şükela:  tümü | bugün
 • pazarlama alaninda basarili olamadiklarindan (isin asli olusturduklari kameralarin fazla yayilmasini istemediklerinden) basarilarini pazarlama alaninda basarili olan georges melies ile paylasmak zorunda kalan cimri kardesler.
 • louise ve auguste lumiere. baslangici 28 aralik 1985 olan sinema'nin kasifleri.
 • "bir trenin istasyona girişi " isimli bi filmleri mevcuttur.
 • "trenin gara girişi" (trenin istasyona varışı da diyebiliriz, mübahtır) adlı filmleri, cafe grand'daki halka ilk gösteriminde galeyana sebep olmuştur; zira insanlar "lan bu tren üzerimize doğru geliyor, amanin hepimiz ölcez, kaçalım" diyerekten bir nümayiş, bir feverana gark olmuşlardır ki sormayın vallayi.. işte bu izdihamda mefta olanlar, sinemanın ilk şehitleridir, mübarektir..

  ha bir de, büyük ağabay louis'in mühim filmi "kendini sulayan bahçıvan", alan derinliği hususunda bir ilktir; nitekim başı göğe ermiştir..
 • tek (bkz: louis lumiere),
  tek (bkz: auguste lumiere)..
 • sinema tarihinin ilk film gosterimini aralik 1895 yilinda paris grand cafede gerceklestiren kardesler.
 • georges méliès'e ailece attiklari mektup da sinema tarihinde onemli bir yere sahiptir. soyle ki:

  paris'teki café grand'da gerceklestirilen ilk halka acik gosterimde méliès de mevcuttur ve gordukleri onu cok etkiler. ardindan da sinematografi satin almak istedigini lumière kardeslere bildirir. (pek zengin bir aileye sahiptir kendileri) fakat kisa sure sonra baba antoine lumière'in yazdigi ret mektubunu alir. mektupta suna benzer sozler soylenmistir:
  "uzgunum genc adam; ancak sinematografi satin almaniza izin veremeyecegim. zaten goreceksiniz ki halk, bunca para vermek istediginiz bu oyuncaktan da cok kisa surede sikilacak, baska eglenceler aramaya baslayacak. bizim sinematografimiz da unutulmaya terk edilecek...."

  méliès ise bu ilginc cevabi alinca yilmamis, kendi sinematografini uretmistir.
 • yıl 1897. yer karaköy limanı. işlek galata köprüsü, kalabalık vapurlar, arkada da ilah gibi süleymaniye. kardeşlerin ilk filmlerinden biri de bu. o vapurda, köprüde, camide kimler nereden nerelere geçiyordu.
 • ilk filimlerinden bir tanesi aynı zamanda osmanlı topraklarında çekilen ilk filmdir. fakat filmi lumiere kardeşlerin kameramanı çekmiştir. travelling yani kaydırma tekniğinin venedikten sonra ikinci kez kullanılması söz konusu olduğu için türk sinemacıları bu tekniğe haliç kaydırma ya da haliç kaydırması derler. (söz konusu kamera tekniği daha sonra jean luc godard tarafından yeniden keşfedilecek, mükemmel hale getirilecektir.)
  (bkz: le mepris)

hesabın var mı? giriş yap