şükela:  tümü | bugün
 • yeni bir r&b sarkicisi. ford focus st reklam filminde duydugumuz daydream in blue adli sarkinin sample'lariyla yaptigi daydreamin'* ilk hiti.
  http://www.lupefiasco.com/
 • son zamanların en gelecek vadeden rapperlardan biri;
  gerçek adı ile wasalu muhammad jaco, 1982 doğumlu.

  trivia: food & liquor albümü besmele ile başlıyor.
 • kick push şarkısıyla bir anda kaykaycı gençliğin sevdiği bir isim oluvermiş, pharrell, jay z ve missy elliott gibi isimlerin yanında terbiyesini bozmasından korktuğum 2000'li yıllara kıyasla iyi işler yapan bir adam. özellikle idris muhammad'dan could heaven ever be like this sample'ı kullanması, american terrorist şarkısında verdiği mesaj ve garip flowları dikkatimi çekti.
 • r&b sevmeyen birine gore superstar gayet dinlenebilir sarkilarindan biridir.
 • aynen kanye west gibi chicago çıkışlı bir rapperdır.

  food&liquor albümündeki hurt me soul şarkısı (melodisi tanıdık gelenler için: şarkının cecil holmes'un stay with me şarkısından kesilmiştir) loop'a alınası ve tekrar tekrar dinlenesidir.
 • chicago doğumlu, annesi bir aşçı babası ise black panther üyesi, müzikle uğraşan bir mühendis olan plak şirketleriyle yaşadığı bunalım ve belkide tarihte ilk defa hayranları tarafından yapılan protestolar sonucu plak şirketine albüm çıkış tarihi açıklattıran ve en sonunda 8 mart 2011 tarihli 3. albümü lasers'ı yayınlayan, içinde bulunduğu piyasa için fazlaca dürüst, birçoklarına göre fazlaca müslüman olan rapper. hayran kitlesinin çoğunun barack obama'yı desteklemesine rağmen ona oy vermediğini ve oy vermeme sebebini açıkladıktan bir hafta sonra albüm çıkaracak kadar da cesur. yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen tavis smiley show'da losers yazısının üzerine eklediği a hafiyle lasers halini alan albüm kapağının anlamını "bazen her şey negatiftir, kötü şeyler hissedebilirsiniz, bundan kurtulmak için bazen bir şeyleri de değiştirmeniz gerekebilir, ama bu değişiklik çok büyük olmak zorunda değildir, bazen küçük bir dokunuşla negatif bir şey bir anda pozitife dönüşebilir " diye açıklamıştır. kendisinin önünde saygıyla eğiliyor, "the show goes on" diyorum
 • sittin sideways diye bir parçası vardı bu herifin. ondan beridir takip ederim, sağlam beat'ler var. lasers ile de patlamayı yaptı gibi.

  günler sonra edit : çılgın bu adam
 • gadget flow şarkısı inanılmaz.

  evet, 100 yıllık yobaz rock n roll'cu olarak bunu diyorsam bu adam bir şekilde etkilemiş beni. yani iyidir panpa.
 • 2000 senesi sonrası rap müziğinin yüz aklarından biri olan chicago'lu rapper.

  oldukça ilginç bir geçmişi var. aynen 2pac gibi, black power hareketiyle ve black panther party ile ilişkileri olan, mücadele geçmişine sahip bir aileden geliyor. asıl ilginç kısmı ise hurt me soul şarkısında da duyulabileceği üzere, gençliğinde rap müziği "bayağı" bulduğu için sevmemesi. fakat sonradan nas gibi bir efsaneden etkilenerek rap yapmaya karar vermiş. birkaç sene süren amatörlük döneminden sonra ise önce jay-z'nin, sonra da kanye west'in dikkatini çekerek adını duyurdu.

