şükela:  tümü | bugün
  • gerizekalı kadınlar sayesinde gerçekleşmiş başarıdır.
    link

louis vuitton moët hennessy grubunun başkanı fransız bernard arnault, avrupa’nın en zengin adamı oldu.
    moda devi louis vuitton, kurulduğu 1854’ten beri lüks çanta, valiz, giysi ve aksesuar üretiyor.

edit-1: bir hatayı işliyorsam o hata konusunda başkalarını eleştirme hakkımın olmadığını iddia etmek saçmalıktır. sigara içen adam sigaranın zararlı olduğu konusunda uyaramazmı ? her konuda bu saçma iddiayı gündeme getiriyorsunuz.

edit-2: 25 senedir değil futbol tv bile izlemiyorum. evimde tv anten kablosu yok. çatıdan gelen anten kablosunu kestim sallanıyor pencerenin önünde. futbol izlemek, aidiyet duymak, gerizekalılıktan ziyade psikolojik rahatsızlıktır.

edit-3:telefonum en ucuz akıllı telefondu (400-500 tl idi), trafikte navigasyon uygulaması hızlı tepki veremediği için 1000 tl civarı bir telefona geçtim.

edit-4: lüks ürün yaşam kalitenizi arttırdığı zaman satın alınabilir. bmw arabaya 1 milyon verdiğiniz zaman en önemlisi kaza yaptığınızda sizi ve ailenizi yaralanma ve ölümden korur. sadece bunun için bile verilebilir. ama hem lüks hemde yaşam kalitesine (ego şişirme dışında) gram faydası olmayan şeye para vermek gerizekalılıktır. kim yaparsa yapsın ve hangi ürünü alırsa alsın bu farketmez.
    5000 tl'lik çanta içine koyduğunuz ürünleri sterilmi ediyor ? yada anti-graviton mekanizması sayesinde çanta ve içindekilerin ağırlığı sıfıramı düşüyor ?

mesela ben param olduğunda deterjan kullanmadan sadece kızgın (400 derece) su buharı ile çalışan bulaşık makinesi yaptırırım. 10-15 bin tl ile sanayide özel üretim yaptırabilirsiniz bunu. bu lüks değildir. sizi bulaşık deterjanı yemekten kurtarır. ayrıca yine param olduğundan 60.000$ verip deterjan kullanmadan sadece sıvı karbondioksit gazıyla çamaşır yıkayan kuru temizleme makinesi alırım. buda lüks değildir ve yaşam kalitenizi arttırır.

bazı ürünler yaşam kalitenizi arttırır ama fiyatı abartı yüksektir. alternatifi yoksa ve maddi durumunuz iyiyse oda alınabilir. ama ego tatmininden başka bir fayda sağlamayan çantaya araba parası vermek alan kadın için gerizekalılık, parasanı ödeyen erkek için duble gerizekalılıktır. ne sunuyor lan bu kadın sana ? o paraya 18 yaşında rus getirir 1 ay eve kapatırsın.

edit-5: bu grubun sadece çanta satmadığını biliyorum ama sattığı ürünlerin çoğu çanta gibi yaşam kalitenizi arttırmayan ürünler. mücevher takmanın yada saati göstermek dışında fonksiyonu olmayan saat yaşam kalitenizi arttırmaz. o saat trafik kazası yapınca uzay zamanı büküp sizi 1 dakika geriye götürüyorsa tamam bende vereyim bir milyon dolar.
  • büyük bir başarıdır.
  • bir çantaya çok farklı anlamlar yükleyen kadınlar sayesinde zengin olmuş kişidir aynı zamanda..
  • “şerefsizim aklıma geldiydi”
    deli emin
  • statü en pahalı şey olduğundan normaldir. bunu eleştiren arkadaşların bazıları iphone kullanıyor. başka bir statü sembolü. senin gücünün yetmediği lüksü almak aptallık, ama senin alabildiğin değil. boş yapıyorsunuz anca.
  • gayet iyi yapmış saçmasapan bir çantaya araba parası veren onca gerzeğin parasını çatır çutur yesin ohh ...
  • satın alana gerizekalı diyemem.
    belki benim satın alma kararlarım da başkalarına gerizekalıca gelebilir.
    bir arabaya da 1 milyon verilmez ama ortalık mercedes suv kaynıyor.

geçiniz.
  • emektar baba tum gun calissin kazansin, sevgili karicigina ve cocuguna bu anlinin teri ile kazandigi paralari duygusal sebeplerden oturu yedirisin. bu sistem ilk gunden beri boyleydi zaten.

kadinlar ve cocuklar bu sosyal modelden dolayi para/emek/deger vs.. tarzi konularda daha dusuk bilincli oluyorlar ve sanirim yine ayni sebepten oturu birincil hedef kitlesi kadin ve cocuklar olan urunler hep en yuksek kar marjinin kondugu urunler olmakta.

bu yuzden haberdeki sonuc beni pek sasirtmadi acikcasi.
  • (bkz: lüks çanta)
  • bir başarı hikayesi.

ancak bu çantaların çakmasını (imitasyon-taklit) yapıp satanlar bence bahsi geçen adamdan daha zengin olmuştur gibi geliyor.