• arkadaşlar merhaba;

zor günlerden geçtiğimizin farkındayım ama bir konuda gündem oluşturabilmek için desteğinizi rica ediyorum;

eşime birkaç sene önce lupus tanısı koyuldu. sürekli kullanması gereken bir ilaç var, fakat bu ilacın etken maddesinin covid-19’u iyileştirdiği söylentisi yüzünden vatandaş eczanelere akın edip ilacı bitirmiş durumda. ilacı hiçbir yerde bulamıyoruz.

konuyla ilgili sağlık bakanlığının aksiyon alması için lütfen sesimizi duyuralım.
  • genellikle kadınlarda görülen lupus, kelebek hastalığı olarak da bilinir. eklem ağrıları, yorgunluk, halsizlik ve cilt değişiklikleri gibi belirtiler bu hastalığın ilk işaretleridir. lupus ilerledikçe böbrek, akciğer ve kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarmaktadır.

ben bu hastalığı ilk kez bir abimin eşi dolayısıyla öğrendim. lupus nedeniyle onun eşi eklem ağrıları çekiyor, üstelik onunki hayli ilerlemiş durumda. ilaçları alınca ağrıları diniyor. muhtemelen böyle birçok kişi vardır. o yüzden doktor yazmadan lütfen kendi kendinize ilaç almayın! bu ilaçlarla bir nebze olsun nefes alan hastalar var, lütfen onların nefeslerini kesmeyin.
  • başlık sahibi yazarın haklı isyanıdır. tahmini 2 gün önce bu ilaç artık kırmızı reçete kapsamına alınmıştır. ancak ilgili ilaçta maalesef şu an itibariyle bulunamamaktadır.
  • haklı bir "isyandır". mutlaka dikkate alınmalıdır.
  • benim annem de 2000'lerin başında ölümün eşiğine gelmişti bu hastalık yüzünden. sonunda teşhis konulup verilen ilaçları düzenli kullanmaya başlayınca iyileşti. dolayısıyla ilaçlarını alamaması sağlığını kaybetmesi demek. bunlar, makarna, tuvalet kağıdı gibi görgüsüzce stoğu yapılabilecek şeyler değil. sağlık bakanlığı duruma müdahale etmeli.
  • lupus çok ciddi bir kronik romatizma hastalığıdır. nasıl oluyor da her önüne gelen eczaneden lupus ilacı alabiliyor ki ? bu tarz ilaçların reçetesiz satılması yasaklanmalı
  • ra ve lupus hastası olarak ilacı temin etmekte sıkıntı çekmekteyim. reçetesiz aldığım ilacı şimdi kırmızı reçete ile veriyorlar. yalnız bunun nedeni bakanlığın ilacı corona tedavisinde kullanmak için toplatmasıdır. bugün eczacımın söylemine göre romatizma için kullanılacak ilaç sayısının fazlalığından ötürü hastalar başka ilaçlara yönlendirilecekmiş.
  • annem lupus hastası ve 2004'den beri bu ilacı kullanıyor, kullanmak zorunda.

lupus basit bir hastalık değildir, yavaş gelişen ölümcül bir hastalıktır. ilaç olarak zehir yutarsınız. plaquenil bir çeşit zehirdir. bu yüzden 6 ayda bir kontrole tabi tutulursunuz. kan değerlerinize, kulaklarınıza, bilhassa gözlerinize bakarlar çünkü kör olma ihtimaliniz var.

o kadar sert bir ilaçtır ki bu, doktor zaman içinde azaltmak için elinden geleni yapar. annem senelerce sabah akşam iki tablet kullandı. sonra günde bire düşürdü doktor değerlerine bakıp. sonra gün aşırı almaya başladı. en son haftada 2 tablete düşürdüğünde hastalık atağa geçti ve kulaklarda tutulum yaptı. bu tablodan sonra doktor mecbur gün aşırı kullandırmaya devam etti.

bütün bunları neden yazıyorum? çünkü ne kadar tehlikeli bir ilacı satın almaya çalıştığınızı anlatmaya uğraşıyorum. bu zıkkımı doktor kontrolü olmadan ezbere kullanamazsınız. lupus hastalarını düşünmüyorsanız bile kendi sağlığınızı düşünün, elinizde varsa bile asla kullanmayın.

annemin tek dermanı bu ve bilinçsiz kullanımı yüzünden doktorlar başka ilaca yönlendirirse ne yaparız hiç bilmiyorum. virüs yüzünden geçirdiğimiz sıkıntılı günlerde bir de bunun derdine düştüm.
  • akıllara burhan'ın domuz gribi korkusuyla eczaneden 300 kutu ilaç aldığı bölümü getirmiştir. tavsiyem küçük illerdeki eczaneleri telefonla arayıp sormanız. birisinde mutlaka vardır. allah acil şifalar versin.
  • bahsedildiği gibi bu evde kullanılabilecek bir ilaçla önlenebilen bir virüs olaydı bu salgın pandemi safhasına varabilir miydi! lupus hastası olmayanların kullanması da ayrıca tehlikeli, yan etkileri bir hayli fazlayken böyle bir risk almayı nasıl göze alıyorsunuz ve bir yandan da gerçekten ihtiyacı olanları da ilacından mahrum ediyorsunuz!? ilaç hiçbir yerde bulunamıyor, kısa bir süreliğine bile ilacı almayınca hasta için ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor!!! yukarıda kalması gereken başlıktır.
hesabın var mı? giriş yap