şükela:  tümü | bugün
  • kadınlarda olgunlaşmış yumurtanın salınmasını sağlayan ve progesteronun salınımı uyaran hormondur. lh'ın serumda yükselmesi yumurlamada tembelliği gösterir. ayrıca testosteronla* birlikte yükselmesi polikistik over sendromunu düşündürür.
  • yumurtalıkta bulunan teka hücrelerine etki ederek androjen denen bazı hormonlar üretir ve bunlar sonra yine östrojene dönüşür. lh hormonunun ana etkisi yumurtlamanın sağlanmasıdır. oluşan yumurtlama sonrası oluşan korpus luteumdan ise progesteron hormonu salgılanması lh hormonu ile sağlanır.
    çeşitli testlerle lh hormonu seviyesi ölçülerek kadın için üremeye en uygun zaman tespit edilebilir.
  • erkeklerde (evet, erkeklerde de varmış. lisede hep fsh, lh döngülerini görünce erkekte bu üretilmiyor sanıyordum ben), testislerde testosteron üretilmesini tetikleyen hormon.
  • lh, hipofiz bezinin ön kısmından salgılanan bir hormondur.

    kadınlarda, östradiol üretmesi için yumurtalıkları uyarır. bir kadının döngüsündeki ikinci haftada lh'ın artması, yumurtalıkların yumurta bırakmasına neden olur. döllenme gerçekleşirse, lh korpus luteumu uyarır. bu durum progestoronun artıp hamileliğin devamını sağlar.

    erkekler de, lh testislerde leydig hücrelerinden testosteron üretimini uyarır. testosteron, sperm üretimini uyarır ve sesin derinleşmesi, yüz kıllarının çıkması gibi erkek özelliklerini vurgulamaya yardımcı olur.