şükela:  tümü | bugün
  • 1903-1978 yılları arasında yaşamış italyan futbolcu. temiz ayaklar operasyonu ile çalkanan italya'da, ne zaman bir şike, skandal gündeme gelse, bunun adı gelir akıllara. 50.000 liret karşılığında tornio juventus maçında galibi belirlemişti luigi dedemiz. sayesinde maçı kazanan torino, sonradan şampiyon olacaktı. olay ortaya çıktıktan sonra, tornio'nun elinden şampiyonluğu alındı, allemandi ömür boyu futboldan men edildi. sonra devreye giren "melek"er juventuslu oyuncunun affedilmesini sağladı. daha sonra inter forması da giymişti. ambrosiana inter olarak bir devirde anılan bildiğiniz camiada. 1934 italya dünya kupasını kazanan kadrodaydı.
  • tamamıyla açıklığa kavuşturulamamış olsa da, enteresan bir hikayenin başrol oyunculuğunu üstlenmiştir kendisi.

    dönemin serie a'sı divisione nazionale'de 1926-27 sezonunun final grubu maçları oynanmakta. 5 haziran 1927'de, torino fc'ye ev sahipliği yapan stadio filadelfia'da juventus fc'nin ağırlanacağı, nam-ı diğer derby della mole'den önce, "şampiyonluğa giden her yol mübahtır" denerek torino semalarından bir "aracı" vasıtasıyla** juventus forması giyen zat-ı şahanelerine maçı satması için (25.000'i peşin, 25.000'i maçtan sonra olmak üzere) 50.000 liret önerilir. peşinatı cukkalayan allemandi, her ne kadar skorun 2-1 torino lehine sonuçlanmasında pay sahibi olmasa da** maç sonrası tahsilata gider. olayın ortaya çıkışı işte tam olarak buradan sonrasına denk gelir; aracı, allemandi'nin "hakkı" olan 25.000 liret'i kendisine ödemeyi (haliyle) reddeder ve dönemin gazetelerinden il tifone muhabiri bu skandaldan haberdar olur***** ve kamuoyuna duyurur. sonuç? soruşturma başlatan italya futbol federasyonu* torino'nun şampiyonluğunu iptal eder ancak burada bir açıklama yapmakta fayda var: federasyon başkanı leandro arpinati (ki kendisi bolognalı'dır*), sezonu şampiyon olmadan tesciller çünkü bu kararı almasının sebebi, sıralamada torino'nun arkasından gelen takımın bologna fc 1909'nin olmasıdır ve kişisel tercihlerinin duruma etki edeceğini düşünür**. allemandi'yse futboldan ömür boyu men edilir ancak daha sonra kendisi umberto ii of italy olarak da bilinen, 1946'da italya'nın son kralı ünvanını alacak umberto nicola tommaso giovanni maria di savoia tarafından çıkarılan "genel af"tan yararlanır ve 1927-28 sezonunun ikinci yarısında, sezon başında transfer olduğu inter milan'la futbol hayatına geri döner.

    başarılı bir sol bek olarak anılmaktansa (dolaylı da olsa) juve-toro arasında yaşanan şike hikayesinin esas oğlanı olmuştur allemandi, her ne kadar ölmeden birkaç sene önce "o güne dair açıklanmamış şeyler var ama suçlu ben değildim.." dese de.