şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yediğimiz kazıkların süslenmiş halidir, o yüzden hiçbiri sokaktaki köfte ekmek ve balık ekmek ile rekabet edemez. sadece mangır olarak değil, tat ve lezzet olarak da...
  • (bkz: roasted rack of lamb served over a roasted garlic rosemary demi-glace garnished with flageolet beans)
  • lüks nedir? bana kalırsa dışarıda yediğin her yemek lükstür. geçen iyi bilinen meşhur bir dürüm kebap yapan yerde menü istedim. acılı adana karşılığı ingilizce "spicy" yazarken, bir alt satırda urfa kebap karşılığı, acısız anlamına gelen "painless" (çoğunlukla fiziksel acı ifade ederken kullanılan bir kelime) yazıyordu.

bir turistin burada yemek yemeden önce menüye baktığında sipariş edeceği dürümü yemek yerine götüne sokacaklarını düşünmesi mümkün.
  • sipariş ettiğiniz tavuğun doğum künyesi ile başlayıp sülalesi gelmişi, geçmişi ve pişerken başına neler geldiğini anlatır. ağzınız açık okursunuz.
  • (bkz: boiled sheeps head) - kelle paça
    (bkz: hazelnut turkish pizza) - fındık lahmacun

(bkz: kuşadası alo 24) bilenler bilir.
  • "kuşkonmaz yatağında trüf mantarlı kremalı bebek istakoz", "safranlı pilav eşliğinde dağ mantarı ve soya sosuyla marine edilmiş dana antrikot ve taze mevsim sebzeleri seçkisinden oluşan yağsız garnitür" şeklindedirler.

okudukça uyuşur, "aman beee, şundan yiyip kalkalım" modunda sipariş verirsiniz.
  • allah'ın makarnasına 35 tl fiyat çektiren yazılardır. dürüstlük çok önemli dostlar. spagetti napoliten gibi bir yiyeceğin altında şunun yazmasını beklerdim şahsen,

"soslu makarna - not: sayın misafirlerimiz, burası cihangir. mekan kiraları çok uçuk. mecburen sikiyoruz. afiyet olsun. bahçeli mahçeli yer yaptık. otantik mobilyaları dayımın oğlu boyadı."

bi kaç önemli nokta var, bunları bilirsek daha az ödeyip, hoş mekanlarda yemek yiyebiliriz.

1- tortilla ekmeği: bu bildiğin lavaş. "tortilla ekmeği içine serpiştirilmiş" gibi bir ifade gördük mü kaçalım. ya da somun ekmeğe yapın diyelim. fiyat hemen 5 tl düşer. arıza çıkarın. ekmeğinizi seçmek sizin hakkınız. somun ekmekte diretin.

2- jülyen doğranmış: jülyen doğrama dediğin şey, eti götü ergen siki gibi kesiyorlar. bamya gibi. al sana jülyen. sokuyor orada hemen 10 tl ekstra o laf yüzünden. kaç kere kavga ettim ben. kuşbaşı doğrayın orospu çocukları dedim. itiraz etseler de kabul ediyorlar sonunda. havalı garsonlara kuşbaşı diye diretin.

3- fesleğen soslu: bi ibare kritik. pek emin değilim ama ne zaman bunu okusam normal yemeğin fiyatı 2 katına çıkmıştır. demek ki bu sosu koymayın birader dememiz lazım.

4- parmesan peyniri : eroin gibi bi peynir bu amk. toz halinde gelir. aman o an aldanmayın. banyo yapmamış kız amı gibi kokar. bunu süslü getiriyorlar falan, yemeği yiyen coşuyor. olayı yok beyler. istemeyin bunu.

şimdi uyduruk bir yemek kombine edelim.

"mexsican amuşkota - tortilla ekmeği içine jülyen doğranmış fesleğen soslu biftek parçaları ve parmasan peyniri ile... - 47 tl

işte bunu yaptırmayın. o mutfağa inin kardeşlerim, o şefi sikin gerekirse. ama somun ekmeğe kuşbaşı dürüm yaptırın. biraz da kekik serpsin.

halkın gurmesiyim.

güzel mekanlarda ucuz yemek herkesin hakkı. çok güzel hatunların olduğu mekanlarda kazıklanmamak için taksimde yürüyelim. yeter koydukları.