şükela:  tümü | bugün
 • elektrik akimini bulan italyan. aslen fizikci falan degildi yanli$ hatirlamiyorsam. tesadufen $eyediyor.
  (bkz: galvani)
 • fizikçi değildir kendisi hakket. anatomisttir. 1737-1798 tarihleri arasında yaşamıştır. lakin fizyoloji ilimine elektrik uygulayıp elektrofizyoloji diye bir şey icat etmiştir.
  vatandaş bolognada doğmuştur. tıp öğrenimini başarı ile tamam ettikten sonra, bologna universitesinin anatomi kürsüsüne de başkan olmuştur netekim. siyasi sebepler vesilesiyle görevinden uzaklaştırılmıştır da anacım...
  bu vatandaş heyvanatın vicudundaki elektriklenme teorisini 1791'de ortaya koymuştur. hayvanlarla içli dışlı olması nedeniyle (özellikle kurbağalarla) kendisine kurbağaların efendisi lakabı takılmıştır. vay be, bu da iyi film ismi olur ha. lord of the frogs...
  biraz da heyvan araştırmalarını inceleyelim vatandaşın...
  kurbağa bacakları ile çalışıyormuş kırık. kurbağa sinirlerine demir, adalelerine de bakır bağlıyormuş, sonra da adalelerin hareket ettiğini görüyormuş. bu kurbağa bacaklarının hareket etmesinin nedenini "elektrik akımı" olarak bellemiş.
  denişik bir amcamızmış netekim. allah rahmet eylesin. ayrıca (ara: galvanize)
 • 18. yüzyılda insan hareketlerinin elektrik akımı sayesinde olduğunu gösteren kişidir. bu buluş, sinir hücrelerinin işlevlerini araştıran modern nörofizyoloji bilminin temelini oluşturdu.
 • kendisi aslinda fizikcidir ve felsefe alaninda da calismalari olmustur daha sonra tip egitimi almistir. biyoelektrik alaninda derin arastirmalari vardir. herkes kendisini kurbaga deneyleriyle tanimaktadir. olu kurbaganin bacaklarina elektrik vererek bu sekilde kaslarinin hareket ettigini gozlemlemistir. ama en onemli deneyi ise kuzeni londradayken newgate hapisanesinden* olu mahkumlari toplayip onlar uzerindeki deneyleridir. bu deneylerinde olu insanlara verdigi yuksek voltajli elektrikle beraber ilk once goz seyirmelerini daha sonra parmak hareketleri gozlemlemistir ama bunlar onu durdurmamis taki ceset ayaga kalkana kadar vucutlarina elektrik vermistir.
 • (bkz: lulu galvani)
 • vücudun geri kalanından koparılan kurbağa bacağına elektrik verdiğinde eklemlerin hareket ettiğini gözlemlemiştir. bu da davranışın yalnızca beyindeki epifiz bezinden komuta edildiği düşüncesini yerle bir eder.
 • yaptığı deneylerle arkadaşı alessandra volta'nın elektrik akımını bulmasına öncülük etmiş bilim adamıdır.
  kurbağa deneylerle bilinen bu anatomist ölü bir kurbağanın ayağını keserken ayağının kasıldığını görür. bunun sonucunda hücrelerde elektrik olduğu görüşünü savunduğu hayvansal elektrik teorisini ortaya atar.
  ilerleyen yıllarda arkadaşı volta tarafından bu teori çürütülür. ona göre kurbağanın kasılmasının nedeni farklı iki metalin hücre içindeki sıvı yoluyla akım oluşturmasıdır. böylece bakır ve çinko metallerinin arasına tuzlu suya batırılmış sünger koyan volta elektrik akımını bulur.
 • nöronlar, yani sinir hücreleri tarafından üretilen elektrik akımları sayesinde elektriği keşfetmiştir. elektriksel akımların kurbağaların bacaklarına iletildiğinde bacakların seğirdiğini görmüştür.