şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: house md)
 • -hastanın götü başı oynamış
  -lumbar puncture yapın artı emaray cart curt..

  -hasta kaza geçirmiş
  -tamamönce lumbar puncture, ardından hedeydi hödöydü derken..

  -hastamız halüsinasyonlar görüyor
  -hmm, buldum. önce lumbar puncture, ardından lobotomi, biyotomi allah ne verdiyse..

  ..şeklindeki house faaliyeti.
 • serbest çağrışım.

  (bkz: bumbar dolması)
 • house md yüzünden bir aralık ağzımıza fena dolanmış ingilizce tıbbi terim. hatta malesef bununla ilgili sevimli bir anım da var.
  iki arkadaş, güzide bir üniversite hastanemizin nöroloji bölümünün has profesörlerinden biriyle ropörtaj yapmaya gittik. önceden bir tanışıklık da mevzu bahisti arkadaş ile hocanın.
  ben de o dönemler sanıyorum ki o koca iğneyi verseler elime katur kutur yapıcam lumbar puncture prosedürünü. iğne nereye sokulur, hastanın sorunu olduğu hangi aşamada anlaşılır filan, hepsini biliyorum, öyle saçma bir güven, o kadar da izlemişim! - ve hayır tıpla uzaktan yakından ilgim yok-
  hoca çekim arasında ms hastalığıyla bağlantılı olarak yapılan testlerden söz açınca ben gayri ihtiyari lumbar puncture dedim. orda ilk çuvallama gerçekleşti, bir sessizlik, gariplik... çünkü öyle kullanılmıyor o terim türkçede. ardından açıklama yapmam gerektiğini düşünüp daha da batırdım: "biz tıp eğitimimizi house md'den aldık da.."
  ama yalan değil...
 • house md'de hemen her bölümde hastaya uygulanan işlem. iğneyle sırtını deliyorlar, yüzde 70 oranında bu işlem sırasında hasta fenalık geçiriyor başka bir hastalığa meylediyor filan.
 • her hastasına kobay olarak bakan gregory'nin* grip olan adama bile uyguladığı araştırma.

  o omurga illaki delinecek hacıt. sen grip zannediyorsun ama 3-4 gün ömrün kalmıştır. house'dan daha mı iyi bilicen.