şükela:  tümü | bugün
 • dogaldi, tarihîydi demeden her turlu guzelligi bunyesinde barindiran sehir.
  wagner muzesi de bulunmakadir.
 • chapel koprusu , unlu aslanli heykeli sehrin simgesi olmus isvicre sehri.
 • vierwaldstätter see'nin kenarindadir, chapel köprüsü ne yazik ki yillar önce yanmis kül olmus, su anki köprü sonradan esasina uygun olarak insa edilmistir. adi güzel, kendi güzel, her sehri bir baska güzel isvicre'nin enfes bir sehridir.
 • ahsap koprusu, golu, kugulari ve arka planda gorulen alp daglariyla hafizalara kazinan isvicre manzaralarinin bir prototipidir bu pitoresk sehir. fakat halkinin yobazlik derecesinde koyu katolik oldugunu da vurgulamak lazim.
 • isvicre'ye gidildiginde mutlaka ugranilmasi gereken guzel bir sehirdir. kisa bir tanitimi asagidaki videoda var :

  http://www.luzern.org/…deo/luzern_spot_mpeg1_kl.zip
 • efenim luzern`deki aslanin oykusu soyledir. fransiz devrimi akabinde isvicre askerleri parali olarak napolyon icin savasmislardir. napolyon savasi kaybetmistir ve haliyle bir cok isvicre askeri de olmustur. buradaki aslan isvicre askerini temsil eder. aci cekmektedir. ama halen aslandir ve soyludur. altinda fransiz ordusunun kullandigi kalkan bulunmaktadir (bourbon logosu). basarili bir sanat eseridir. hatta oradayken tesadufen dinledigim bir rehber dunyanin en etkileyici ikinci kaya heykeli oldugunu bile soylemistir..

  sehir cok guzeldir. gidip gormek lazimdir.
 • yogun italyan esintileri tasiyan; kucucuk meydanlarinda karsimiza cikan, duvarlari rengarenk resimlerle suslu evler,cesmeler,heykeller ve merdivenler ile sürprizli; ufacik tefecik olmasina karsin irili ufakli bircok muzeye sahip;wasserturmlu cicekli ahsap kapellbrücke'si adeta simgesi olan; degirmenleri ve -manuel calisma mekanizmasi halen bazi kafalari karistiran- nadelwerk'i ile kendi capinda teknolojik ama aynı zamanda tarihi surlarla cevrili; dag eteginde ve gol kenarinda minik tatli romantik tipik bir isvicre kentidir. zurihe tren ile 50 dakika uzakliktadir.
  gunesli havalarda en favori aktivitelerden biri pilatus golden round triptir; ki kendisi gemiyle gol gezintisi (bkz: burgenstock), dunyanin en dik treni ile pilatus dagina cikis, teleferikle tekrar sehire inis iceren ve dogaya, temiz havaya, isvicre manzarasina doyabileceginiz yaklasik yarim gunluk bir gezidir.
 • doğası, mimarisi, müzeleri... ile çok çok güzel bir isviçre kenti. luzern gölü ile iç içedir. yaşamak istediğim kentler listesinde ilk ondadır. şehrin üst bölgelerindeki evlerinin manzarası muhteşemdir lakin kiralar acayip yüksektir. luzern gölü boyunca lüks villalar bulunur. dünyanın diğer ülkelerinde pis işlerden para kazananlar bu güzel villalardan satın alırlar. luzern'den rigi'ye feribot seferleri vardır. gidilmişken rigi de görülmeli ve zirvesine; bulutların üstüne çıkılmalıdır.
 • şehrin en güzel noktasında gutsch şatosu vardır. tüm şehre tepeden bakar tüm şehirde ona bakar. isviçrenin büyük şehirleri içinde en güzel 3 ü arasındadır. güzelliğine rağmen tuvalet konusunda sıkıntılı bir şehir. umumi tuvalet bulamazsınız pek.
 • zürih'ten trenle 40-50 dakika mesafede güzel bir şehirdir. uefa'nın çoğu şampiyonlar ligi ve bilumum şampiyona kuraları burada çekilir. gidilince kesinlikle görülmesi gereken bir gölü vardır. hatta zamanınız varsa bir kaç saatinizi ayırıp tekne turuyla göle kıyısı olan köy ve kasabalara uğrayıp geri dönebilirsiniz. çok da pahalı değildir bu turlar. yani en azından zürihten gelirken trene verdiğini para mertebesindedir. uzaktan görülen, alplere çıkan teleferikler olsun, kıyıdaki şatovari evler olsun, kesinlikle unutamayacağınız bir kaç saat geçirirsiniz.

  http://images.google.com.tr/…s?hl=tr&q=lake lucerne