• naxos'tan çıkan "guitar quintets"i özellikle dinlemeye değer.
 • "şeytanın evi"* başlıklı 4.senfonisi de az cok bilinen besteci...bu re minör senfoninin özellikle son bölümü etkileyicidir.dramatik bir andante sostenutodan sonra allegroya gecerken ,insan adeta venedikin dar sokaklarından meydanlarına cıkmış gibi hisseder...
 • yaylı dörtlüsü için ilk eseri bestelemiş kişi
 • en sevdiğim klasik müzik parçalarından biri olan minuetto'nun, italyan yapımcısının adı
 • 1743-1805 yılları arasında yaşamış italyan besteci. haydn'ın karısı olarak da anılır italyan besteci. italya'da doğan besteci, yıllarını ispanya'da geçirir. adeta on sene süren bu sürgünde, avrupa ile bağlantılarını koparmamış olması dikkat çekicidir. hamisi ile bir gün papaz olur ve özgürlüğüne kavuşur.
  efendim papaz olma hikâyesi de ilginç zira patron beğenmemiş bir eserini ve değiştirmesini rica etmiş. bizimkisi de bırakınız değiştirmeyi, efendinin beğenmediği yeri cilalamış, kör göze, pardon sağır kulağa parmak sokmuş. bundan sonra da değişik patronların hizmetinde çalışan isim, sefalet içinde ölmüş.
  oda müziği başlığı altında sayısız eser veren isim, quintetler, quartetler, triolar ve sonatları ile dikkat çekmiştir. yaylı beşlilerinin, öncüsü olmuştur. formülü iki keman, bir viola, iki cello üstüne oturtmuştur. eserleri ancak bu yüzyılda bir kataloga kavuşmuştur. yves gérard'a bu bağlamda selamlarımızı iletmeden bitirmeyelim...
  (bkz: boccherini stabat mater)
 • italyan besteci ve çellocu. paris'te ispanya büyükelçiliğindeki davet yoluyla 1768-69 yılları arasında ispanya'ya gitmiştir; ve daha sonra 1797'den itibaren yoksulluk içinde ölene kadar ispanya'da kalmıştır. 4 çello konçertosu, 20 senfoni, 125 yaylı çalgılar beşlisi, 102 yaylı çalgılar dörtlüsü ve birçok oda müziği eserleri; ispanyol operası "clementina"; kilise müziği çalışmaları arasındadır.
 • master and commander: the far side of the world filminin şanslı kaptanının kemana olan merakı sayesinde pek çok izleyiciye ulaşan şu melodillerin bestekarı italyan sanatçıdır.

  musica notturna delle strade di madrid - (string quintet in c major, op. 30)

  (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=izvn5y6dtok)
 • menuet dışında diğer en ünlü eseri si bemol majör viyolonsel konçertosudur. özellikle son zamanlarda tuna kiremitçi denilen ergenlik çağından bir türlü çıkamamış yazarın yine kendisi gibi genç kızlık duygusal süreci bir türlü olgunlaşamamış eski karısı arasındaki söz düellosu yüzünden adı sık sık duyulan merhume jacqueline du pre'nun yorumu muhteşemdir.
 • aslında yaylı çalgılar için bestelemiş olduğu meşhur "minuet"inin piyano versiyonu da pek hoştur, çalması zevklidir.

  http://www.youtube.com/watch?v=1owukkj2k20
  http://www.youtube.com/watch?v=_aulibi7uw0
 • mercedes-benz featuringi aşağıdaki şekilde olan besteci

  http://www.youtube.com/watch?v=lfzekw_rhrg
hesabın var mı? giriş yap