şükela:  tümü | bugün
 • ukrayna'nin en batısında, polonya sınırında, galiçya bölgesinde bulunan tarih ve kültür şehri..lvov olarak da bilinir, söylenegelir..bi yıla kalmaz türklerin daha yakından tanıma fırsatı bulabilecekleri de gelen haberler arasında

  http://en.wikipedia.org/wiki/lviv
 • daha ziyade lvov ismi ile bilinen, ukrayna'nın polonya sınırındaki şehri. ikinci dünya savaşı öncesi, polonyalı ve ukraynalıların birarada yaşadığı bir polonya şehri iken, polonya nin batiya kaydirilmasi sonrası ukrayna sınırlarına katılmıştır. (hatta polonyanın wroclaw şehrindeki birçok insanın dedesi ananesi lvovludur)

  kiliseleri, müzeleri, opera binası güzel, zaten şehir merkezi unesconun malum listesine girmiş durumda. ancak bu bölge dışında her sokağında, her binasında fakirliğin izleri görülebilir. kafalarında kalpak kar fırtınası falan dinlemeden yürüyen insanları, yabancı olduğunuzu anladıklarında gözlerinde beliren huzursuz bakışlar, şehrin dört bir yanındaki sovyet dönemi heykelleri (kaslı, çelik gibi bakan bir işçi şeklindedir genelde), sokaklarında en az 30 yıllık komünist dönem arabaları (türkiyedeki bulgar göçmenlerinin arabalarından), sanki 100 yıl önce yapılmış da bir daha hiç dokunulmamış gibi eski duran bakımsız tramvayları ile lvov, ikinci dünya savaşının acılarını en çok çekmiş şehirlerden biridir.

  ukraynanın batısında daha ziyade rusça konuşulurken, lvovda ukraynaca konuşan insan sayısı daha fazladır. sovyetlerden ilk ayrıldıkları dönemde, şehir ahalisinin, rusça konuşanlara ağır tepkiler gösterdiği söylenir (en nazik şekilde ifade ettim). hatta anadili rusça olan ve lvovlu olmayan bir ukraynalı, bu şehirdeki dilin ancak yarısını anlayabildiğini söyleyebilir - sanırım biraz polonya etkisi de var bunda.

  şehir merkezindeki büyük opera binasının arkasında büyük bir blok halinde lvov oteli var, burda çok ucuza konaklanabilir. yine şehir meydanındaki restoranlarda ucuza tıka basa doyabilirsiniz (yağlı domuz sosisleri ve bunlardan yapılan yemek ve çorbaları saymazsak, ukrayna yemekleri güzeldir. geleneksel yemeklerinden olan mantı ve çiğbörek her yerde bulunur.**) ola ki şehrin otobüs garına yolunuz düşerse, otogarın tam karşısındaki sitenin ortasına saklanmış bir market ve bankamatik var. bir de ukraynadaki her ticari aracın bir taksi olduğu unutulmamalı, taksiyle heryere ucuza gidilebilir - tabi işin bu kısmı sizin ukraynaca veya tarzanca anlaşma yeteneğinize kalmış. yabancıları pek sevmeyen genç nüfüsa kıyasla, büyükler daha iyidir, hele taksici yaşlı bir amcaysa dilini bilmemenize rağmen bütün yol birşeyler anlatır, güler durur, sizi de güldürür.

  gece hayatı, eğlence yerleri falan çok yok gibi, veya ben rastlamadım. akşamları yapılacak en güzel şey, marketten longerlerı kapıp, yanına da çerez olarak örgü peynir şeklinde satılan kalamarlardan alıp demlenmektir.
 • lvov bu şehrin rusça ve lehçe'deki ismi olup bugün sınırları içinde kaldığı ukrayna'nın halkı tarafından işgal zamanlarını hatırlattığı için kullanımı hoş karşılanmıyormuş..
 • dogudaki ukrayna sehirlerine nispeten pek komunizm etkisi gorulmeyen insanlarin ukrayna'nin dogusundaki kadar iyi ve saf olmadigi fakat iki yilimi gecirdikten sonra evim diyebilecegim kadar sevdigim hep ozledigim sehir!
 • türk dostu şekercan ruslana nın da memleketidir burası aynı zamanda...
 • ayrıca bir tüfek müzesine de ev sahipliği yapar, müzede çok ilginç osmanlı tüfekleri vardır.
 • türk hava yolları 20 nisan 2009'dan itibaren haftanın 3 günü uçmaya başlayacakmış buraya.
 • bu sehirde yasayanlara leopolitan denir.
 • (bkz: karpaty lviv)
 • güzel bir kız ismi olabilir, eğer kullanılırsa.