şükela:  tümü | bugün soru sor
  • antakya' nın yeni belediye başkanı.
    iddia ediyorum o kadar seçim propagandasına, yolda yürürken istemesen de gözüne çarpan pankartlara ilanlara afişlere rağmen, bugün antakya' da bir anket yapsak, halkın ciddi orandaki bir kısmının bu adamı tanımayı bırakın, ismini bile bilmediklerini görürüz.
    yıllardır chp' nin kalelerinden biri olarak anılan antakya' nın iki seçimdir belediye' yi akp adaylarına kaptırmalarının nedenleri var elbet. özellikle de son yıllara bakarsak aslında (yerel seçimlerde özellikle) mahmut alpagot, bekir karabacak gibi hala adları ve etkileri devam eden belediye başkanlarının arasına sadece bir dönem chp' li bir belediye başkanının girdiğini görürüz (bkz: iris şentürk). hal böyleyken ben dışardan bakan bir göz olsam "ne biçim solcu memleket lan bu" derim. demiyorsam da nedeni deniz baykal' ın iki seçim üstüste seçim startını, şaşaalı ilk mitinglerini, çevre teşkilatların da katılımıyla 80-100 binlere varan(hele ki yaşar nuri' li, kemal derviş' li, bayram meral' li o efsane! kadronun bir mitingi vardı ki sormayın) kitlelerle antakya' da yapmış olmasıdır.
    peki antakya' nın solcu bir memleket olarak bilinmesinin, kendini de öyle tanıtmasının hiç mi haklı yanı yok. tabii ki var. özellikle de hepimizin bildiği hemen hemen yarı yarıya bir arap alevisi kesim, azımsanamayacak orandaki gayrımüslim kesim ve yine azımsanamayacak oranda diyebileceğimiz dışardan gelen(yaşanacak yer olduğu da gayet iyi bilinir, özellikle iş güç sebebiyle gelip de yerleşen ciddi miktarda insan bulunmakta, ziyaret ediniz..) kesim ve bu kesimlerin sola(hatta aslında gerçek! sola da neyse şimdi) yakınlığı hesaba katılırsa antakya' ya solcu bir memleket demek hiç de yanlış olmaz.
    peki madem iki seçimdir düşen bu oyların, kaybedilen belediye' nin sebebi ne o zaman?
    çok sebebi vardır elbet ama ilk olarak şöyle bir örnek vereyim, 2007 seçimlerinde de bu son seçimde de resmi olmayan rakamlara göre yaklaşık 10000(on bin!) civarında boş oy çıktı. bu toplam seçmen düşünüldüğünde çok ciddi bir miktara tekabül ediyor. buna halkın chp soluna! tepkisi demek yanlış olmaz. ha bazı şeylerden feragat edilebilir miydi, bu çok uzun bir tartışma konusu ama şahsen evet diyorum ben buna çeşitli sebeplerden dolayı.
    bu sebeplere devam edelim, ikinci örnek olarak da şöyle bir rakam vereyim. antakya merkez nüfusu son rakamlara göre toplamda 420 bin civarında. merkez belediye nüfusu ise 200 bine yakın. aradaki bu hemen hemen yarı yarıya oranın sebebi ise merkeze bağlı(ki çok geniş bir coğrafyaya da yayılmamıştır, hepsi hemen hemen göt götedir) irili ufaklı harbiye, kuzeytepe, dursunlu, turunçlu vs. gibi anadolu' daki birçok ilçeden daha fazla nüfusa sahip beldenin varlığından kaynaklanıyor. bu son seçimde merkez beldelerin ve samandağ' ın tamamen sol partilerce alındığını ve merkezdeki arap alevisi kitlenin köken olarak başta samandağ olmak üzere bu merkez beldelerden geldiğini hesaba katarsak antakya' ın sol oylarındaki düşüşü daha rahat açıklayabiliriz.
    tamamen benim şahsi kanaatim olan üçüncü sebebe gelelim. sonuçta bu bir yerel seçim ve aday çok önemli. bu noktada genel olarak özellikle chp' nin yanlış yaptığını düşünüyorum, adayların açıklanma zamanı konusunda. bu kadar gecikmeyebilirdi ve bence tablo çok daha değişik olabilirdi. bu genel gecikmeden antakya da nasibini aldı ve maalesef iris hanımın adaylığı çok geç açıklandı. bu gecikmenin sebebinin ise nihat matkap' la iris şentürk arasında bir seçimin zor oluşuydu. nihat matkap' ın yıllardır meclisten gelen deneyimi ve her kesimden rahatlıkla oy alma potansiyeli bir tarafa, iris şentürk' ün alevi olmasa da alevilere yakın duruşunu, bu durumun alevilerce yeterince benimsenmediği gibi aynı zamanda diğer kesimlerden de oy kaybettirdiğini (insanlığına laf yok) bir tarafa koyarsak adayın ne kadar doğru olduğunu bir daha düşünmemiz gerektiğini anlarız.
    hazır lafı buraya getirmişken, bu noktada iki şey söylemek isterim. birincisi, adaylar -genel olarak- gerçekten geç açıklandı, bu büyük bir hataydı. oy oranları arasındaki farkların ne kadar az olduğunu görünce, acaba mı? diyor insan. diğeri ise şu, iris şentürk' ün gözbebeğimiz olmasının bir nedeni vardı, tek kadın merkez belediye başkanı oluşu. bugün tabloya bakınca bu rakamın 0 "sıfır" olduğunu görüp üzüldüm. yuh hepimize.
    şimdi tekrar başa, antakya' ya dönelim. son iki seçimdir düşen sol oyların ve iki sefer üst üste hiç beklenmedik bir şekilde kaybedilen yerel seçimlerin hakkı bu muydu. kesinlikle hayır. sağdaki diğer adayların da güçlü adaylar olduğu hesaba katıldığında bu seçimin akp' nin üstünlüğüyle bitmemesi gerekiyordu. laf gelince olm bizim memleketin alayı solcudur demekle bitmiyor bu işler sevgili antakyalılar. bu tablo maalesef bizim eserimiz. ne zaman bu tür bir muhabbete girsem boğazım düğümleniyor belediye başkanımızı sorduklarında cevap veremiyorum. tamam chp konusu hepimizin içini sızlatıyor elimiz gitmiyor belki ama en azndan "olm bizim belediye başkanımız türkiye' deki tek kadın il belediye başkanı" diyorduk eskiden. memleketimizin aydınlığından dem vuruyorduk büyük bir gururla.
    lütfü savaş bize hiç olmadı. hiç yakışmadı.
  • kesin olmamakla ve givenilir bir bilgi bulunmamakla birlikte chp hatay büyükşehir belediye başkan adayı olduğu yönünde haberler olan antakya'nınmevcut belediye başkanı. akepeli.

