şükela:  tümü | bugün
 • bir gözlük markası ismi ...
 • italya menseili armani ile ayni fabrikada uretilen gozluklerin markasi
 • * italya/agordo'da kurulmustur. dunya gozluk devi olarak tanimlanabilir.
  turkiye de kendi ofisini 1999'da acmistir.

  sahip oldugu markalari: rayban, vogue, killer loop, persol, luxottica, steroflex.
  lisansli markalari: prada, versace, chanel, bulgari, sergio tacchini, versus, byblos, moschino, salvatore ferragamo, genny.
 • sahibi olduğu çeşitli markalardaki gözlükleri türlü testlerden geçirdikleri "luxottica quality lab" adındaki kalite kontrol aşaması gerçekten bu markanın gözlük devi olduğunun göstergesidir. kaliteye çok önem veriyorlar.

  kalite/kontrol aşaması animasyonunu görmek isteyenler şuradan bakabilir;

  http://www.luxottica.com/…qualita_tecnologia/qt.htm
 • piyasada gordugumuz hemen hemen tüm gözlükleri üreten veya sahibi olan, gözük fiyatlarını belirleyen tek firma.

  aha o markalar: ray-ban, dolce and gabbana, donna karan, burberry, polo ralph lauren, bulgari, chanel, prada, stella mccartney, tiffany, versace, vogue, miu miu, tory burch, persol, oakley, paul smith..

  http://en.wikipedia.org/wiki/luxottica
 • dünya gözlük pazarının %55'ini kontrol eden dev italyan firmasıdır. dünyada güneş gözlüğü fiyatlarının belirleyicisi konumundadır. türkiye'deki dağıtımcının hisselerini devraldıkları için türkiye operasyonu doğrudan italya'ya bağlı olarak devam etmektedir. 2013 itibariyle türkiye'de kendi mağazalarını açmaya başladı.

  luxottica gözlüğü aksesuar veya yüz modası olarak konumlandırmaya gayret ediyor. "piercing yapsanız sıkılınca ne yapardınız, bunu istediğin zaman çıkartabilirsiniz" şeklinde tutarlı bir söylemleri var.

  yine de biraz cam ve biraz plastikten oluşan bir ürün için fiyatları yüksek tuttukları ortada...
 • türkiye operasyonunu -belki de dünya operasyonunu da- olabilecek en ahmakça biçimde yürütülen gözlük markalarının üst kimliği.

  bayii esasına göre çalışmayıp hemen hemen bilinen tüm gözlük markalarını bünyesinde bulundurmasına rağmen toptancı misali gözlük satışı yaparlar.

  a gözlükçüsü buraya gidip gözlükleri toptan alır; buraya ulaşamayan yahut düşük alım gücü olan b gözlükçüsü ise gözlükleri a gözlükçüsünden alır... vatandaş; a gözlükçüsünden x liraya aldığı gözlüğü, b gözlükçüsünden, x+x.y/100 cinsinden satın alır.

  piyasa ortamında belirli rakamlar oluşmaz; girdiğiniz bir gözlükçüde 400 liradan 250 liraya indirim yapılabilirken diğeri sabit 300 lira fiyattan kuruş inmez... garip garip işlere neden olur.

  yetmediği gibi bir de çakma gözlükler yüzünden tüm müşterinin kafası karışır... belki 400'den 250'ye inen satıcının malı, gerçektir ve direkt olarak luxottica'dan toptan aldığı için ucuza satabiliyordur ancak diğeri piyasanın durumu değerlendirip sahte malı pahalıya satıyor olabilir.

  bir de bu durum yetmez gibi modası geçen ya da şöyle diyelim elde kalmış çerçeveleri ucuza kapatıp satmak olayı var sanırım... mahalle arası gözlükçüsü üretim bandından kalkan ve bir kaç sezon öncesine ait gözlük çerçevesini sanki yeni ürünmüşcesine bir fiyatla satabiliyor... nasıl diyelim 2013 model şasi fiyatına 2010 model şasi satıyor.

  işte bütün bunların sorumlusu luxottica'nın yürüttüğü operasyon yüzündendir... ya bayiilik verme sistemine geçsin yahut da bizzat kendilerinden alım yapan ve ilk elden tüketiciye satan gözlükçülere logo mogo, bir amblem belirtici bir şeyler barındırmayı zorunlu koşsun.

  insanların kafasını karıştırıp üründen soğutmanın bir manasını göremiyorum.
 • yakın zamanda oakley markasını da ailesine katarak, moda gözlüklerin yanında profesyonel bir gözlük markasına sahip olmuştur.
 • regüle edilmeyen kapitalist sistemlerin tüketici açısından ne kadar zararlı olabileceğini gösteren bir büyüme hikayesine sahip tekelci şirket: https://www.youtube.com/watch?v=vouiwogv8ec

  özet geç diyenler için esas kısım şurada başlıyor: http://www.youtube.com/watch?v=vouiwogv8ec&t=7m11s
17 entry daha

hesabın var mı? giriş yap