şükela:  tümü | bugün
 • asoiaf evreninde eddark stark'ın kız kardeşi.

  (bkz: knight of the laughing tree)
 • (bkz: #28859560)
 • --- spoiler ---

  seride* şimdiye kadar çok az bahsedilse de en sevdiğim karakterlerden biridir, uğruna westeros kana bulanmıştır. truvalı helen'e benzer bir öyküsü vardır. sevidiğimiz birinin* annesi olma ihtimali de yüksektir ki umuyorum öyledir. kitabı okurken yüzü kafamda net bir şekilde canlanır.(bkz: #29631277)

  --- spoiler ---
 • bazen öyle aşık olursun ki onun boşluğunu 7 krallık bile dolduramaz. işte o kadındır.

  rhaegar targaryen'in ölüm sebebidir.
 • bir söyleme göre jon stark'ın annesidir.ama cidden öyle mi diye rr martin'e sorsanız fikri olduğunu sanmıyorum.
 • c.ronaldonun sevgilisi olan hanım kızımız
 • --- epey spoiler ---

  rhaegar targaryen'dan doğma john snow adında bir çocuğa sahiptir.

  şu sıralar dizide gece bekçilerinin lideri konumunda olan bu çocuk ise serinin sonunda aslında halası olan khaleesi* ile evlenip targaryenlerin akraba evliliği geleneğini devam ettirecek ve 7 krallıkta ejderhaların annesi ile hüküm sürecektir.

  --- epey spoiler ---
 • --- kitaptan spoiler ---

  a song of ice and fire serisinin en gizemli karakterlerinden birisidir. daha önce de bahsedildiği gibi jon snow'un lyanna ile rhaegar'ın oğlu olduğu teorisi sıkça dile getirilir. aslında bu teori oldukça olasıdır ve seride buna dair işaretler vardır. lyanna tower of joy'da tutulurken, rhaegar onu korumaları için kral muhafızları olan arthur dayne, oswell whent ve gerold hightower'ı savaşta yanına almak yerine burada bırakmıştır. prenses lyanna'yı bu kadar iyi bir şekilde koruma isteğini, onun hamile olmasına ve rhaegar'ın 3. çocuğunu taşımasına bağlayanlar çoğunluktadır. rhaegar kafayı vadedilmiş prens kehaneti ile bozmuştur, bu yüzdendir ki lyanna'yı kaçırıp ondan bir çocuk yapması olasıdır. çünkü ejderha'nın üç başının olduğuna inanan rhaegar'ın yalnızca iki çocuğu vardı ve karısı* rahatsızlığı sebebiyle üçüncü bir çocuğu doğuramamaktaydı. bu yüzden lyanna'yı hamile bırakmış olması hiç de sıradışı durmuyor, ayrıca burada ikisi arasında bir tecavüzden ziyade aşk yaşandığına dair emareler de var kitapta.

  lyanna'nın ned stark'a ölmeden önce söz verdirtmiş olması, insanın bu sözün jon snow'la ilgili olup olmadığını düşünmesine yol açıyor. ned stark gibi bir adamın bir fahişeden çocuk peydahlaması, kitapta çizilen portreye göre pek gerçekçi gelmiyor. muhtemelen jon'un rhaegar'ın oğlu olduğu anlaşılmasın diye jon'u kendi çocuğu olarak tanıttı.

  yine de bu tip göstergeler olsa da jon snow'un targaryen olamayacağını iddia edenler de vardır ve bu konuda başka teoriler de üretilmiştir. jon snow klasik targaryen fiziksel özelliklerinin hiçbirine sahip değildir, ne göz rengi ne de saç rengi bir targaryen'a benzemez. tam anlamıyla bir stark fiziğine sahip olması bu teorinin en büyük karşı argümanıdır.

  hangi teorinin doğru olup olmadığını elbette zaman gösterecek, ancak yukarıda bahsettiğim teori gerçekleşirse jon snow azor ahai olarak karşımıza çıkacaktır.

  --- kitaptan spoiler ---
 • bir am uğruna ya rab ne güneşler batıyor dedirten kadındır.

hesabın var mı? giriş yap