şükela:  tümü | bugün
 • dunyada yanlizca eskisehirde cikan, beyaz, suyla temaz ettiginde yumusayan ve boylece cesitli sekiller alip satranc takimi, pipo, agizlik gib seylere donusebilen bir maden
 • bir de nasa bunu yuksek sicaklik veren roket denemelerinde egzos bolumunun bilmem neresinde kullaniyormus
 • eskişehir oramızda bilinen ve bulunan bu lüle taşı denen maddenin bir diğer ismi de "deniz köpüğü"dür. beyaz renkli, deliklidir, kolayca şekil alabilir, lüle taşından büst, enstruman, vibrator [peri bacası], kum saati ve sustalı kale üretimi ile bolca karşılaşırız, istenirse tesbih de yapılır, gawur olsa lüle taşından ülkeyi kalkındırır, bilemem.
 • lule koymaya yarayan tastır, içi oyuktur, dışı kavislidir.
 • (bkz: meerschaum)
 • mahalle maçlarında kale yapmak için kullandığımız kadar olanları i$lenmemi$ halde 30 milyon olan kaya çe$idi.
 • kullanildikca rengini kaybetmesi kirli beyaza donusmesi sebebiyle imal edilmis cesitli urunlerin, sadece sus esyasi olarak kullanilmasi makbul olan bir tastir.
 • "lületaşı işletmeciliği tariha karışıyor" - http://www.eso-es.net/ 09.02.2004

  kentten yaklaşık 200 yıl önce ihracatına başlanan lületaşı işletmeciliğinin, yeterli hammadde çıkarılmaması nedeniyle yok olma aşamasına geldiği bildirildi. eskişehir lületaşı el sanatkarları odası başkanı muharrem yılmaz , eskişehir'de ilk olarak 1800'lü yıllarda açılan ocaklardan çıkarılan lületaşı madenlerinde 15 bin kişinin çalıştığının bilindiğini ve bu dönemde lületaşı madeninin, ham olarak avrupa ülkelerine ihraç edildiğini anlattı.

  "italya, almanya ve avusturya" gibi avrupa ülkelerindeki sanatkarların lületaşını işleyip pipo ve heykel yaptığını ifade eden yılmaz, bu ürünlerin dünya pazarına avrupa'dan sunulduğunu kaydetti. yılmaz, "beyaz altın" veya "viyana taşı" olarak da bilinen lületaşının, türkiye'de ilk defa 1950 yılında viyana'da bu sanatı öğrenen eskişehirli osman denizköpüğü tarafından işlenmeye başlandığını kayderek, eskişehir'de atölye kuran denizköpüğü'nün 300'e yakın çırak yetiştirdiğini ifade etti.

  günümüzde ekonomik sıkıntılar ve hammadde ihtiyacının karşılanmaması nedeniyle lületaşı ustalarının farklı işler yapmaya başladığını belirten yılmaz, şöyle konuştu: "köyden kente göçün artması nedeniyle genellikle kırsal alanda bulunan maden ocaklarında çalışacak insan sayısı azaldı.

  hammadde sıkıntısının artması sonucu, 300 olan üye esnaf sayımız 50'ye geriledi. lületaşı işletmeciliği adeta can çekişiyor. bu gidişle 5 yıl sonra odaya üye kimse kalmayacak."muharrem yılmaz, dünyanın her tarafından lületaşı ürünlerine talep geldiğini, ancak, kaliteli ve yeterli hammadde bulunmadığından siparişleri karşılayamadıklarını bildirdi.

  milli eğitim bakanlığı'nın, meslek liseleri ve üniversiteler bünyesinde lületaşı işletmeciliği açıp yeni sanatkarların yetişmesine imkan sağlayabileceğini de belirten yılmaz, lületaşının türkiye'de ve dünyada daha iyi tanıtılması için kültür ve turizm bakanlığı'na da önemli görevler düştüğünü sözlerine ekledi.
 • pensilvanya, güney karolina, utah, meksika, madrid, nayirobi gibi değişik yerlerde de lületaşı üretilmektedir; ancak bunlar önemsiz ve düşük kalitededir. en kaliteli lületaşı eskişehir'de bulunmaktadır. kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği ile, çok uygun bir pipo malzemesi olduğu gibi, pek çok sanayi dalında kullanılan iyi bir absorban, filtre, yalıtım ve dolgu malzemesidir. yıllardır sanayide, vazgeçilmez bir madde haline gelmiştir. ağızlık, pipo, süs eşyası ve otomobil boya sanayiinde kullanılır. porselen hamuruna, böcek ilaçlarına, pudra ve leke çıkartma ilaçlarına katılır.

  http://www.eskisehir-bld.gov.tr/kentr/et/lt.php
 • süngerimsi özellikli bir damardan çıkan, yumuşak ama sert erkek kullanıcısına yapılan pipoların hammaddesi. eskilerde lüle taşı kadar yumuşak olurmuş pipoyu tüttürenin kalbi...