şükela:  tümü | bugün
  • ing. delilik
  • (bkz: lunatic)
  • (bkz: sílení)
  • (bkz: insanity)(bkz: madness)
  • lunicy, aslında eski bir kelime olup roma ay tanrıçası luna'nın isminden gelir. lunicy kelimesi, belli aralıklarla ortaya çıkan delilik halinin ayın halleriyle ilişkili olduğuna inanılması sonucunda türetilmiştir.
  • eski ingilizcedeki kullanımı olan sıradan delilikten çok çıldırma hali, cinnet anlamına gelir bu sözcük. pagan kültürlerindeki bağlantıdan sözcük kökenine gidersek ay kafası da denilebilir.
  • merriam webster'de aşırı aptallık olarak geçen kelime. sadece türkçe çevirilerde delilik olarak gördüm, şaşırtıcı.

ayrıyeten güzel de bir rue royale şarkısı.
  • mac os için çıkarılan sketch programının windows versiyonu. sayfalarında da "lunacy, sketch for windows" olarak tanımlamışlar. ücretsiz ve portable versiyonu bulunmakta. windows ta niye sketch yok siye sızlananlar ve hackintosh kullananlar hadi yine iyisiniz.

link
  • windows'da sketch uzantılı dosyaları açmak için kullanılabilecek bir alternatif. (bkz: adobe xd) ile sketch uzantılı dosyaları açabilirsiniz, xd bazı dosyaları açamadığında bu programı açıp xd için uygun formata getiriyorum. arayüzleri de xd ile fazlasıyla benziyor, xd'nin belirli özellikleri yüzünden kullanmayı bıraktım, kaldı ki xd artık ücretsiz.