• 2017 'de yazdım. yine yazıyorum. yine yazacağım.

şehrin içinden geçen d-100 karayolu ölüm sa-çı-yor. dün bir meslektaşımın 18 yaşındaki oğlu, ışık ihlali yaptığı iddia edilen tır 'ın çarpması sonucu rahmetli oldu. bir can, bir aile yandı.

çevre tüm illerde, ilçelerde çevre yolu var. 150bin nufuslu ilçe 'nin içinden geçen ana yol daha fazla can almadan sorumlular harekete geçsin lütfen. bu vebali taşımayın.
  • 95 yılında küçük bir çocukken, memur bir ailenin çocuğu olarak durağımız olmuştu bu şehir. sonra çocukluğum, ilk gençliğim, ilk aşkım, ilk kavgam oldu. tam 40 gün önce bana çocuk olmayı bu şehrin sokaklarında öğreten dedemi kaybettim. bugün yeniden gittim uzun zaman sonra, modern dünyanın değişimine direnen bir ilçe gördüm. küçük bir dünyada, yeni sanayi ile edirne bayırı arasında yaşayan, mutlu ve modern insanların diyarı burası. yüksek eğitimini tamamlamış hiçbir arkadaşım dönmedi geri, ama dünyanın dört bir yanına dağılmış çocukluğumuzdan son nefesimize kadar, gönül gözüyle görüp kalplerimizde hissedeceğimiz hatıralar bıraktık sokaklarında. lüleburgaz anadolu lisesi’nin koridorlarından geçip lokal’de noktalanan sarhoş akşamlar, ilk gençliğimin akşamları, hepinize selam olsun.
  • adama siir yazdiran bir garip yurdum ilcesi. isimler ve mekanlarin gercek mekan ve kisilerle alakasi yoktur. telif hakkiyla falan ugrastirmayin adami.

delikanliya bes bira az
    habitati onun burgaz
    adam bicaklamak icin
    lazim olan azcik gaz

sahinime biniyom
    ticarete gidiyom
    anne iftara gec kalcam
    manitayi yiyiyom

sopar ismi bahane
    muhabbeti sahane
    kimin kizi kiminle
    abe teyze sana ne?

toto bizi kovar mi?
    burgaz kume duser mi?
    hic endustriyle anadolu
    beraber bayram yapar mi?

yollandim istasyona
    meric parki cok tenha
    baliklara yem verdim
    karilar hasta bana

turku barda metalci
    yan masada ulkucu
    ortak nokta yok deme
    dayilari aksamci

ic adam yok pasajda
    butun epsi dugunde
    o benzinlik ne arar
    emrullah'in onunde

cam iste okey attim
    ustene cila caktim
    simdi bayira cikamam
    oniki bir mac yaptim
  • imam hatip lisesinin teneffüs zili "we wish you a merry christmas" sarkısı olan ilce.
  • l'si ile meşhurdur. (bkz: lüleburgaz'ın l'si)
  • ramazanda alkol satışı resmen tüm şehirde durmuştur. tek tük yerlerde bulunabiliyor. benzin istasyonunda çalışan bir abimiz dedi ki '7 yıldır burdayım ilk defa öyle bişey görüyorum'. bu demektir ki akp nin ulaşamadığı tek tük yerlerden bir tanesi olan lüleburgaz a da artık yavaş yavaş ulaşılmaya başlanmış. yani, nice entelektüel, şair, yazar, müzisyeni türkiye ye kazandırmış bu şehir de yavaş yavaş karizmasını ve karakterini kaybediyor.*

not: sevgili yazar dostlarımızın bazıları ramazanda içki satılır mı hatta alınır mı ulan iyi olmuş ibnelere diyebilirler, fakat bizde alkol günah değil sevaptır. *
  • düşünüp düşünüp içtiğim
    istanbuldaki ögrenci evimden oraya gitmeden önce içtiğim
    ordan istanbuldaki ögrenci evime dönmeden daha çok içtiğim
    edirne bayırına cıktıgımda ona bakıp bakıp içtiğim
    bana kazandırdığı dostlukları her hatırladığımda içtiğim
    her kazandırdığı dostla buluştuğumuzda içtiğim
    bana içmeyi öğreten güzide trakya ilçesi. uğruna dökülen kanların değilde, uğruna içilen içkilerin baz alındığında bi nevi dünyanın roma'sı olası kent.
    (bkz: pişman değilim gene olsa gene içerim)
  • ya abi burayı ve lüleburgaz nezdinde bütün trakya'yı neden çok seviyorum diye düşünüyodum. geçen anladım. gece 12'de girilen tekel bayiinden 10 tane bira alınır, poşetlere koyulurken amcamız 'hadi bi tane de benden olsun' diyerek bi bira daha koyar. e biz tabi güleşe güleşe çıkarız bakkaldan. hah işte o zaman kafam güzeldi anlayamamıştım durumu tam ama bu akşam düşününce anladım. çok birasever memleket olduğundan seviyorum burayı. bir de paylaşımcıki. buradan kız bulamazsam evlenmem valla. lüleburgaz'lı bayan yazarlara ve okurlara selam ederim. kısmet.
  • luleburgazlilar kisaca burgaz derler buraya
  • dünya üzerinde, en iyi insan taklidi yapanlar buradadır.

uzaktan, alkolden, sallanarak gelen aganın sizi görünce yürüyüşünü düzeltmesi ve;

-iyi geceler abi.
    + sağol kardeşim sana da.

kimse kimseyi tanımaz; ama herkes birbirini sever. gerçekten lan.
hesabın var mı? giriş yap