss monreposa wiki link gitmenizi tavsiye ederim. gölün kenarındaki schlosshotel monreposun bahçesinde kahve (3€) içmenizi ve yanında meşhur viyana tatlısı apfelstrudel (vanilyalı sos istemeyi unutmayın, sıcak olsun) tavsiye ederim. hotele geldiğinizde porşlarla karşılaşırsanız korkmayınız* türkiye'de olsa insanı güzel sikerler. ördeklerin olduğu ve kimsenin sikmeye çalışmadığı doğa harikası gölü şimdi gezebilirsiniz...
 • bu sehirde her yil 31 agustos'da baslayip kasimda biten bir balkabagi festivali duzenleniyor. çesit çesit balkabaklarindan, her yil degisen temaya gore heykeller yapiyorlar. balkabagi, kabak çekirdegi ve turlu turlu kabak bazli urunler satin alabilmeniz mumkun. epey keyifli bir etkinlik, yolunuz duserse mutlaka ugrayin.

  it's the great pumpkin charlie brown diyecek kadar sahane balkabaklari arasinda buluyorsunuz kendinizi, dunyanin en buyuk balkabagi festivaliymis. cadilar bayraminda biçilecek kabaklar buradan alinabilir.