şükela:  tümü | bugün
 • mario'nun kuzenidir. mario oyunu teknolojiden nasiplenmemiş, ateride 1111 in 1 oyundan biriyken kahraman mario'nun gölgesinde kalmıştır.
  türk milleti olarak hep ezilenin yanında olduğumuzu kanıtlarcasına her oyunda kendisiyle yarışmışımdır. bir nevi yarenim ve dostumdur.
  oyunda mario sevgilisi için yarışıyorken, kendisi hiçbir çıkarı olmadan yarışmaktadır. böyle de yürek adamıdır luigi. hikmetinden sual olmaz.
 • super mario'nun karısı ya da sevgilisi olan prenses için - burada şuna da dikkat etmek de gerek, mario ve luigi tesisatçıyken mario'nun karısı nasıl prensestir, bu nasıl bir masal, bu nasıl bir fantezidir bilinmez - ejderhalarla, zehirli mantarlarla, bir sürü bok püsürük ile boğuşan ateşlere düşen oyun karakteri. yalnız bu luigi ile prensesin arasında ne var bilmiyorum, hadi mario'nun amacı belli, ama luigi neden mario'nun karısı, sevgili için sınırlı sayıdaki canını riske atmaktadır. yengesi midir prenses? çok mu fedakar kuzeni için yoksa "kim kaparsa o götürür ulan prensesi" sevdasıyla ya da gizli bir hayranlıkla mı kurtarmaya çalışmaktadır prensesi. bu bir tesisat işi değil ki mario luigi'ye "tut şunun ucunu döşeyelim abi" desin. super mario, prenses ve luigi üçlemesi bence çocukluğumuzun threesomeudur.
 • öncelikle (bkz: mario/@hooker with a penis)
  mario'nun yaratıcısı, joust isimli oyundan "baş karakterin bir ikincisi olsa da insanlar sırayla oynasa" ilhamını alıp, ikinci bir karakter yaratmaya karar verir. işte bu karakter, luigi'dir. luigi, hikayeye göre mario'nun küçük kardeşidir, mario bros. oyununda ortaya çıktığı için (donkey kong'da değil) o da abisi gibi muslukçudur.
  mario'nun çizimindeki sebeplerin tamamen aynısından dolayı, (bkz entry'nin başındaki bkz) luigi de aslında mario'yla tamamen aynı, sadece farklı renklerde tasarlanmıştır. luigi'nin mario'dan daha uzun, daha sıska olması sonraki oyunlarda (ikinci mario'da) ortaya çıkmıştır. tabii ikinci mario yayınlanmadan önce bir sürü poster, oyun kartı vs.'de de bu şekilde resmedilmiştir.

  nintendo, karakterlerim isimlendirilmesinde çeşitli şartlar koşarmış, tabii ki marka değeri yaratabilmek için. mario ismine karar verildikten sonra (yine bkz baştaki bkz) diğer karakterin isminin ne olacağına karar verilirken, abd'deki nintendo merkez binasının yakınındaki "mario & luigi's" isimli pizzacıdan esinlenmişler.

  ayrıca şunun da farkına varmışlar, japonca'da ruiji sözcüğü, "benzer" anlamına gelmektedir. luigi de mario'nun tıpkısı gibi çizildiğinden fonetik olarak da uygun bir isim olduğunu düşünmüşler.
 • super mario'nun kendisi kadar ünlü olamadığı için kompleksli, uzun ve yeşil tulumlu ikizi.
 • super mario'nun ötekisi. kardeşi falan mıydı, ikizi miydi bilmiyorum.
  küçükken kardeşimle super mario oynardık, o hep mario olurdu, ben luigi olurdum. uyuz.
 • zavallı karakter luigi. hep seninle oynayanlardanım bende. keşke bağımsızlığını ilan edeydin de super luigi, doctor luigi hatta super luigi 64 ve hatta super luigi and the princess having sex falan gibi oyunlar çıkarsaydın. dobişko mario'nun gölgesinde kalmasaydın. neyse ben seninle oynamaya devam ederim hatta nintendo oyunu bile yazmayı düşünüyorum. super luigi ulan!!
 • bundan kelli luigi artık kardeşinin gölgesindeki 2. adam konumundan çıkmıştır. nintendo, luigi'nin bu ezikliğini yok etmek amacıyla bu yılı "luigi'nin yılı" ilan etti. bunun doğrultusunda luigi odaklı pek çok oyun ve limited edition 3ds'ler çıkacak. new super luigi u isimli bir dlc geliyor mesela. luigi'nin rüyalarında inception yapacağımız mario & luigi dream team çıktı, çıkacak. ama luigi ile ilgili oyun tarihindeki en önemli olay şüphesiz luigi's mansion 2 oldu. yeşil mario diyerek herkesin burun kıvırdığı selvi boylu bu oğlan artık kendi epik maceralarına yelken açtı savulun bre!
 • (bkz: luigi rossi)
 • south park'taki mafioso tipli karakterdir...