şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşlar merhaba;

zor günlerden geçtiğimizin farkındayım ama bir konuda gündem oluşturabilmek için desteğinizi rica ediyorum;

eşime birkaç sene önce lupus tanısı koyuldu. sürekli kullanması gereken bir ilaç var, fakat bu ilacın etken maddesinin covid-19’u iyileştirdiği söylentisi yüzünden vatandaş eczanelere akın edip ilacı bitirmiş durumda. ilacı hiçbir yerde bulamıyoruz.

konuyla ilgili sağlık bakanlığının aksiyon alması için lütfen sesimizi duyuralım.
  • başlık sahibi yazarın haklı isyanıdır. tahmini 2 gün önce bu ilaç artık kırmızı reçete kapsamına alınmıştır. ancak ilgili ilaçta maalesef şu an itibariyle bulunamamaktadır.
  • haklı bir "isyandır". mutlaka dikkate alınmalıdır.
  • söylenti değil bizzat uygulanan tedavi protokolünün içerisinde yer almaktadır ama insanların bunu öğrenip eczaneden alması kadar da mantıksız bir olay yoktur. ne yapacaksınız arkadaşlar covid olduğunuza emin olduktan sonra bu ilacı evde mi kullanacaksınız ? bu ilaç bir sıtma ilacı ama aynı zamanda romatolojik hastalıklarda da kullanılıyor. o yüzden lütfen ilacı ihtiyaç sahiplerini de düşünerek eczanelerden edinmek yerine hastalık şüphesi duyduğunuzda hastaneye başvurun.

ekleme : her ilacın etkisi/yan etkisi kişiden kişiye değişir. lütfen, özellikle böyle önemli ilaçları kafanıza göre kullanmayın.
  • 2 gün önce bulunduğum durumdu. fakat son anda eczanelere ısrar ede ede birkaç paket alabildim.

olayın ciddiyeti fark edilmeli.

ek olarak sadece lupus hastaları değil romatoid artrit ve diğer otoimmün hastalığı olan insanlar da bu ilacı kullanıyor.

ilaç reçeteli oldu fakat şu anda reçete almak için randevu da alınamıyor.

bilinçli olalım.
  • genellikle kadınlarda görülen lupus, kelebek hastalığı olarak da bilinir. eklem ağrıları, yorgunluk, halsizlik ve cilt değişiklikleri gibi belirtiler bu hastalığın ilk işaretleridir. lupus ilerledikçe böbrek, akciğer ve kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarmaktadır.

ben bu hastalığı ilk kez bir abimin eşi dolayısıyla öğrendim. lupus nedeniyle onun eşi eklem ağrıları çekiyor, üstelik onunki hayli ilerlemiş durumda. ilaçları alınca ağrıları diniyor. muhtemelen böyle birçok kişi vardır. o yüzden doktor yazmadan lütfen kendi kendinize ilaç almayın! bu ilaçlarla bir nebze olsun nefes alan hastalar var, lütfen onların nefeslerini kesmeyin.
  • up
  • up up!
  • (bkz: up up up)
  • reçetesiz satılmaması yönünde bir tedbir alınmalıdır. endikasyonları da ayrıca belirtilerek.

sağlık bakanlığı bu fırsatçı ve bencil kişilere dur demelidir; reçete mecburiyeti getirerek.

ek: ülkenin insanı acayip; eczacısı iyice acayip.