şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu sabah başımıza gelen dehşete düştüğümüz olay!

patlama, yıkım ve sallanmayla beraber yataktan fırladım. ocak alev topuna dönmüştü, babam söndürmeye çalışırken kolunu yaktı. eline geçen sofra bezini ıslatıp üstüne örttü, tüpü kapatmıştı zaten, çıkan alevle ocağı yerinden çekti üstünün camını örttü, içinden hala alev geliyordu, ben panikten ve korkudan ağlama krizine girdim. babam ölebilirdi, bina havaya uçabilirdi...

olaydan hemen sonra komşular geldi evden çıkardılar bizi, sakinleştikten sonra saat 10.50’de luxellve kumtelçağrı merkezini aradım. yaklaşık 10 dk beklettiler, sıradaki 14. kişiydim. bekledikten sonra görüştüğüm operatör (ismin aldım, burdan belirtmek istemiyorum) 3 güne servisin geleceğini söyledi. öncelik sırasına göre 3 gün! yahu patladık diyorum, mahalle sesten ayağa kalktı, babamın kolu yandı, ağlaya ağlaya adamları arıyorum ve üç güne servis gelecek diyorlar.

dedim ki ölmeden önce aradım, konuyla ilgili bir yerlere şikayet etmeden önce iyi niyetle size söylüyorum, gelin ve tutanak tutun servise bildirdim gelecekler diyor. net bir süre vermiyor, diyorum ki bakın patladık, bu gibi durumlarda insiyatifiniz yok mu? milletin yeni aldığı ocağı bağlamaktan daha mı önceliksiz bu rezalet? hala 3 gün diyor... geçmiş olsun bile demiyor...
    akşam beş’e kadar bekleyebileceğimi söyledim, konuyla ilgili avukatımla görüştüğümü, (avukatım bayi ile görüşün, onlar da genel müdürlüğü arayıp müşterimizi mağdur ettiniz zararını hemen tespit edin diyerek araya girsin, onların araya girmesi de hızlandırır dedi, anneme söyledim. o da bayi ile görüştü, bayi de sağolsun aramış genel merkezi.) ayıplı mal olduğunu ve tutanak tutulması gerektiğini, tüketici haklarına şikayet edeceğimi söyledim. hala ben bildirdim, beklemeniz gerekiyor dedi kapattım.

daha ne yapabilirim diye araştırırken, sadece şikayet varsitesinde patlamalar ile ilgili beş başlık okudum. ben de oraya yazdım, fotoğraflarını da ekledim, dönüş bekliyorum.

konuyla ilgili şikayet no: 10569557

luxell fırınlı ocak patladı!

başlığı açma sebebime gelince:

başka bir firmadan aldığımız ocağı 15 sene sorunsuz kullanmıştık. eskidi diye değiştirdik değiştirmez olaydık.

sen ce belgeli, sgs ve tse standartlarına uygun ol, ülkenin 40 yıllık yerli firması ol, üretiminin %70’ini 5 kıtada 105 ülkeye ihraç et, 81 ilde bayi ve servis ağı kur, 2005’ten sonra ülkenin 500 sanayi kuruluşunun içinde yer al, millete ürün sat ama ürününü yeterince kontrol etme, çözüm için aciliyet sırasını belirleme, ürünlerin patlasın, insanlar yanacak mı, zarar görecek mi, ölecek mi diye düşünme...

ürünü ocak ayında aldık üstelik, daha senesi dolmadı. rezalet üstüne rezalet! eğer babama daha kötü bir şey olsaydı, soğuk kanlı davranıp söndürmeseydi, ev yansaydı, biz ölseydik (zaten acılı bir aileyiz), (ben evde tek olsaydım panikten zaten bir şey yapamazdım) bunun hesabını kim verecekti?

şükür ki daha kötü bir şey olmadı. başkalarının da başına gelmesini istemiyorum.

almayın!
    luxell almayın!

diğer şikayetler:
    luxell şikayet

firma bilgisi: kaynak

edit: şikayetim firmaya iletilmiş, redaksiyon (metin düzenlemesi) bitince yayınlanacakmış. şimdilik bu yüzden şikayetim görüntülenmiyor.

edit2: ocağın fotoğrafları
    ocak 1
    ocak2

edit3: servis az önce gitti.(21.30) keşif yapıp; ocağın, yanan yerlerin, patlayan fayansların fotoğrafını çekip bölgeden bir yetkiliye gönderdiler. tutanak da tuttular ve bir nüshasını bize bıraktılar. servis çalışanlarına göre makinanın gaz düzeneğinde sorun var.(kapağı yarım kaldırıp patlayan yerin de fotoğrafını çektiler.) tüpten gelen gaz ocağın içinde birikmiş ve basınç oluşmuş, patlamanın ve yangın çıkmasının sebebinin bu olduğunu düşünüyorlar. daha önce 2 kere servisin geldiğini, termoküp arızası olduğunu ve tamir edildiğini de belirttik, o tutanaklar da duruyordu, onların da fotoğrafını çektiler. daha fazla mağdur olmayalım, evde yemek pişsin diye eski ocağı kuralım mı diye sorduk, kurabilirsiniz dediler. eski set üstü ocağı kuruyor şimdi babam.

