şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'nin 1954 yılında ilk kez dünya kupasına katılmasını sağlayan, o zamanın 14 yaşında italyan çocuğu şimdinin büyük ihtimal dedesi.

  o zamanların eleme sistemindeki gruplar abuk subuk olduğundan (dörtlü, üçlü ve ikili gruplar) türkiye ispanya ile bir grupta eşleşir iki maçın sonucunda oluşacak tabloya göre dünya kupasına gidecek olan belirlenecektir. ilk maçı ispanya 4-1 yener, ikinci maçı ise türkiye 1-0 yener. averaj esas olmadığı için roma olimpiyat stadında bir maç daha olur. maç 2-2 sonuçlanır. 1960'larda ortaya çıkmış seri penaltı durumu olmadığı için babası statta çalışan 14 yaşındaki bu çocuğun önüne bir kase konur, gözleri kapatılır ve iki kağıttan biri seçmesi istenir. türkiye yazan kağıdı seçtiği için isviçrede yapılacak dünya kupasına türkiye gider.
 • türkiye'nin 1954 dünya kupasına katılmasını sağlayan kurayı çeken çocuk.

  iyi çocuk.
 • çektiği kuradan sonra türkiye'yi tarihinde ilk dünya kupasına yollayınca dönemin milli takımı tarafından sahiplenilmiş hatta takımın maskotu yapılmış olan güzel çocuk. en azından islambek kuat'tan daha çok ilgi görmesi gerekirdi.

  kendisi ve türkiye'nin ilk katıldığı dünya kupası ile ilgili bir yazı
 • çektiği kurayla türkiye’nin 1954 dünya kupasına katılmasını sağlayan italyan çocuk.

  reha erus’un kendisiyle yaptığı röportajda o günü şöyle anlatıyor:

  ‘’evimiz stada yakındı ve biz maçlara hep bedava girerdik. goller atıldı, maç bitti. stattan çıkarken iki polis memuru peşime düştü. ben koştum onlar kovaladı ve sonunda yakalandım. maça beleş girdiğim için yakalandım sandım, bırakmaları için yalvardım. bırakmadılar, gözlerimi beyaz bir mendille bağlayıp, bir kupanın içindeki iki kağıt parçasından birini çekmemi istediler. korkarak sağ elimi götürdüm parmaklarıma çarpan ilk kağıdı çıkarttım. elimden kağıdı alan kişi ‘’turchia’’ diye bağırdı. ardından türk futbolcuları beni havaya kaldırdılar. yüzümü gözümü öptüler. bu arada sonradan ispanyol olduklarını öğrendiğim bazı futbolcular yüzüme tükürdüler.’’

  https://www.gzt.com/…54-dunya-kupasi-bileti-2819837