şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yillardir kendi yazdigi siirleri kadar ozan telli, fikret dikmen, asik hudayi, sefil selimi, sah hatayi, karacaoglan, gufrani ve hatta william shakespeare (bkz: degil mi ki) gibi halk sairlerinin deyislerini de besteleyen en uretken geleneksel halk sanatçilarimizdan biridir.

  ogullari emre gultekin ve munzur gultekin ile kalan muzik'ten çikardigi el emegi goz nuru ve yine emre gultekin ile yine kalan muzik'ten yeni çikan turkuce (2008) adli albumleri vardir. gul turkuleri ise çesitli sanatçilarin yorumladigi lutfu gultekin sarkilarindan olusan bir tribute albumdur. bu tribute calismasina katilan sanatçilar arasinda musa eroglu, aynur dogan, ulas ozdemir ve erdal erzincan gibi isimlerin bulunmasi, unutulan ozan lutfu gultekin'in halk muzigindeki yerini kanitlamaya kafidir.

  belçika'da ikamet eden lutfu gultekin, adini burada anmayacagim yeni yetme buyuk sanatçilar tarafindan turkulerinin bazen çalinmasini, izin istenip de yorumlananlarin ise bazen izni alinmadan kesilip biçilmesini veya kelimelerinin degistirilmesini televizyon kanallarindan ince bir gulucukle izlemektedir. bu buyuk sanatçilar albumlerini lutfu gultekin sarkilari sayesinde satarken, kendisi her ay turkiye'den gelen 20 avro'luk telif hakkina inat uretmeye devam etmektedir.

  sivas olaylarinda diri diri yakilan aydinlar arasinda yer alan hasret gultekin'in yakin dostuydu fakat isminin de gostermedigi gibi aralarinda akrabalik bulunmuyordu.

  misafirperverdir, çok guzel çig kofte yapar, her ne kadar sarap içmeyi yeglese de raki sofralarinin vazgeçilmez simasidir.
 • müzisyen. 1949 yılında tunceli'de doğdu. liseyi bitirene kadar tunceli'de yaşadı. 1969 yılında pek çok kişi gibi çalışmak için berlin'e gitti. bir süre düğünlerde saz çaldı. daha sonra belçika'ya geçti. maden ocaklarında çalışmaya başladı.

  "maden ocağında hayata dair çok şey öğrendim. bestelerimin yarısını yeraltında yaptım. şartlar o kadar ağırdı ki..."

  1973 yılında kendi türkülerinden oluşan ilk albümü belçika'da yayımlandı. gültekin de emekçi, ali asker gibi müzisyenlerle aynı safta türkülerini seslendiriyordu. yurtdışında pek çok albümü yayımlandı. ama türkiye'de albümünün yayımlanması için 1987 yılını beklemek gerekecekti.

  2 temmuz'da sıvas'ta yitirdiğimiz hasret gültekin'in (lütfü gültekin'le hiçbir akrabalığı yok!) ilk albümü "gün olaydı" ile lütfü gültekin'in türkiye'de ilk albümü "selam olsun" büyük bir raslantı sonucu aynı gün yayımlandı. iki 'gültekin' bu olay vesilesiyle tanıştılar, dost oldular. hasret, 1990 yılında lütfü gültekin'in "aydınlıkta uyandırın" albümünde bağlamaları çaldı. lütfü gültekin'in en ünlü türküsü "derman sendedir" bu albümde yer alıyordu. 1993'te gültekin'in yeni albümü için bir araya geldiler. bağlamaları kaydettiler. hasret, sıvas'a gitmek istiyordu. kayıtlara devam etmek üzere ayrıldılar. hasret, sıvas'a gitti ve yakılarak öldürüldü.

  "yaklaşık bir yıl mikrofon karşısına geçmeye çalıştım ama bir türlü okuyamadım türküleri. sonradan yavaş yavaş okumaya başladım ve albümü bitirdim. hasret'in çaldığı bağlamalar üstüne, hasret'e adadığım türküleri söyledim. 'hasretim hasret' albümü böyle yayımlandı. hasret'le geçirdiğimiz son onbeş gün bana onbeş asırmış gibi geliyor."

  sanatçının bir çok türküsü çeşitli sanatçılar tarafından seslendirildi.

  lütfü gültekin hala belçika'da yaşıyor ve müzik çalışmalarına oğlu emre gültekin'le birlikte devam ediyor.

  diskografi:
  yiğidi doğuran ana bin yaşa (1974)
  soranlara selam (1981)
  selam olsun (1987)
  aydınlıkta uyandırın (1989)
  soranlara selam 2 (1990)
  hasretim hasret (1995)
  derman bizdedir (1998)
  bir pınardır türküler (2001)
  gül türküleri (2003)
  el emeği göz nuru (2005)
  türküce (2008)
 • 30 ocak 2011'de köln şehrinde dostlarının düzenlediği bir organizasyonla 40. sanat yılı kutlanacak.
 • şuan tv 10'da gönül defteri programında konuşan halk ozanı..
 • bunca esere ve sonsuzluğa ekilen notalara rağmen ekşide kimseciklerin kapısını aşındırmadığı halk ozanı.
 • ne güzel insan.