şükela:  tümü | bugün
 • starwars serisindeki en ezik karakter tek basina bi is yaptigini izlemedim daha
 • çiftçilik'le uğraşan bi çift tarafından, tatoonie gezegeninin sakin kısımlarında yetiştirilmiş beslenip büütülmüş luke skywalker; içindeki derin acıyı asiler birliğinde kahraman olma hayalleri kuraraq yenmiştir. clone savaşlarında kahraman olduğunu bildiği babasının anıları onu bilinmeyen geçmişini araştırmaya yöneltmiştir.

  luke'un çocukluğu amcası'nın ve yengesinin tarlasında onlara yardım ederek ve t-16 skyhopper'ında usta bir "paylıt" olarak atlatılmış, luke; yakın arkadaşı biggs darklighter ile akademiye girmeyi planlamışsa da amcası owen lars ona engel olmuştur. fakat kader luke'ü mutlaka olayların ortasına sürüklemek istediğinden amcasının aldığı iki droid (c-3po ve r2-d2) her türlü belanın, maceranın başlamasını sağlamıştır.

  jedi efendisi yoda'nın ellerinde sabrı öğrenen luke, ölüm yıldızı gibi bir silahı yok etmek yada asilerin omurgasının yok edilmesini izlemek gibi ikilemlerde kalmış fakat ani bir kararla, müthiş bi tehlikeye atılarak tehilekedeki arkadaşlarını kurtarmayı seçmiş, cumhuriyetçiler için bi umut olmuştur.

  luke'ü oynayan mark hamill daha sonra tutunamamış, star wars'la bi simge olmuş, lakin başka bi filme de yaramamıştır nerdeyse.
 • ilk iki bolum boyunca durmadan aglayip sizlamis sahsiyetsiz, tiynetsiz bir insan. bi planda da o yuzundeki aglak ifade olmasin be.
 • bir stormtrooper olamayacak kadar kisa sahsiyet...
 • aslinda soyadlari ilk skykiller ken geroge amcamizin bunu cok vahsi bulmasi uzerine skywalker a degistirilen luke in soyadi
 • (bkz: skywalker)
 • kendine "try not! do... or do not. there is no try" dedirten film kahramanı. (bkz: yoda)
 • ilk iki filmde beyazlı grili kıyafetlerin onu ezik gösterdiğini düşünüyorlardı herhalde, bu sebepten üçüncü bölümde siyah giymeye başlamıştır. lakin ezikliği pek de azalmamıştır yine de hakkını yememek lazım kalan tek jedi o.
 • mark hamill isimli oyuncunun canlandırdığı karakter. nedense bu adam birdaha ortalarda görünmemiş, han solo ile kenarda köşeden görünen harrison ford ise voliyi vurmuştur.
 • orjinal star wars üçlemesinin biraz saf kahramanı. anakin skywalker ve padme amidala'nın ikiz çocuklarından biri. hayata, özel güçlerinden tamamen habersiz bir çiftçi çocuğu olarak başlayan luke ilerleyen bölümlerde karizma bir jedi şövalyesine dönüşecektir. tabii bu arada başına gelmedik kalmayacak, kolu kopacak, babasının darth vader olduğunu öğrenecek, aşık olduğu kız, kızkardeşi çıkacaktır. luke sonunda, uzunca bir süre aklını onu öldürmekle bozan ama sonra doğru yolu gören imparator palpatine'in eski sağ kolu mara jade'le evlenir. bir oğulları olur, adını da obi wan'dan esinlenerek ben koyarlar.
hesabın var mı? giriş yap