şükela:  tümü | bugün
 • (ara: misir) .
 • yukari misirda, gecmisi firavunlar donemine kadar uzayan bir kent
 • arapça el-kasur'dan türemiş firavun mezarları ve tapınaklarıyle meşhur bölge... zaten el-kasur da saraylar manasına gelir.
 • (inşallah) yarın bu saatlerde olacağım şehir
 • geçen hafta olduğum şehir. pek güzeldi. sıcaktı. kar yoktu. arap çoktu.
 • mısırlılar loksor diye okuyor...
 • misirlilarin yere goge sigdiramadigi ama otobusle o kadar yolu cekmenin degmeyecegi bir yer. zaten kahire'de bol bol gordugunuz seylerin devami var burada da ayrica ustune cok daha pis bir yer. su detayi da vermeden gecmeyeyim; otobusle gidecek olursaniz luksor'dan donus biletini kahire'den alamiyorsunuz cunku isi sadece kagit kalemle hallettiklerinden kahire'den luksor'da otobuse kac kisi binecegini bilmiyorlar. o yuzden gunu birlik gitmek istiyorsaniz tedarikli olunuz, gittiginiz geceyi luksor'da gecirebilirsiniz.

  http://www.flickr.com/…zkbs/sets/72157624132886667/
 • mısır'ı gezdim diyebilmek için mutlaka gidilmesi gereken tapınaklar şehri, dünyanın en büyük açık hava müzesi.

  hurghadadan süper jet otobüsle 5 saat çölü geçtikten sonra ortamın yeşile bürünmesiyle nil'in bereketine hayran olursunuz. yalnız güzel nilin kenarında yürümek, pusuya yatmış timsahlar yüzünden rahatsızlık verici olabilir* nil kenarında yürürken pusuya yatmış gallibaya giymiş adamlar 4 bir yandan 'good price' sözleri eşliğinde timsah gibi sana yaklaşırlar ve birçoğu sümük gibi yapışır.

  nil'in doğu ve batı yakasına birer gün ayrılırsa adam gibi gezilebilir.
  doğu yakasında karnak, luksor tapınağı, luksor müzesi, mumyalama müzesi
  batı yakasında krallar vadisi, kraliçeler vadisi, medinet habu, ramesseum, hatshepsut tapınağı, memnon heykellerigörülmeye değer. ayrıca karnakta ışıklı gece gösterisine katılmadan dönmemek gerekir. nil'de felluka ile gezintiye çıkılmalı. sizi gezinti sırasında banana islanda götüreceğiz derler ama ada mada değildir, sadece muz bahçeleridir haberiniz olsun* güzel olmasına güzeldir tabii o ayrı. yemek konusunda da doğu yakasında bulunan africa restaurantı tavsiye edebilirim.

  işte tüm bu güzellikler için iğrenç trafiği, beynini yiyen korna sesleri, sürekli bahşiş isteyen ya da paranı yolmaya çalışan tipler, pazarlık yapmaktan sinir harbi yaşama durumu mecburen katlanılır oluyor.
 • antik mısır'ın eski başkenti thebes harebeleri üzerine kurulmuş, nil nehri boyunca uzanan, nehrin iki yakasında da yerleşim birimleri ve tarihi eserler bulunduran şehir.
  şehir "doğu yakası" ve "batı yakası" olmak üzere iki kesimden oluşuyor. doğu kısmında luksor ve karnak tapınakları var, internette bu tapınakların dünyanın en büyük açık hava müzesi olduğunu iddia eden yazılar mevcut, internetin yalancısıyım ben de, çok iddialı konuşmayayım. ama şu konuda iddialı olabilirim ki, çok güzel, çok incelikli, çok ihtişamlı tapınaklar. piramitlerden çok daha etkileyiciler bence.
  eski mısır dininde, doğu yönü, bugünkü dünya hayatını ve yaşamı simgelediği için tapınaklar, tören alanları nehrin doğu yakasında inşa edilmiş. batı yönü ise ölümü ve ölümden sonraki hayatı temsil ediyor ve firavunların kendileri için yaptırdıkları mezarlar, krallar/kraliçeler vadisi, hatşepsus tapınağı vs.. hep şehrin batı yakasında.
  ben şehrin doğu yakasında konakladım ve ilk gün karnak ve luksor tapınaklarını gezdim.şehre zaten öğleden sonra vardığım için, merkezden üç km kadar uzaktaki karnak tapınağından gezime başladım. hem akşam üzeri kalabalık biraz azalmıştı hem de sıcaklık azalmıştı. luksor tapınağı ise şehir merkezinde ve akşam çok güzel ışıklandırılıyor , gece ona kadar ziyarete açık . gece gezmek çok daha güzel oldu, gündüzleyinki halinden çok daha büyüleyici görünüyordu.
  gecesi çok hareketli, malum, araplar gece yaşamayı seviyorlar. ama benim içki ve barlarla aram olmadığından daha spesifik bilgi veremeyeceğim.
  ikinci gün ise batı yakasındaki krallar vadisi, memnun heykelleri, hatşepsus tapınağı ve taş işleme köyünü gezdim. krallar vadisindeki mezarlar çok etkileyiciydi ve anladım ki eski mısır medeniyetine dair ne gördüysek/biliyorsak, bunlar krallar vadisindeki mezarlardan alınmış, resimler, hiyeroglifler vs..şimdi yine kendimi tutamayıp piramitlerle kıyas yapacağım ama kıyas kabul etmez şekilde krallar vadisi derim. bir de mısır çok değişik bir ülke, ne kadar güzel şey varsa hep yerin ya da denizin altında. kupkuru renksiz bir çölün kıyısında denize giriyorsunuz ve sanki çiçek bahçesi gibi renkli bir dünya sizi bekliyor. aynı şey krallar vadisinde de geçerli. kıraç renksiz tepelerin içinde bambaşka bir güzellik saklı.
  hurgada kentinden rahat bir otobüs yolculuğu ile beş saatlik bir sürede kente ulaşmak mümkün. kahire'den de otobüs ve uçak seferleri var. hurgada'dan düzenlenen günü birlik turlarla da gezebilirsiniz ama çok yorucu olur ve kent gece de görülmeyi hak edecek güzellikte.
  ben çok beğendim ve zevk aldım ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim, tüm mısır ülkesinde olduğu gibi burada da yapışkan, ısrarlı ve dahi kazıkçı esnaf adım adım peşinizde olacak. "umursamayın" demekten başka çare de yok. bu arada taksi ve faytonlarla ulaşımda, felluka ile yapmayı düşündüğünüz gezilerde pazarlık şart.
  gidecek arkadaşlara, doğu yakasında ve nehir boyunda bir otel tercih etmelerini öneririm naçizane. ben nefertiti otelde konakladım ve çok memnun kaldım. fiyatı uygun, temiz, terasında bulunan kafenin manzarası çok güzel. tek sorun gece biraz gürültülü olması ama merkezdeki otellerde bu sorun genelde oluyor.
  özetle tereddüt etmeden gidin, mümkünse gece konaklayın, bütçe müsaitse otelden rehber ayarlayın, gün batımını ve sabah krallar vadisinden kalkan balon manzarasını kaçırmayın.
hesabın var mı? giriş yap