şükela:  tümü | bugün
  • yüksek ihtimalle gelecek sezon fenerbahçe ülker forması giyecek olan hırvat pivot.
  • açık söyleyeyim tıpkı bjelica gibi , yeteneğini az bulduğum safkan pivot olarak görmediğim ve param olup takım kursam almayacağım bir isim. (bjelica kadar çok izlemedim kendisini onu da itiraf edem)
    yani bjelica da zoric de bende "büyük takımların kaliteli yedekleri" fikri uyandırıyor.
    ama vizyonu geniş tutup olaya farklı bir açıdan bakacam.
    fener bugüne kadar büyük yetenekler transfer etti de ne oldu? andersen gibi süper bir yetenek bile ilaç olmadı.
    bu yugolarda voltran oluşturma, yani az yetenekli adamların birarada bol sayı atma hadisesi müthiş. yani bjelica-zoriç ikilisi birlikte 30 sayı 20 ribaund yaparsa şaşırmam. ama yetenek olarak sorsan bu ikisi toplam 15 sayı 10 ribaund eder fantasy basketball kafasıyla.
    ama gerçek hayat fantasy basketball değil. o nedenle sağlıklı bir kleiza ile birlikte bu sene uzunların çok sayı atacağını öngörmek gerçekçi olacaktır. bu iş olacak gibi..ama sanki bir süper asistçi guardda lazım bu ortama.
  • şuan avrupanın en iyi 3 pivotu arasındadır. oynadığı takımı geçen yıl euro lig de tek başına sırtlamıştır. içeride durdurulması nerdeyse imkansız ve gayet te sağlam dış şutu da vardır. bence bu senenin en fark yaratan oyuncusu olmaya aday basketbolcudur.
  • yapı olarakta oyun olarakta stanko barac kopyası gibidir. barac'ta efese gelmeden önce avrupa'nın en iyi uzunu olarak gösteriliyordu, gördük ki kendisi kız kadar narin bir yapıya sahip ahanda zoric aynısı hiç bir farkı yok.
  • stanko barac ile tek alakasi tasidiklari pasaport olan hirvat pivot. stanko potansiyelli olmasina ragmen fiziginin hakkini veremeyen bir oyuncu, zaman icinde savunma sertligi kazanirsa euroleague'in sayili adamlarindan biri olabilir, hakkini yemeyelim.

lakin, luka zoric ise tabiri caizse beygir gibi adamdir. gectigimiz sezon ozellikle top16 serisinde unicaja malaga'nin tum pota alti yukunu bu adam cekti. eger obradovic reyis david andersen yerine bu adami istediyse (ki eger andersen kalsaydi ben kendi adima mutsuz olmazdim) bize laf soylemek dusmez.
  • an itibariyle oynanmakta olan yunanistan-hırvatistan hazırlık maçında erken faul problemine girmiş olan uzun. benzer senaryoyu fenerbahçe ülker formasıyla yaşaması halinde yedeğinin oğuz savaş olduğu göz önüne alınırsa işlerin sakat olacağı aşikar. fenerbahçe ülker obradovic'in oyun düzeninde şart olan haklı bir pass first oyun kurucu aramakta, fakat bununla beraber zoric'i yedekleyecek 5 numara oynayabilecek bir isim daha şart.

tek çıkar yol, mccalebb'in gönderilip aranan guardın alınması ve vidmar'ın 6. yabancı olarak kadroda kalması. ha yok guard alınmayacaksa da mccalebb ile yola devam edilip, 6. yabancı olarak vidmar'ın tutulması şart. yoksa 5 numarasının oğuz savaş olduğu bir takımın akıbetinin ne olacağı geçtiğimiz sezon euroleague'de her maç ortalama yenilen 90 sayı ile beraber görüldü.
  • tam bir pick and roll canavarı. avrupa'nın en iyi perde yapan ve devrilen uzunu. zoric gibi mobil bir uzunu avrupa'nın en ağır uzunlarından birine benzetmek neyin kafasıdır çözemedim. kesinlikle soft değildir. aklıyla savunma yapar. tek sıkıntısı girdiği erken faul problemleri. obradovic dakikalarını iyi ayarlayarak bu sorunun üstesinden gelebilir.
  • fenerbahçe ülker'in bu sezonki en kötü transferi olacağını düşündüğüm pivot.
  • çok çok kötü bir avrupa şampiyonası geçiren oyuncu. her ne kadar bunda hırvatistan milli takımının 5 numaraları oyunun içine katmaya çabalayan bir oyun yapısı olmamasının etkisi olsa da, bu kadar kötü olmasını hiç beklemiyordum. sanki maçların öncesinde uyku ilacı alıyormuş gibi bir performans gösteriyor. zoric özellikle geçen yılki oyunuyla benim avrupa'da en çok beğendiğim pivotlardan biri, bu pivot kıtlığında euroleague'in dominant takımlarından kalifiye bir 5 numara çalamayacağımıza göre paul davis'ten sonra en çok onu görmek isterdim fenerbahçe'de. çok iyi p&r oynamak, vasat üstü bir orta mesafe şutu, sırtı dönük oyun gibi meziyetleri var kendisinin ama bunların hiçbirini göremiyoruz milli takımda. şu çok bariz; takıma böyle katılırsa turnuvada izlediğimiz gasper vidmar'ın gerisinde kalır rotasyonda. ki bu da lig maçlarında forma giymemek anlamına geliyor, malum yabancı sınırı. belki turnuva öncesi yaşadığı sakatlık çok etkiledi ama fenerbahçe'de de böyle oynarsa obra kendisine kafa göz girişebilir. lan şaka maka bizim takımın koçu obradovic olacak yalnız 2 sene boyunca, bak bir kere daha hayret ettim bir kere daha heyecan kapladı içimi.