şükela:  tümü | bugün
 • soyvet ay programi luna'ya ait bu uzay araci, 13 eylul 1959'da dunya disi bir gokcismine ulasan ilk insan yapimi arac olma unvanini sonsuza dek tasiyacaktir.

  hemen 2 gun sonra; 15 eylul'de luna 2 ile aya gonderdikleri metal bir kure seklindeki sovyet rusya forsunun bir esini meslektasi dwight eisenhower'a hediye eden nikita khrushchev kimbilir ne kadar gururluydu.

  http://i.imgur.com/bnz3iri.jpg

  diger gezegen/uydu/kuyruklu yildizlara yapilan ilk inisler icin;

  venus - venera 7, 15 aralik 1970
  mars - viking 1, 19 haziran 1976
  titan - cassini (huygens ile,) 14 ocak 2005
  67p - rosetta (philae ile,) 12 kasim 2014

  not: yazarken fark ettim, yukaridaki 5 inisi gerceklestiren uzay araclarinin ucu farkli ulkelere ait. insan dusunmeden edemiyor; yillarca silahlanmalara ayrilan butceler uzaya ayrilsaydi belki de bu mesafelerin cok cok uzerine cikmistik simdi...
 • iniş takımı olmadığı için tahmini 12000 km/s hızla ay yüzeyine çarpmış uzay aracı. aya yumuşak iniş yapan ilk araç ise (bkz: luna 9) dur.

  ay yüzeyine ulaşarak bir ilki başaran luna 2 aracının içinde 2 adet alüminyum top bulunmaktaydı. üzerinde "1959 eylül" yazısı bulunan bu toplar iniş yaptıktan sonra patlayıp etrafa beşgen alüminyum flamalar olarak dağılacaktı ama çarpışmanın şiddetiyle buharlaştıkları tahmin ediliyor.

  çarpışmadan sonucundaki verilere göre ay yüzeyinde dünyadaki van allen kuşaklarına benzer radyasyon kuşağı ve herhangi bir manyetik alan da tespit edilememiştir.

  araç sovyetlerin 1969'a kadar sürecek olan uzay yarışındaki liderliğinde önemli rol oynamıştır.