şükela:  tümü | bugün
 • 1915'te batmis balikci gemisi. mayin tarama isinde kullaniliyormus. sarosta 30 metrede cok guzel bir batik.
 • büyük kemikli burnu açıklarında yer alır. batıktan yüzeye doğru uzanmış şamandırya tekne ile bağlanıp, şamandıra ipinden dalınır. özellikle yüzeyde akıntı kuvvetlidir. bölgede görüş mesafesi genelde kısa olduğundan, batığa yaklaşana kadar sadece tutunulan ip ve derinlikte kaybolduğu nokta görülür. daha sonra aşağıda hayal meyal bir gemi iskeleti şekillenmeye başlar ve yaklaşınca tamamı görülür. büyülü bir görüntüsü vardır. kum zeminde sakince yatmakta ve üşenmeyip yanına gelenleri ödüllendirmektedir.
 • çanakkale deniz savaşlarında kullanılmak üzere el konulmuş bir balina avı gemisi olduğu düşünülen lundy'nin batış nedeni tam olarak bilinmemektedir.
 • bristol kanalı ortalarında bir ada. muhtemelen saros'daki gemiye adını veren de bu adadır. üç aşağı beş yukarı büyükada boyunda bir ada olmasına rağmen üzerinde 20 küsür insan yaşar. pub kilise posta teşkilatı ile ne ararsan vardır. devon'a bağlıdır. üzerinde biri emekli olmak üzere sanırım 3 tane deniz feneri bulunur. bu fenerlere rağmen çevresinde bir çok batık vardır. bir de esasen özel mülktür ve pub'da ayakbastı parası toplanır.
 • suvla koyunda kalyan isimli gemiye bordalayıp mühimmat alırken kıyıdan türk askerinin ateş açması sonrasında kalyan'ın yaptığı manevra sonrasında geminin altında kalmış.
 • 5 sene kadar türklerin elinde kalmış olan ingiliz adası. bu süre zarfında osmanlı'nın atlantik'teki deniz üssü olmuştur. osmanlı bu adayı elinde bulundurarak bristol liman ağzına da egemen olup senelerce ingiltere'ye dehşet saçmıştır.

  ingiltere kralı'nın bütün çabalarına rağmen türkler bu adadan atılamamış, onlarca amiral görevden alınmıştır. bu liman sayesinde southampton, bristol, plymouth ve irlanda‘nın cork ve baltimore gibi birçok limanları türk korsanlar tarafından birçok kez vurulmuş ve yüzlerce ingiliz, fransız, ispanyol ve hollanda gemisi ele geçirilmiştir. adadan ele geçirilen köleler cezayir'e ve fas'a gönderilmiştir. sir john pennington sonunda adayı geri almayı başarmıştır.

  yağmacılık, köle ticareti ve korsanlık gibi faaliyetleri kapsadığı için tarihimizde pek bahsedilmez. osmanlı'nın duraklama döneminde bile gücünü gösteriyor olsa da aslında burada emperyalist faaliyetlerinden farklı olmayan yüz kızartıcı birçok eylem gerçekleştirilmiştir.

  http://books.google.com.tr/…c=y#v=onepage&q&f=false

  http://books.google.com.tr/…c=y#v=onepage&q&f=false

  http://www.amazon.co.uk/…cas-european/dp/0340895098
 • adayı ele geçiren bir berberi korsanı olan, hollanda doğumlu olup müslümanlığa geçmesiyle murat reisadını almış olan jan janszoon‘dur.