şükela:  tümü | bugün
 • 7 mayıs 1915'de almanlar tarafından batırılan bir ingiliz transatlantiği. 1959 yolcusundan 1198'i öldü. bu yolculardan 128'i abd'li idi. 1917'de 1. dünya savaşı'na giren abd, savaşa giriş nedenlerinden birini de lusitania'nın batırılışı olarak gösterdi.
 • roma imparatorluğu döneminde bugünkü portekiz'i ve ispanya'nın batı kısmını içine alan eyaletin adıdır aynı zamanda... o yüzden günümüzde portekizlilere kendi dillerinde* luso ya da lusitano, ingilizcede ise lusitanian da denir.
 • partagas purolarinin double corona vitolasina verilen isim
 • amerikan halkinin, almanlara karsi gercek kin ve nefretini baslatan gemi. geminin bir alman torpidosuyla batirilmasiyla birlikte baslayan ayaklanmalari durdurabilmenin tek yolu, amerikan hukumetinin lusitania nin ocunun alinacagini soylemesi idi. o gune degin, avrupa da yasanan felaket, insanlarin maruz kaldigi korkunc iskenceler gercekte halka biraz masal gibi gelmekte idi...
 • "1914 yılı, avrupa'da savaş ingiltere - almanya merkezinde başladı. amerikan halkı savaşa dahil olmak istemiyordu, zaten başkan wilson da ülkenin tarafsızlığını açıkladı. halbuki amerikan yönetimi kimseye sezdirmeden, savaşa girebilmek için herhangi bir bahane arıyordu. eyalet sekreteri william jennings'in bir gözlemine göre ;
  "büyük yatırımcılar dünya savaşıyla yakından ilgileniyorlar, çünkü savaş, yüksek kar getirecek fırsatlar demek."
  uluslararası bankerler için meydana gelebilecek en karlı şey savaştır. çünkü savaş ülkeyi, federal rezerv bankası'ndan daha çok faizli borç almaya zorlar.
  woodrow wilson'un baş danışmanı ve müşaviri albay edward house, savaş isteyen uluslararası bankerlerle yakın iişkiler içinde olan biriydi. müşavir albay house ve ingiltere dışişleri sekreteri sir edward grey yazıya da dökülmüş bir görüşmede, amerika'yı savaşa nasıl sokacaklarını tartışırlar.

  grey : eğer almanlar, içinde amerikalıların bulunduğu bir gemiyi batırırsa amerikalılar ne yapar?
  house : inanıyorum ki böyle bir kıvılcım birleşik devletleri sarsacak ve tek başına bizi savaşa sürüklemeye yetecektir.

  ve 7 mayıs 1915 yılında, sir edward grey'in de önerdiği gibi, lusitania adlı bir gemi kasıtlı olarak alman kontrolündeki ve alman deniz kuvvetleri'nin geçeceğini bildiği sulara gönderilir. beklendiği gibi, bir alman u-bot'u gemiye torpido yollar 1260 kişi ölür..

  ---- alman konsolosluğu olaydan sonra new york times'a ilanlar vererek, amerikan halkına gemiyi kendileri adına risk oluşturdu için batırdıklarını, amerika'dan ingiltere'ye savaş sahasından gidecek her geminin batırılmayı göze alması gerektiğini söyler...
  "
  (bkz: zeitgeist the movie)

  new york times'taki ilan ;

  notice!
  travellers intending to embark on the atlantic voyage are reminded that a state of war exists between germany and
  her allies and great britain and her allies ; that the zone of war includes the waters adjacent to the british isles ; that,
  in accordance with, formal notice given by the imperial german goverment, vessels flying the flag of great britain, or of any of her allies are liable to destruction in those waters and that travellers sailing in the war zone on ships of great britain or her allies do so at their own risk.
  imperial german embassy
 • "ışığın ülkesi" anlamına gelir aynı zamanda.
  karşılığı için; (bkz: britanya)
 • almanlar tarafından batırıldıktan sonra abd'de hazırlanan afişlerle iyice dramatize edilmiş ve orduya olan katılımın arttırılmasında etken olarak kullanılmış transatlantik. o dönemde hazırlanan posterlerden biri ise, bir anne ile çocuğunun sarmaşdolaş halde sulara gömülmelerini resmetmektedir..
  http://www.hschamberlain.net/…imeline/lusitania.jpg
 • insanı görüntüleriyle dehşete düşüren cunard line firmasının vakti zamanında batırılan gemisi. işte fotoğraflar ;

  http://images.google.com/…1&imgurl=bdceedd5c6b30593
 • lusitania'nın batışı, amerika'nın savaşa girmesinin nedeni olarak görülmesinden dolayı tarih açıdan titanic'in batışından daha önemlidir. ancak daha önemli olmasına rağmen, bir sürü titanic filmi çevrilmişken, bir tane bile lusitania filmi çevrilmemiştir. sanırım bunun en büyük nedeni lusitania'nın 18 dakikada batmasıdır. zaten çok hızlı batması yüzünden 1959 yolcusunun 1198'i ölmüştür. yoksa, titanic'te insanların ölümüne neden olan eksik filika sayısı o tarihten sonra değiştirilmiş ve gemilerin filikalarının bütün yolcuları taşıyabilecek kapasiteye sahip olması zorunluğu getirilmiştir. dolayısıyla lusitania batarken, filikalar bütün yolcuları taşıyabilecek kapasiteye sahiptirler ama filikaları denize indirecek vakit olmamıştır. filikaların denize indirilememesinin diğer sebebi de, o sırada gemideki mürettebatın acemi olmasıdır. çünkü esas işi bilen mürettebat elemanları askerdedirler. ayrıca, lusitania savaş döneminden dolayı ekonomik olsun diye düşük süratte yol alıyormuş. eğer normal süratinde gitseydi, mavi kurdele kazanmış bu gemiyi alman denizaltısının vurması pek kolay olmazdı.
 • batmasina u-20 nin gonderdigi torpil'in actigi degilin mi neden oldugu yoksa u-20 nin gonderdigi torpil'in vurdugu yerdeki (on taraftaki ambar) tasinmasi yasak olan askeri cephane mi neden oldu aydinlanmamistir. zira bu tip sivil gemilerin askeri cephane tasimasi yasaktir ve vurulma nedenini hakli cikarir. lusitania gibi devasa bir geminin daha teknolojik olarak olgunlasmamis tek bir torpil tarafindan nasil batirilabildigi tartisma konusudur.