en az 5-6 gün sürermiş dönüşleri...

edit 4: (18.07.2018)

tam 1 ay oldu ve hala zararımız karşılanmadı, göndermek için söz verdikleri yeni ocağı göndermediler. ben hayatımda böyle rezil firma görmedim!

son edit:

ürünü satın aldığımız mağaza ile görüşüp başka bir marka ocak alarak evdeki sorunu çözmüş bulunmaktayız ancak luxell hala verdiği sözü tutmadı. sözde zararı karşılamak üzere gönderecekleri fırın da yalan oldu. tam 40 gün geçti lanet gelsin sizin gibi firmaya!

eski ocağımız olmasaydı rezil olmuştuk, bu nasıl bir mağduriyettir hala anlayabilmiş değilim!

pazartesi günü çağrı merkezini aradım, bizimle muhattap olan firma yetkilisi yasemin hanım’a ulaşamadığımız için kendisinin dönmesini rica ettim ama cuma oldu, o da yok. annem tüketici haklarına da şikayet etti elbette aynı gün, ordan ne çıkar bilmiyoruz, beklemedeyiz.

tanrının gani gani belanızı vermesi dileğimle!

luxellden kesinlikle uzak durun.
  • geçmiş olsundur.

caps yok mu?
  • tamam otur bi sakin ol
  • öncelikle geçmiş olsun. verilmiş sadakanız varmış allah korumuş. yaşadığınız sorun muhtemelen gazı ocağın taşlarına taşıyan tesisatta gaz kaçağı yaşanmasından kaynaklanıyor sizlik bir durum yok ürün kusuru. luxell’in adamakıllı davranıp size öncelik tanıması lazımken 3 gün içinde servis yollayacağım demesi tam bir iş bilmezlik, saygısızlık ve yüzsüzlük. umarım şikayet var sitesindeki paylaşımınızı yetkili birileri görür, dikkate alır ve özür diler. rapor aldıktan sonra onlar yardımcı olmazsa zaten tüketici hakları mahkemesi çözecektir sorununuzu.

luxell firması destek ekibinin büyük bir saçmalığa imza attığı rezalet.

edit: bazı arkadaşlar luxell firması babalarınınmış gibi savunmuş, teknik servis ne yapsın demiş vs vs. tüketici hakları kanununda satış sonrası yönetmeliğine göre ürünün satıldığı ilk 6 ay dahilinde arıza vermesi durumunda ürünün satıldığında ayıplı olup olmadığının ispatı satıcının/üreticinin yükümlülüğündedir. servis paşa paşa gelecek cihazı ya yerinde inceleyecek ya da götürüp inceleyecek ve tutanak tutacak bu satış sonrası hizmetler yönetmeliğine göre kanunen şart.

bazı arkadaşlar da yasal sürenin geçilmediğini belirtmiş. doğrudur arıza sonrası firmanın/servisin işlemleri tamamlamak için 20 iş günü vakti vardır. isterse işleri yokuşa sürer ve toplamda 20 iş günü sizi oyalayabilir. ha o marka bu tutumu duyulduktan sonra bir daha ürün satıyorsa ama bu arkadaş ve benzerlerinin yüzündendir hele ki tüm ürünün kullanımını engelleyen üstüne üstlük güvenlik zaafiyeti oluşturmuş bir üründe bu şekilde gecikme yaşatılıyor ve yasal sürecin arkasına sığınılıp özür bile dilenmiyorsa “kapat dükkanı git sen kardeş” demek lazım zira ürününü almam, aldırmam bu firmanın bir daha.

belki başlık sahibi burada ağız dalaşına girmemeli, yazarlara cevap vermemeli haklısınız da, saçma yorumlarınız endişeli/üzgün bir bireyi çileden çıkarır cinsten olunca tabii bu hale dönmüş. başlık sahibine tavsiyem iş bilmezleri ve türkiye’deki iş bilmez firmaların destekçilerini kaile almaması yönünde olacaktır. zira zamanla azala azala bitecekler, vallahi de billahi de bitecekler.

edit 2: bu arada unutmadan başlık sahibi ve benzeri sıkıntılar yaşayan suserlar için not olsun: yine tüketici hakları kanunu ürünün satışı sonrasında servis hizmetleri için; satıcıyı ve üreticiyi haksız yere kazanç kaybına uğratacak durumlar hariç olmak üzere, servis hususunda malın tamiri, muadili ile değişimi ve iadesi şeklinde 3 seçimlik hak sunar kullanıcıya. bunları yaşadığım firmadan ben iade isterdim açıkçası. size iade edemeyeceklerini vs. iddia edecekler ama korkmayın bu düğmenin düşmesi vs gibi eften püften bir problem değil, satıcı/üreticinin haksız kazanç kaybına uğraması koşuluna girmiyor, ürünün kullanımını komple engelleyen bir kusur var zira.
  • öncelikle geçmiş olsun

lakin;
    - patlayan ocağı satan firmaya ait teknik servisin, ocak patladıktan sonra ivedilikle gelmesinin neden gerektiği?
    - servisin, babanızın yanan kolu ve mahallede yankılanan patlama sesi ile ilgili ne gibi bir müdahalede bulunması gerektiğini anlayabilmiş değilim.

