şükela:  tümü | bugün soru sor
322 entry daha
  • daha önce iki kez bulunduğum şehir. ilk kez yurtdışına çıkacaklar için ya da yurtdışında pek tecrübesi olmayanlar için çok iyi bir seçenek. öncelikle diğer ülkelere göre ucuz ve dil sıkıntısı çekemeyeceğiniz bir yer, çünkü onlar da bilmiyor. nüfusun %2'sinin a2 ve üstü ingilizce konuşabildiğini düşünüyorum. aşırı turistik yerlerde bile ingilizce bilen çalışan sayısı bir elin parmaklarını geçmez. hatta bu konuyla ilgili bir ukraynalıyla konuşmuştum, o da hayatımda bir daha görmeyeceğim bir tepkiyle yani "biz ukraynalıyız, neden ingilizceyi bilmemiz gereksin, ister konuşuruz ister konuşmayız..." şeklinde cevap vermişti. o zaman geçiştirmiştim ama aslında götümle gülüyordum hahaha. hatrı sayılır bir turist grubuna hitap eden bir şehirdesin, ülkenin en büyük şehirlerinden biri ve ingilizce bilen iki üç kişiden biri bu yorumu yapıyor. sanırım biraz da bu kafadan dolayı ingilizce konusunda zayıflar.

    insanları çok soğuk. harbi soğuk. en son kaldığım hostelda üniversite öğrencileri çalışıyordu gün gün. ülkene turist gelmiş, hadi onu geçtim hostelda başka turist yok, hala almış telefonu, bilgisayarla kombinasyon yapıp takılıyorsun. konuşmaya çalışmıştık fakat sadece sorduğunuz sorulara cevap veriyorlar, konuşmayı devam ettirme becerileri yok, dilden ya da kültürden artık bilemiyorum. ikisi de olma ihtimali yüksek.

    konaklama için de, kız arkadaş grubu(2 veya üstü), çiftseniz ya da bir grup arkadaşsanız ev en mantıklısı olacaktır. fakat tek erkek ya da iki erkek olarak gidiyorsanız ve eve escort atmayı düşünmüyorsanız kesinlikle hostel. zaten popüler iki üç hostel dışındakileri hep ukraynalılar kullanıyor ve kısmen boş oluyor. iki ziyaretimde de hostelda kaldım, ilki çok popüler bir hosteldı, birçok ukraynalı vardı ama aynı zamanda yabancılar da vardı. diğer seferimde ise anı cadde üzerindeki yeni ve popüler olmayan bir hostelda kaldım. kesinlikle ikincisini tercih ederim.

    son olarak, aslında her şey ucuzmuş gibi geliyor fakat çok yanıltıcı. gittiğiniz psikoloji ve başka bir para birimi ki bu daha değersiz bi para birimi olunca gerçekleşiyor, sizi birçok konuda yanıltabilir. ülkede ucuz olan şeyler sigara, alkol ve çikolata. onun dışında yemek konusunda çok da ucuz olmadığını söyleyebilirim. hatta zincir bir yerse şubesinden şubesine göre değişiyor. ilk gittiğimde celentano pizza'nın şehrin dışındaki bir şubesinde bizdeki orta boy olarak tarif edilen pizzayı ve içeceğini 17 liraya yemiştim. bu seferkinde ise rynok çevresindeki celentano'da orta boy bile denmeyecek bir pizzayı ve içecekleri iki kişi 30-35 liraya yedik. aynı durum puzata hata'da(ukrayna yöresel yemekleri yapan bir restoran zinciri) da geçerli. başta bize ucuz gelse de aldığımız yemekler başta 120-200 grivna arasında tutuyordu. ortalama yemek maliyetimiz 25-40 lira arasıydı ki yine ucuz değil. buna daha birçok örnek verebilirim fakat demek istediğim, yeni bir şeyler deneyecekseniz ya da kaliteli bir şeyler yemek istiyorsanız paranız gidecek. türkiye ile aynı ya da daha fazla olacak. ukrayna'ya giden çoğu kişinin yanılgısı ucuzluk oluyor ama gerçekten her şey o kadar ucuz değil. grivna 5'e gerilemişken bunun da farkında olmanız gerektiğini düşünüyorum. ama şu da var ki orada harcadığınız para hiçbir şekilde koymuyor. elinizdeyken deneyebildiğiniz kadar şeyi deneyip, tecrübeleyip öyle dönün.
  • sürekli onları sikmeye geldiğinizi türkiye’de 5 tane karınız olduğunu düşünen kendilerini her zaman ukraynanın geri kalanından üstün gören polonya ve almanya hayranlığı olan kendi kendilerine standart çikolatalarını meşhur eden odessa, kiev gibi şehirlere göre daha az para kazananların yaşadığı her politik krizde kendi kendilerine bağımsızlık ilan eden faşist minik bir köy. ukrayna’da 24 şehir gezdim son 7 yılımın 3 yılını ukrayna’da geçirdim. ukraynada turiste farklı tarife uygulayan tek şehir.
6 entry daha