şükela:  tümü | bugün
  • can yayınlarından çıkmış, içerisinde unutulmaya yüz tutmuş çok güzel kelimeler barındıran kitap.
    eldenele dolaşsada en azından bir tanesi bilinse insanımız tarafından.
    (bkz: hissi-kablelvuku)
    (bkz: zevahir)
    (bkz: ehvenişer)
    (bkz: şapperig)
    (bkz: haslet)
    (bkz: mültevit)
    (bkz: zeyrek)
    (bkz: meyus)

öğretmenlerin okulda öğrencilerine tavsiye edip okutması gereken eser. türkçe'nin iyileşmesi açısından.
  • henüz sadece bir twitter hesabıyken ve birkaç takipçisi varken yolum kesişmişti lugat 365 ile.

onlar sabırla ilk defa duyduğum kelimeleri -çoğunlukla- paylaşırken ben de gözlemliyordum takipçilerinin gelişimini filan.

sonra bir kırılma anı yaşandı, çantalar, bardaklar, yastıklar, tişörtler derken çok acayip bir şeye evrildi proje.

kitabının çıktığını duyduktan sonra da edinmiştim çok geçmeden.

kaliteli bir cilt, karton kapaklara göre verdiği kitap hissi daha tatmin edici ve görsel olarak da göz dolduruyor.

rahatlıkla başucu kitabı diyebileceğim türden bir şey.

keşke günlük hayatta kullandığımız ama güzelliğinin farkında olmadığımız kelimelerden de seçselerdi biraz. bu haliyle bahsedilen güzellik gerçek hayata yönelik kullanılabilir bir şey olmuyor.

''o ne demekti şimdi'' gibi bakışlardan pek hoşlanmıyorum.

ama yine de ekseriyetle açıp içeriğindeki kelimeleri okuyorum ve o kelimenin çağrıştırdığı şeyleri düşünüyorum. bazen ilgili sayfanın bir fotoğrafını çekip arkadaşımla paylaşıyorum.

bazı kelimeler gerçekten çok güzel...
  • müşkülpesent, adab-ı muaşeret, hissikablelvuku falan yazan bardaklar, yastıklar, tweetler bir anda ortalığı sarınca ilgimi çeken oluşum. anladığım kadarıyla "eski dil" derken yalnızca arapça ve farsçadan geçen sözcüklere odaklanıyorlar. fransızcadan ve yunancadan geçen veya öztürkçe olan eski dil paylaşımları ya yok, ya da yok denecek kadar az. oysa eski dilde batı kökenli sözcüklerin oranı bu denli az değildi.

niçin acaba "bazı" kelimeler çok güzel? bütün bu neo-osmanlı diziler, filmler, ayyuka çıkan kına gecesi vb gelenekler... muhafazakarlığın iktidarda olması (ister istemez) sadece islamcıları değil, popüler kültürün tamamını etkiliyor gibi görünüyor.