http://www.hatayvatan.com/…ir-adayi-belli-oldu.html
    https://twitter.com/search?src=typd&q=lütfü savaş
  • cumhuriyet halk partisi'nin bütün türkiye'deki il ve ilçelerde eşine rastlanmayacak bir şekilde "bir önceki dönem akepe'den belediye başkanı" olmasına rağmen 2014 yerel seçimlerinde büyükşehir belediyesi başkan adayı olarak göstereceği isim.

eğer ankara'dan da mansur yavaş aday olursa bu seçimde chp hakikaten başkanlıklara oynuyor demektir. hatay'da sadullah ergin'in karşısında mhp'nin de desteğini alırsa chp seçimi kazanabilir. lütfü savaş'ın mhp'den aday gösterileceği ve chp'lilerden de o isim üzerinde birleşmesinin isteneceği söyleniyordu. ne yalan söyleyeyim çok daha iyisi olmak üzere.
  • (bkz: yanar döner)
  • inanılmaz ama chp'nin halk için siyaset yapmayı öğrendiğini gösteren bir transfer.
    eğer adam dürüst, halk tarafından seviliyorsa ve de senin politikalarınla aşırı uyumsuz görüşleri yoksa neden adayın olmasın. antakya'yı akp'nin elinden almak ve bu çok kültürlü yerde belediye'ye sahip olmak çok önemli.
  • hatay büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde sadullah ergin'e toz yutturacak ve büyük ihtimalle başkanlık koltuğuna oturacak adaydır.

ancak;

alevilere ayırımcılığın alasını uygulamıştır, fişlemiştir, işlerini görmemiştir, sahip çıkmamıştır, yolunu yapmamıştır, alevilerin akp tarafından ezilmelerine, hor görülmelerine, öldürülmelerine sesini çıkarmamıştır.

bizzat yaşadığım ve belediyenin %100 kusurlu olduğu, hayati tehlike arz eden bir olayda idare mahkemesine ve vali kararına müdahale edip utanmadan yalan söyleyerek beni haklıyken haksız konuma sokmuştur, hatta bölge idare savcısı belediyenin bu yalanına inanmayıp karara itiraz etmiştir.

velhasıl;

chp'nin stratejisi doğru mudur? doğrudur. her ne kadar özellikle gezi olayları, reyhanlı patlaması ve suriye olayları yüzünden kan ağlayan hatay halkı bu adamı sevmese de, hırsızların saltanatını sona erdirmek için başka çare görünmemekte. genel seçimde chp'ye oy vermeyecek olmama rağmen yerel seçimde vermeyi düşünüyorum, bu adam başkanlık koltuğuna oturduğunda da geçmişte yaptıklarının hesabını kapısını çalıp soracağım.

satrançı kurallarıyla oynamak gerekiyor.
  • hataylılar tehditlere boyun eğmezse başkan olması olası bir kişi.
  • hatay'ı almasını dilediğim şahsiyet. ama sadullah ergin gibi bir isim var karşısında, biraz iddialı. umarım hatay halkı yaşadığı acıları unutmaz akp'yi sandığa gömer
  • yerel seçimlerde hizmet ideolojiden önce geldiği için kendisinin hangi partide olduğu mühim değildir. chp doğru bir hamle yaparak kendisini bünyesine katmıştır.

chp 2014 seçimlerinde kitle partisi olma yönünde ciddi adımlar atmakta anlaşılan.
  • antakya belediye başkanıdır. kendisi siyaseten üç kelimeyi öznesi ve yüklemiyle cümleye dönüştüremeyen bir kişi iken sadullah ergin tarafından alınıp eğitilip belediye başkanı yapılmıştır. sonra ne oldum delisi olup, antakya belediye başkanlığından, hatay büyükşehir belediye başkanlığına aday olmuştur. egosu yüksek bir adamdı. en fazla antakya merkezden oy alabilir bir de samandağ vb alevi kesimlerden, ilçelerde adamı tanıyan yok.
    karşısında bakan var. bu dağ köyüne deniz getireceğim dese, evet getirir denilebilecek bir adam.
    antakya'yı hatayı alevi kenti sanan malların, kendisine umut bağlaması ne kadar başarılı olacağını gösteriyor zaten.