şükela:  tümü | bugün
 • 1950 - 1960 yılları arasında randevuevi işleten kadın.
  müşterileri arasında devrin ileri gelenleri ve zenginleri bulunmaktaydı.ayrıca endonezya tarafından protesto edilmemize sebebiyet vermiştir.
  endonezya devlet başkanı sukarno türkiyeyi resmen ziyareti sırasında,teamül dışı olarak bir kadınla beraber olmak ister.zamanın yönetimi de luks nermin'in evinden bir kadın bulur.sukarno ile beraber olur.sukarno memnun ülkesine döner.bir süre sonra endonezya devleti türkiyeyi "başkanlarına belsoğukluğubulaştırma" sebebiyle protesto eder.
  meğer lüks nermin'in kızlarından sukarno ile birlikte olan,belsoğukluğu hastalığı taşıyormuş.
  bu olaydan sonra lüks nermin'in randevuevi kapatılmıştır.
 • çok telefon çalan bir eve "lüks nermin in evi gibi" denmesi ile günlük konusmalara bile ne kadar nüfuz ettigi açikça görülen,en ünlü patroniçe.
 • 1950'li yıllarda hatırı sayılır konuklarına kız pazarlayan sosyetik mama. özellikle demokrat parti döneminde kariyerinin doruklarında olan nermin, bir yabancı konuğa hastalıklı kız yollayarak diplomatik bir skandala da ismini vermişti. kendisi genelde lüküs, löküs gibi adlarla da çağrılmıştır.
 • verdiği mal bozuk çıkınca işinden olan fuhuş patroniçesi. çanakkaleli melahat'ın en büyük rakibesinin sermayesi sukarno'ya belsoğukluğu geçirince olanlar olmuştu. murat bardakçı'dan öğrendiğimiz kadarıyla nermin hanım sadece işinden olmamış ayrıca özgürlüğünden olmuş; döviz kaçakçılığından mahkum edilmişti...
  (bkz: madame claude)
 • özellikle 50'li ve 60'lı yıllarda, istanbul'un en ünlü sefa yuvalarından birinin patroniçesi, asıl adı şaziye zeren topçu olan şahsiyet.
  çalıştırdığı mekana, siyasi ve diplomatik kişiler sıklıkla ziyarete gelirmiş.
  adresi ise;
  fransız kültür merkezi arkası, zambak sokak no:21. not: en son 50 yıl önce güncellendi.
  slogan;
  avrupada ne varsa bizde de o var.
  (bkz: istanbul gece hayatı)
 • bu kadının evinde calı$an iki kız 50'li yıllarda güzellik yarı$masına katılmı$ ve randevuevinde calı$tıkları yarı$ma anında ortaya çıkınca adeta o esnada tenzil-i rutbe yapılmı$, ilk sıralarda olacaklarken basının ve kamuoyunun olası tepkisinden 4. ve 5. liğe çekilmi$tir..
 • gerçek adı şaziye zeren topçu olan taksim zambak sokakta dönemin en ünlü randevu evini işletmis kadın. endonezya devlet başkanınin belsoğukluğu kapmasinin sebebi olarak görülmüş. halbuki sukharno'nun ziyaret ettiği her ülkede muhakkak o ülkenin güzel yemeklerini tatmak, bunun yanı sıra bir de o ülkeden güzel bir hanımla birlikte olmak vardı. dolayısıyla lüks nermin'in gönderdiği kızdan hastalık kapıp kapmadigi kesin olarak bilinemiyor ama lüks nermin günah keçisi ilan edildikten sonra polis randevu evini basar lüks neminin yatağının altında bulunan bir valiz dolusu amerikan doları, dolar kaçakçısı olması gerekçesiyle hapse mahkum olur, randevu evi mühürlenir. haber gazetelere manşet olur. birkaç yıl sonra lüks nermin hapisten çıkınca bir daha dengesini bulamaz, başarılı olamaz. yeni bir yer açtığında polis gelir hemen basar. son olarak da vazgecemedigi mesleğini avcilar'da icra ettikten sonra tarihe karisir gider.
 • 50'li yıllarda fuhuş sektöründe yaptığı inovasyon'la türkiye'nin iç ve dış politikasına adını altın harflerle yazdıran deha.