şükela:  tümü | bugün
 • sağır gidenin dilsiz geldiği, yanıbaşındaki danimarka'ya hop diye kayılabilen soğuklar ülkesinin, bir o kadar yalnız şehri..
 • bir suru milletten binlerce gencin ikameti ile senlenen minik ama bir o kadar da guzel isvec kenti. icinde yasayan isveclilerin gerek sinir olarak gerekse kulturel olarak kendilerini danimarka'ya cok yakin (bazilari icin isvec'ten daha yakin) hissetmelerinden dolayi sehrin kendine ait olan bayragi isvec ve danimarka bayraklarindan ortak renkler alarak sari - kirmizi olarak sekillendirilmistir. egitim gormek icin kendi halinde cennet mekanlardan birisidir.
 • ne yazıkki sadece bir haftamı geçirebildiğim, işte tarih, işte eğlence, işte üniversite, işte kızlar diyebildiğim (içimden söyledim yanımda kıs arkadasımda vardı) tek mekan. hemen güneyinde skanör vardır. müthiş güzellikteki sayfiye evlerinde vakit geçirmek, deniz kıyısına gitmek gayet keyiflidir. lund, aynı zamanda içinde "ideon" adında bir teknoloji parkı barındıran, özellikle biyoteknoloji ve bilişim alanında çalışan şirketlerin yoğunlukta olduğu ( sony-ericcson ve tetra pak'ta bu bölgededir) gelişmiş bir kenttir. ideon'un yöneticilerinin yaptığı tanıtım sunumları pek bir sıkıcıdır.şehrin nüfusu 100.000 kişi olup 40.000'i öğrencilerden oluşmaktadır. gayet güzel vakit geçirilir. şehrin içindeki parklar ve yeşil alanlar da ayrı bir huzur kaynağıdır. trenle kopenhag
  'a sadece 30-40 dk olması da ayrı bir güzellik tabi...
 • gok turuncusunun, kiremit kirmizisina; gokkusaginin her renginin, gokteki beyaza, laciverte, kasabanin tamamindaki yesile, sariya; eski ve dar sokaklardaki, toza, ciceklere ve bahcelere karistigi kent.
 • teknik üniversitenin dibindeki ideon teknoparkın epey hayvansal boyutta olduğu şehir. an itibariyle bir kafeden (bkz: #3775568) wirelessa abanmış etrafı izlemekteyim. lund'un serinliği, rüzgarı da epey güzel hanım kızları dışında. ama tabi isveçte kız dedin mi ; (bkz: göteborg)

  aixtron'un subsidiary'si epigrass ab de ideondadır bu arada unutmadan söyliyeyim.
 • şu sıralar güneşin beklenmedik performansla neredeyse gün boyunca yüzünü gösterdiği, yeni gelen öğrencilerle canlanan iskandinav şehri, dünyanın en huzurlu yeri.
 • satılık kalpler şehri burası. gelen tamamen farklı dönüyor. hafta sonu en alımlı maskenizi giyip dışarı çıkmanız yeterli anlık mutluluklar için..
 • dibinde malmö olmasa sikintidan adami öldürecek denli bayik ama 100.000 nüfusuyla da isvec'in 11. büyük kentidir. üniversitenin özellikle merkezden uzaktaki yayilmis binalari da son derece birbirinden kopuk kopuk cirkin binalar. 11.yuzyilda iskandinavya'nin baspiskoposlugu olmasindan dolayi hayvan gibi bir katedrale sahiptir. ingmar bergman'in ayri bir can sikintisi olan yaban cilekleri adli filmde bu katedrali ve cevresinin 1950'li yillardaki halini görebilirsiniz (tabii merak ediyorsaniz).