şükela:  tümü | bugün
 • işsiz, güçsüz ve sınıf bilinci olmayan yoksullar.
  (bkz: marx)
  (bkz: proleterya)
 • işsiz bırakılarak sınıf dışı kalmış emekçilerin serseri zümresidir. burjuva toplumunda "ayak takımı" adı verilen işsiz güçsüz serseriler, dilenciler, haydutlar, eşkiyalar, hırsızlar, yankesiciler, dolandırıcılar ve fahişeler gibi unsurlardır. lumpenler yaşamları gereği, gericiliğe, satılmaya, maşalığa hazırdırlar. hitler almanyası'nda işkenceci ve katliamcı faşist kıtalar bunlardan kurulmuştur. bir çok kapitalist ülkede de işçilere ve ilericilere karşı lumpenlerden kurulu çeteler kullanılmaktadır.
 • rafinaj mahsulü maganda.
 • marx'ın dilimize kattığı meşhur lumpen kelimesinin aslı. lumpen almanca paçavra demektir. marx yukarıda tarifi yapılan lumpenproleterya'yı sosyalist devrime zararlı olabilecek bir sınıf olarak görür.
 • "gerçek ilgi"sinin farkında olmayan, "kapitalizmin ucuz ayak oyunları"na kanan güruh.
 • kommunist manifesto'da "dangerous class" -tahminen viktoryen whig edebiyatina bir gonderme olarak tirnak icine alinmistir- ve social scum olarak tanimlanmis sinifsal parca/fraksiyon.

  marx ve engels'e gore eski duzenin bir kalintisidir- ve buyuk ihtimalle scum bu nedenle kullanilmistir. hem en asagilik noktayi, hem de kalinti olma durumunu temsilen.

  ne var ki yedek isgucu ordusu uzerine fikirleri daha olgunlasmamistir marx'in, bu baglamda lumpenproletaryanin aslinda bir kalinti degil, bizatihi kapitalist uretim biciminin yeniden uretiminin bir ogesi oldugu goz ardi edilmistir. belki kapital'in ucuncu cildinin sonunda goz atabildigimiz siniflar uzerine bolumu tamamlayabilseydi daha acik bir tanima ulasabilirdik.

  o nedenle daha saglam bir arguman lumpenproletarya'nin isci sinifinin durak noktalarindan birisi oldugu, nasil kati olan hersey buharlasiyorsa, isci sinifinin da -oznel olarak degil, ama nesnel olarak- lumpenproletaryaya donusmesinin kacinilmaz oldugudur.
  suc ve kriminal fikrin olusumu, buna ilaveten kapatilmanin genellesmesi, bu donusumun olmazsa olmaz parcalaridir.
 • "...
  haaa, niçin bize yoksul görünüyorlar, biliyor musunuz? çirkinlikten!

  atalarının yüzlerce yıldır kötü beslenmesinin genlerinde yarattığı tahribattan dolayı suratları çirkin, köylülükten tam kurtulamadıkları için giysileri çirkin, estetik yoksunu oldukları için gecekondularının yerine diktikleri aşağılık apartmanlar çirkin...

  paraları var, yaşamayı bilmiyorlar. bu, aydınlara yoksulluk gibi geliyor. haksız da değiller, bizim elimize para geçince ya rakıya yatırırız ya kitaba."

  engin ardıç
  http://www.aksam.com.tr/…/yazarlar/yazarlar284.html
 • aslında marx'ın lümpenleşmiş proleterya sözü ta roma imparatorluğu'na dayanmaktadır. bu sınıf kölelik ve şehirlilik arasına sıkışıp kalmış bir belli bir yere konumlandırılamayan bir sınıftı. roma'daki proleter sınıf hiçbir iş yapmayan, roma meydanlarında yarı çıplak yatan, kimi zaman dilencilik yapan, imparatorluğun subvansiyonlarıyla ayakta kalan bir sınıftı. imparatorluğun bunları beslemesinin sebebi onların ordu için asker sağlamalarından başka birşey değildi. ordunun büyük bölümünü proleter sınıfın doğurduğu çocuklardan oluşturmaktaydı. ayrıca bu sınıfın romadaki cumhuriyet zamanında da oy kullanma gibi vatandaşlık hakları da aynen köleler gibi yoktu. en az köle kadar aşağıda bir sınıf olmalarına rağmen köle gibi çalıştırılmadıklarından dolayı belki, belki devlet yardımlarından dolayı, fiziksel ve mental olarak köleler kadar ezilmemiş bir sınıftır. gene ona göre bu ezilmemişlik onları belki ayaklanmalardan hariç tutan en önemli unsurdu. hatta bu unsurlar onların ayaklanmalarda karşıt tarafı bile tutmasına sebebiyet vermiş bile olabilirdi.
  marx ın lumpen proleter kalıbı da burdan gelmektedir. marx'a göre sınıf bilinci olmayan hakkını aramayan sınıfların hepsi bunlar gibi lumpen proleterdir.
 • (bkz: #5807324)