  bu noktadan sonra, önce touch the sky single'ındaki düeti, ardından da ilk stüdyo albümü olan food and liquor geldi. bu albümde bana göre hem kendi kariyerinin, hem de rap müziğin yakın tarihinin en önemli ve ilginç eserlerinden biri olan hurt me soul şarkısı da vardı. şarkı hem yozlaşmış rapçileri eleştiriyordu, hem lupe fiasco'nun özeleştirisiydi, hem de son kısmında dünyayı "hastalaştıran" kötülükleri sıralıyordu.

  ikinci albümü olan the cool 2007'de çıktı. popüler olan şarkılarının dışında go go gadget flow, hi-definition, hip-hop saved my life, intruder alert gibi çok bilinmeyen güzel şarkıları da içeriyordu.

  fakat asıl önemli eserini 4-5 ay önce verdi: lasers. bu satırları albümün çıktığı ilk günlerde yazmak istemiştim ama nedense bir türlü denk getiremedim, zaman ayıramadım, vesaire.. albüm gerçekten de lupe fiasco'nun bugüne kadar çıkardığı en iyi kayıt. bana göre en dikkat çekici kısmı ise albümün booklet'inde bulunan manifestos kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum: https://lh3.googleusercontent.com/…ers %28 copy.jpg yaklaşık 1-2 sene önce aynı manifestoyu youtube'da da yayınlamıştı: http://www.youtube.com/watch?v=io0wkjiye9o. ayrıca (bkz: lasers/#24406878)

  günümüzde her tarafı saran ve güya "rapçi" geçinen kalitesiz popçuları bu görüntülerdeki bilinçli adamla karşılaştırınca lupe fiasco'nun değeri daha iyi anlaşılıyor. o bilinci her albümünde koruması da cabası.
 • yeni albüm kapağı: http://cdn.pitchfork.com/media/lupe-lasers.jpg

  ve manifestosu:

  her bir adama, kadına ve çocuğa... biz, medyadaki olumsuzluğun güzel bir şeymiş gibi gösterilmesine son vermek istiyoruz. biz, “bireysel değer”imize statü sembolleri tarafından dikte edilmesine son vermek istiyoruz. biz, popülerliğin cevherle birlikte gelmesini istiyoruz. biz topluluk tarafından kabul görmek için benliğimizden ödün vermeyeceğiz. biz zenginlik, ırk, sınıf yüzünden var olan görünmez duvarları yıkmak istiyoruz. biz kendi düşüncelerimizle düşünmek istiyoruz. biz, kendi çevremiz için sorumlu olacağız. biz, seçilmiş yöneticilerden açıklık ve doğruluk istiyoruz, aksi takdirde onlar kenara çekilmelidirler. biz artık daha fazla yalan istemiyoruz. biz yurtiçi ve yurtdışı her türlü savaşın, şiddetin bitmesini istiyoruz. biz işlenmiş istismar kültürünün, aşırı tüketimin ve israfın sona ermesini istiyoruz. biz bilgi, anlayış ve barış istiyoruz. biz -kaybetmeyeceğiz çünkü biz kaybedenlerden(loser) değiliz. bizler laser’larız. laser’lar devrimseldir. laser’lar gelecek’tir.

  (kendim çevirdim, çevirmen değilim: kelimeler belki tam aynı olmasa da cümlelerdeki fikir tamamen aynıdır.
  orjinal ing. hali: http://handsomeclothing.com/…/2009/06/picture-1.png)

  "müzik bitti, müzik çatladı.. 90'lar..." bilmemne diyenlere taş çıkartırcasına, 2011'de, şu ana kadar dinlediğim (aynı zamanda şarkı sözü olarak her bi satırı çerçeveletip duvara asılacak değerde olan) en iyi şarkılardan birini yapmıştır. günün birinde türk müziğinde de böyle açık sözler yazılabilmesi dileğiyle:

  lupe fiasco ft. skylar grey - words i never said
  http://www.youtube.com/watch?v=obxzsu1rrik
  (bkz: #22446688)