*

şükela:  tümü | bugün
 • gökhan kırdarın dedesi mi ne oluyomuş
  bi dönem istanbul valisi....

  şairin teki de ona hitaben şöyle yazar

  bağrıma bir tekme savurdu vali
  acısından avlu, dere, kır dar geldi
  koşacaktım doğru mahkemeye fakat
  bu teşebbüs yüce milliyetime ar geldi

  imza neyzen tevfik
 • topkapı, haliç, rumeli, fatih, dolmabahçe, sultan, anadolu, levent, marmara, barbaros gibi isimleri olan salonlara sahip kongre ve sergi sarayı.
  bu arada lutfu değil lütfi kırdar.
 • lutfu kirdar'in dogru yazilmisi.
 • lütfi kirdar'in yegeni, nemir kirdar new york'taki ünlü saks fifth avenue magazisinin sahibidir. boss, tiffany gibi dünya markalarini satin alip, sirketleri büyüttükten sonra satmasiyla taninir.... lütfi kirdar'in bir diger yegeni ihsan dogramaci'nin anadili gibi ibranice bildigi yazilmaktadir.

  efendi, soner yalcin arak. sayfa 539
 • su sıralar oynanan, yıldızların altında muzıklı oyununda adıyla ılgılı esprısı ısıtılan kişilik.
 • neyzen tevfik'in , maaşını kestirdiğini düşündüğü vali lutfü kırdar için ankara'ya hitaben şunları yazdığı rivayet edilir :

  sıçtın istanbul'a lütfü'yü vali diye
  tüy tak da uçur aleme karşı bok'unu..
  milletin hışmını teskin edemezsin, teresin..
  götüne soksan partinin altı okunu..
 • darbe mahkemesi anında 74 yasinda olan lütfi kırdar, zorlukla ayakta duruyordu. oturma izni isteyince mahkeme başkani sert bir şekilde reddeder bunu. zaten kogusta itilip yere düşünce başından darbe almıştır. daha fazla ayakta kalmaya dayanamayan kırdır mahkemede kalp krizi gecirir ve vefat eder.
 • fransız şehir plancısı henri prost'u istanbul'a getirerek şehirde ciddi bir imar operasyonu yaptırtan, dolayısıyla cumhuriyet döneminin istanbul'unun ilk geniş çaptaki değişimine yol açan istanbul valisi. bu adamın yaptığı kadar geniş çapta imar operasyonlarını ardından gelen bir adnan menderes bir de bedrettin dalan yapmıştır.

  (bkz: adnan menderes dönemi istanbul imar operasyonu)
 • turkiye cumhuriyeti hukumetleri’nin birinde kabine uyesi olarak bulunmus sahsiyet. hukumet uyesi olarak gorev alisina iliskin bilgiler asagidadir:

  s.n./kabine/gorevi/gorev baslangici/gorev bitisi/secim cevresi/partisi/gorev suresi/toplam gorev yapma suresi
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1. 23.hukumet/sihhat ve ictimai muavenet vekili/25 kasim 1957/27 mayis 1960/istanbul/dp/2 yil 6 ay 2 gun/2 yil 6 ay 2 gun

  not: resmi degil bu verilen sureler, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var kuskusuz ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor.