şükela:  tümü | bugün soru sor
  • her sokağında, girdiğiniz her farklı mekanında, kafesinde farklı bir konsept değişik bir hikaye bulabileceğiniz sanat şehri. ben çok seviyorum. hem çok para harcamadan, hem de deli gibi eglenebileceginiz, zevk alabileceginiz güzide yerlerden.
    en temel olarak gittiğiniz vakit;
    bira fabrikasında canlı müziğe eşlik etmeden,
    kahve fabrikasında, karemalize edilmiş likör eşliğinde verilen özel kahveyi içmeden,
    high castle'a çıkıp şehir manzarasını en yukarıdan izlemeden,
    ve tabii ki o muhteşem opera salonunda opera dinlemeden sakın dönmeyin pişman olursunuz.
  • ukraynaca opera dinlemezseniz -bakın rusça bile değil ukraynaca- çok şey kaybedersiniz. türkçe operaya gitmek için birbirimizi yiyoruz da ukraynacasi eksik kaldı.
    tanım: kak delo değil yak spravi diyenlerin şehri.
  • lviv üzerinden başka şehirlere gidecek olanlar için hayati bir bilgi paylaşacağım başlık.

tren bileti bulamamaniz durumunda strisky otogarina gidin. havalimani yakınında. uber ile merkezden 100 grivna civarı tutuyor. lviv'de farklı otogarlar bulunmasına rağmen otobüs kalkışları buradan oluyor. diğer otogarlar sanırım cep otogarı gibi kullanılmakta. ancak burası merkez otogar gibi düşünülebilir. hemen hemen her şehre otobüs var. kiev ve polonya sehirleri dahil. doğu ukrayna şehirleri için bilgim yok.
  • ev ve uçak dışında 300$ ile 4-5 gece krallar gibi tatil yapabilirsiniz ucuz

ukrayna diyince akla gelen şey burada geçerli değil gece hayatı 0 2-3 güzel mekan var onlar da türk almıyor ahahahah o yüzden ailece-sevgili ile gidilebilecek muhteşem bir yer.

insanları gram ingilizce bilmiyor sorry excuse me bile yok adamlarda gece 4-5 de sarhoş gezmediğiniz sürece sorun yaşamazsınız çok güvenli bir yer sarhoşken polise rüşvet vermek zorunda kalabilirsiniz.

kadınları çok güzel ama türklere karşı bakış açısı çok kötü o yüzden şansınız yok olsa bile iletişim kuramazsınız ukraynaca bilmediğiniz sürece!

mekanlarda takılanlar hep mekanların paralı askerleri kekolara karşı bu politika gayet yeterli inanın 5 sene sonra türk sayısı azalır orada.

ayrıca ingilizce bilmeyenleri ve kekoları deport ediyorlar havalimanında hiç acımadan aileyi bile deport ettiler konuşamadıkları için.

kimlik ile girenler kesin soruşturmaya alınıyor sorgu odasına alınıyor pasaport ise biraz daha ılımlı oluyor ancak sorulan sorulara cevap veremezseniz ve travel geçmişiniz yoksa sorgu yine garanti.

ayrıca ilk defa yurtdışına çıkacak ve endişeli olanlar için iyi bir lokasyon dil o kadar sorun olmuyor antika pazarında ingilizce fiyat sorunca anlamıyordu türkçe ne kadar diyince 100 grivna dediklerini duydu bu kulaklar

girişte belgeleriniz eksik olmasın ve paranız olsun benim önerim ev tutmak yerine otele gitmek daha mantıklı eğer iki kişiden fazla ise ev daha mantıklı olur. karı-kız ayağına gidecekler ise başka şehire gitsin (bkz: odessa) (bkz: kiev)

son olarak dönüşte bavulun boyutu ve kgsi çok önemli pegasus olsun başka havayolu olsun çok dikkat ediyorlar kabin bagajı için de geçerli

illa gece club’a geçip mekan sahiplerini parayla zengin edeceğim diyorsanız
    (bkz: malevich club) (bkz: fashion club)(bkz: rafinad people club)

türk olduğunuzu anladıklarında almakta istemeyecekler bundan daha kalitesiz yerler alır

(bkz: yavru vatan)
  • dövizin önlenemez yükselişi ve vizesiz seyahat fırsatıyla popülerleşen gezi destinasyonlarından birisi. ben sempatik buldum. burasının avrupa olmadığını hatırlayarak gezmekte fayda var. ne görmek istediğinize bağlı gidilecek birçok yeri, yemek yenecek birçok konsept restoranı var ama hepsi yürüyerek yan yana sayılır.
    opera binası
    rynok meydanı
    tırmanmayı sevenlere belediye binasının kulesi
    pazar yeri
    ecza müzesi
    sevene çikolata fabrikası (tatlıcı)
    house of scientist (müzemsi)
    muhtelif kiliseler (ermeni kilisesi, dominik kilisesi, bernandine kilisesi, latin kilisesi, transfiguration kilisesi)
    ivan franko park
    arsenal müzesi
  • avrupa'nın çoğu yerini görmüş biri olarak bitik yer diye adlandırdığım yerdir kendisi. bir esprisi yok. ilk defa çıkacaklar için tercih edilebilir. ha birde diğer yerlere göre ucuzdur. grivna'nın tl gibi performans göstermesinden dolayı.
  • sürekli onları sikmeye geldiğinizi türkiye’de 5 tane karınız olduğunu düşünen kendilerini her zaman ukraynanın geri kalanından üstün gören polonya ve almanya hayranlığı olan kendi kendilerine standart çikolatalarını meşhur eden odessa, kiev gibi şehirlere göre daha az para kazananların yaşadığı her politik krizde kendi kendilerine bağımsızlık ilan eden faşist minik bir köy. ukrayna’da 24 şehir gezdim son 7 yılımın 3 yılını ukrayna’da geçirdim. ukraynada turiste farklı tarife uygulayan tek şehir.
  • yeni döndüğüm şehir. daha sonra faideli bilgiler editleyeğim.

ahan da edit şeysi;

12 gün kaldığım şehir ve burada tamamen kendi bakış açımla yaptıklarımı yazacağım, umarım birilerine nokta atışı kolaylıklar sağlar. mekanlar, fiyatlar, konsept kişiden kişiye değişir, ona bir şey diyemem.

konaklama: öncelikle dream hostel lviv’i tavsiye ederim. eşim, oğlum ve kuzenle birlikte 4 kişi gittik, özel banyolu aile odasında kaldık. 12 geceye 2175 tl ödedik. hostel pırıl pırıl, 4 günde bir çarşaflar, havlular değişiyor. her gün de paspasla siliyorlar. en üst katta mutfak var; orada ocak, mikrodalga fırın, buzdolabı, tencere, tava, tabak, çatal vs. bardak var. bulaşığı kendiniz yıkamak koşuluyla ücretsiz hepsini kullanabiliyorsunuz, sünger ve deterjan mevcut. yan tarafta da oturma, takılma odası var. gayet yeni ve modern tarzda bir yer. akşamları orada takıldık, bira, çay vs içtik.
    telefonunuza lifecell veya vodafone'dan 1 aylık hat alın, lifecell 20 gb internet, 150 dk ukrayna içi konuşma var. biz arkadaş istedi diye ondan aldık, 30 tl. interneti tepe tepe kullandık. vodafone biraz daha ucuz olabilir. az bir fark ödeyip(günlük galiba) türkiye’yi arayabiliyorsunuz.
    ucuzluk: tl değer kaybettiği için ve tahminimce orada da bir miktar enflasyon olduğundan (araştırmadım ama öyle geldi) geçen seneye göre fiyatlar yüzde otuz-kırk civarı artmış. tekstil, ayakkabı türkiye’den pahalı. bir tek columbia marka ürünler buraya göre biraz ucuz ama geçen sene kiev’de gerçekten uygundu. artık o indirim ucuzluk yok. gidecekseniz ürünlerin buradaki fiyatlarını not edin, orada değerlendirin.

ben ve eşim öğretmeniz, yani devlet memuruyuz. memur kazancıyla bakarak fiyatları değerlendirdim, yüksek kazançlı büyük şehir tayfasına ucuz gelebilir. öğrenci güruha pahalı gelebilir. işte fiyatlar; winston: 8 tl, marlboro touch: 8 buçuk tl, markette bira: 3tl’den başlıyor, kaşar tipi peynir(edam ya da gouda tarzı): 30 tl’den başlıyor. yerel votkalar markette 70’lik 24 tl. geri kalan her şey pahalı.

merkez rynok meydanı(rinok diye okunuyor). burası şehrin kalbi, her şey burada, ya da çok yakınında. ortasında town hall(hükümet binası) var, içine girip asansörle dördüncü kata çıkıyorsunuz, tower yazısını takip edin. kule girişi burada, 6 tl civarı ödeyip bir de üstüne 350 basamak çıktım, biraz tırsınç. ama şehre tepeden bakmak fena değil.

ıvır zıvır müzeler var, eczacılık müzesi, cam müzesi gibi. giriş ücretleri ucuz 6, 8, 10 tl civarı ama benim ilgimi çekmedi, bence gitmeyin. oyuncak müzesi dedikleri müze değil, eski püskü oyuncakları bir binanın arka tarafına açık hava bir yere dizmişler, gereksiz. merkeze 3 km mesafede meşhur lychakiv mezarlığı var, giriş ücretli, 10 tl gibi birşeydi. vaktiniz varsa gidin, mezartaşları ve heykeller ilginç. yine 3 km civarı uzaklıkta folk architecture museum diye bir yer var, eski köy evlerini ormanlık, vadi gibi bir yere kurmuşlar, giriş 8-10 tl gibi bir şey. ankara’daki altınköy gibi bir yer. insan bizim kafayla “lan burada ne güzel rakı-mangal yapılır” diyor ama tabii ki sadece gezebiliyorsunuz. şehrin yüksek seyir tepesi high castle dedikleri bir yer var, kale falan kalmamış, bizdeki adıyla boztepe denilebilecek yer. etrafta ağaçlar var gerçi. rynok meydanına yürüyerek 1 buçuk km. kuleye istinaden çok daha yüksek, şehrin her yeri görünüyor. yine 1 buçuk km mesafede bira müzesi var (beer cultural experience center “lvivarnya”).giriş 10 tl, meraklıysanız görülebilir. içeride kafe gibi yerleri var, 150 ml’lik dört farklı bira tadabiliyorsunuz, hepsi iğrenç. 8 tl ücreti var, bir şey değil ama denemeyin, gidin insan gibi dışarıda normal bira için. bu deneme biralarından hele bir tanesi var, bildiğin sidik gibi. hiç 8 liranızı yakmayın.
    yine merkeze 1 buçuk km mesafede forum lviv alışveriş merkezi diye bir yer var. pek ucuz bir şey bulamazsınız, sadece üstte yemek katında steak grill yapan bir yer var, 200 gram et, yanında patates fırın gibi bir şey, 1 bira ya da 1 kola 25 tl. hatta arkadaş aldı, 109 grivna aldılar, 22 tl civarı oldu, biz de neden diye sormadık.

yeme-içme mekanlarını da yakın zamanda editleyecem.
  • ukrayna'nın eskişehir'i.
  • 2 hafta sonra bu günlerde şarabımı yudumlayıp şehrin muhteşem atmosferiyle beraber orgazmik dakikalar geçireceğim yer.

üçüncü gidişim olacak. çok güzelsin be lviv.