garanti verdiği ürünü imal eden / ithal eden her firmanın mevcut yasalarla belirlenmiş, müşterisine bir cevap verme süresi vardır, tazmin etme yolları vardır. olmadı hakkınızı yine yasalarla belirlenmiş heyetler veya mahkemelere başvurarak arayabilirsiniz.

bu konu ile ilgili olarak servisin, hemen aradığınız gibi gelmesi veya 3 gün sonra gelmesi arasında bir fark göremiyorum.

konuyu abarttığınızı ve gerçekten (bkz: entry ve nick uyumu) na güzel bir örnek teşkil ettiğinizi düşünüyorum.
  • garanti verdiği ürünü imal/ithal eden her firmanin ürüne dair müşterisini mutlu etme gerekliligi vardır, yoksa zaten gitsin dükkanı kapatsın. yukarıda bu şikayeti "servisin, babanızın yanan kolu ve mahallede yankılanan patlama sesi ile ilgili ne gibi bir müdahalede bulunması gerektiğini anlayabilmiş değilim." şeklinde eleştiren arkadaş, galiba olay kanlı ve ölümlü sonuçlansaydı gene aynı eleştiriyi yazacaktı.

sattığın ürün, insan hayatını tehlikeye atmış, servisi bırak 3 günü 1 günü, anında gönderip buna neyin sebep olduğunu bulman gerekir bir firma olarak. bunu garanti edemiyorsan, mal da satma, bat git zira insan hayatını hiçe sayıyorsan, yaptığın ürünün ve bu ürüne dair servisinin kurduğu techizatın kontrolünü yapamıyorsan, senin pazarda olman hta.
  • ölümlü bir kaza ile ilgili "teknik servisin" nasıl bir müdahalede bulunacağını açıklar mısınız bana? saçmalayıp durmayın.

olayada adli bir durum var ise "teknik servis" ne yapabilir? bana bunu açıklar mısınız lutfen? hiç bir firmayı burada savunmuyorum ancak saçma sapan bir rezalet başlığı açılmış burada. başlık sahibi 4-5 başlığın altına da link vermiş.

ortalığı velveleye vermenin gereği nedir? münferit bir olay ve belki de kullanıcı hatası mı, montaj hatası mı ya da üretim hatasından mı kaynaklı olduğu tespit edilmeden bir markayı karalamak ne kadar doğrudur?

gerçekten lütfen bana bu durumu açıklayın, başlık altında "kolu yanan bir baba" ve " mahallede yankılanan patlama sesi" ile ilgili "teknik servis" ne yapabilir veya ekşisözluk yazarları ne yapabilir?
  • her tezcanlı müşteri sözlüğü bir silah olarak kullanacaksa işimiz var dedirten başlık. geçmiş olsun da bismillah ya, servisi arayıp, telefonu kapatıp direk başlık mı açtın? ocak patlıyorsa bu zaten %90 kullanıcı hatasıdır, hadi diyelim ürün hatası, ya servis geldi, kendileri kusurlu olduğu halde sizi kusuru çıkarıp yükümlülüğünü mü reddetti? rezalet nerede? yanıyorsan itfaiyeyi, babanın kolu yandıysa 112'yi arayacaksınız.

iyice boku çıktı bu rezalet başlıklarının.
  • öncelikle geçmiş olsun.
    şikayet var ile çözülmez bu iş.
    alo 130 ürün güvenliği şikayet hattı, ya da bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığına şikayette bulunun.
    üründe genel bir problem varsa başkalarının hayatını kurtarmış olursunuz.
    bakanlığın mevzuatına göre şikayetinizi araştırmak ve dönüş yapmak zorundalar.
    tüketici şikayeti ürünle ilgili maddi zararınızı karşılar ancak ürün güvenliği şikayetinde ürünün teknik özellikler ve güvenlik gereklerini karşılayıp karşılamadığı incelenir. öncelikle belgelerine bakarlar ancak bu kadar ciddi bir durumda üründen numune alıp test etmeleri gerekir. bir sıkıntı tespit edilirse ürün toplatılabilir.
    şikayetinizi yapın, ihmal etmeyin..
  • tamam ya çok güzel başlık açmışsın (bkz: alkışlıyoruz). sayende sözlük ahalisi olarak, bir daha da luxell ocaklı fırın almayacağız. alanın da alnını karışlayacağız. bizi uyardığın için çok teşekkürler.