şükela:  tümü | bugün
  • orta sınıf türk'ün ıslak rüyası.

inşaat şirketleri de bunu çok iyi bildiklerinden güzel manipüle ediyorlar. cehennemin dibindeki gaydırıgubbak siteleri düşük fiyatlara satarken sanki sinema sanatçılarıyla, armatörlerle, dolar milyarderi iş adamlarıyla komşu olacakmışsınız izlenimi yaratıyorlar.

halbuki o sitelerin tanıtım günlerine bir gidin, otoparktaki arabalar renault broadway, opel corsa, toyotanın düşük modelleri. (ama herkesin yüzlerinde tarifsiz bir "artık zenginiz" ifadesi)
  • para denklestirip alinsa bile, eger harbiden luks site ise, minimum 500 lira aidati gorunce, 2-3 ay icerisinde evi kiraliga cikararak eski sinifa donmekle sonuclanir.
  • orta sınıf rüyası değildir. çünkü orta sınıf oturuyorsa lüks değildir.
  • kalitesiz insanların düştüğü bir yanılgı.

bu lüks sitelerden birinden size insan manzaralı aktarayım, aslında direk sitenin adı olan başlığa yazmak isterdim ama sorun çıkartacaklarını bildiğimden yazamıyorum. bulunduğu şehrin en lüks diye tabir edilen sitesi. 140.000 m2'den fazla alana kurulmasıyla meşhur. ev fiyaları şu an için 1+1 700.000 den 4+1 2.000.000 milyon üstüne çıkabiliyor. 20 ye yakın blok dan oluşan ortasında bir sosyal tesisi bulunan ve 2000 daire ye yakın kapasiteli.

bir sosyal tesis, o da sauna, jakuzi, havuz, tenis ve basket sahası. aynı anda 200 kişi kullanamaz kadar ufak. kullan, kullanma aidat 1.000tl ye yakın. temizlik hizmeti var, 1 gariban asgari ücretli 30, 40 katlı binaya tek başına bakıyor. 2 kere geri dönüşüm çöpü, 1 kere pas pas derken gün yetmiyor temizliğe. güvenlik var kapılarda duran ve ara sıra içeride devriye gezen. normal apartmanlardan farkı bu sitenin. 2.000 daire olunca mecbur ortak alana da havuz falan yapmışlar bir site.

içerisinde bolca oturan elçilik çalışanları ve abd'li görevlilere göre sıradan bir yer. görev sürelerince kalacakları basit bir lojman. kendi standartlarına göre yetersiz bir site. asıl olay burada kalan türk vatandaşlar. hal ve tavırları, beklentileri, konuşma tarzları, bekledikleri muamele tamamen ben özelim aq tarzında. hiç bir siki beğenmemeleri ile meşhurlar. hepsi her gün her yeri temiz görmek isterler. sonbaharda yaprak düşer neden temizlenmedi, kar yağar neden kürenmedi, neden sitede sokak kedisi var, neden köpek girmiş, komşum çöp koymuş hemen uyarılsın, güvenlik beni gördü neden hazır ol'a geçmedi, kırmızı halım neden serilmedi gibi kalitesizlik örneklerinden geçilmez.

''burası ........ ........ buraya yakışmıyor. bize yakışmıyor'' mottoları olmuş hepsinin. 30 katlı binayı neden tek kişi her gün süpürüp, silip temizlemiyor diye garibanlara eziyet ederler. 4.000 kişinin yaşadığı yerde güvenlik benim misafirimi neden tanımadı diye azarlamaya kalkarlar. koca bahçe de ölü bir çiçek olunca peyzajcıya çatarlar. hepsi sonradan görme, para ile bir bok olduk sanan tipler. hepsinin tek derdi özel olmak ve başkalarının onlara yağ çekmesi.

bu kaliteli olduklarını sanan andavallar spor salonu tuvaletlerinden peçete çalan, meyveleri ceplerine atıp evine götüren, apartman ortak alanlarına çöp bırakan, ayakkabılarını yangın musluk dolaplarına koyan, otoparklara kusan, sığınaklara gizlice girip orta yere sıçan, komşularını sürekli şikayet eden, ufak bloklarından 3 tanesinde hayat kadınlarının bol bulunduğu, sığınaklarda grup seks yapılan, perdesiz camlı evlerinin salonlarında çıplak dolaşıp, seks yaparken uyaranları tehdit eden, sırf para veriyoruz diye spor salonuna gidip, tüm vücudunu ve banyo sonrasında kurulanmayı havlu peçete ile yapan, sağa sola çöp saklayıp çalışanı zor duruma sokmayı marifet bilen.... bunun gibi bir çok pisliği bünyesinde barındıran tipler. burası sözde o şehrin en modern sitesi. en modern olduğu kabul edilen sitesi. içindeki orayı kaliteli yapan az miktarda yabancıyı çıkartırsan geriye tamamen varoş tiplerin uğrak yeri kalır.

lüks sitelerden ev alarak sınıf atladığını sanan tipler bunlardır. tam bir eşeğe altın semer durumudur, eşek gene eşektir. o şekilde sınıf atlama olmaz. eski apartmanım 5 katlı ve 18 daireli bir binaydı. 4 dairede doktor, 2 daire de mühendis, 4 daire de öğretmen emeklisi, 1 de müteahhit 4 ticaret adamı (orta çaplı, şehirli), 1 zengin (sonradan görme bir ayı), 2 daire de memur kalıyordu. aidat olarak 125 tl, evler 120m2. o koca siteden daha lüks, daha modern resmen. semt olarak ikiside kaliteli yerlerde olmasına rağmen koca site sonradan görme ayıların, sınıf atlama ümidiyle saldırısına uğramış ve varoş olmuştu.