şükela:  tümü | bugün soru sor
  • lviv'de bulunan bir mezarlık, şehrin biraz dışında. şöyle bir şey. sanırım kiril alfabesini okuduğumuz gibi yazıyoruz, o nedenle "liçakiv mezarlığı" da olabilirdi, bilemiyorum. "ehehe o kiril değil, ukrayna alfabesi" diyene uçak tekme atarım, sonuçta o da kiril alfabesi varyasyonu.

neyse, başlıyorum. ben de henüz gitmedim, yakında giderim diye umuyorum. internette bulduğum bilgileri paylaşacağım yani, "pff defol be salak, gidenlerin yazdıklarını istiyorum ben" diyenler şuraya gidiyor.

burası şehirdeki en büyük mezarlık, hatta birkaç mezarlığın birleşmesiyle meydana gelmiş. bu nedenle içerisinde birçok farklı ırk ve mezhepten insanlar (ya da ölüler diyeyim) ve farklı mimari örnekleri var. 42 hektarlık bir alan üzerinde bulunuyor.

1 mart - 30 eylül tarihleri arası 21:00'da, diğer tarihlerde 18:00'da kapanıyor. lviv'de eylül sonunda güneşin 19:30 gibi battığını düşünürsek (tam batması 20:15 gibi oluyor, ona da baktım) karanlıkta gezme imkanınız var. hatta sırf mezarlığı gezdiren turlar bile var, 30 amerikan doları ile başlıyor, türüne göre (yürüyerek, arabayla, ejderha sırtında falan) fiyat değişiyor.

civardaki otelleri de araştırdım. fiyat/performans olarak en iyisi şu otel sanırım. daha lüks bir şeyler arayanlar için o seçenekler de var, bakarsınız artık. hatta bununla da yetinmedim, uçak biletlerine de baktım. bugün itibari ile 23 eylül gidiş, 27 eylül dönüş olacak şekilde yaparsanız 600 tl, 23 eylül gidiş, 29 eylül dönüş şeklinde yaparsanız da 570 tl. her türlü 23 eylül'de gitmeniz gerekiyor, en ucuzu buldum sizler için. başka tarihlerde gidemezsiniz.

evet, bu kadar bilgi yeter. şimdi izninizle arabaya binip bilmediğim bir mahalleye gideceğim. çok güzel aktivite bak bu.
  • bir mezarlıktan öte, açık hava müzesini andırır. henüz görmediğim, fazlasıyla görmek istediğim yerlerden.
  • şehir merkezinden (rınok civarı) yürüyerek 45 dakikada ulaşılabilecek bir mezarlık. kesinlikle görülmesini tavsiye ederim ama lviv'e sadece mezarlığı ziyaret etmek için uğramayacaksanız "çevresinde" otel aramanıza pek gerek yok - çünkü muhit olarak pek de çekici ya da güzel bir yer sayılmaz bulunduğu konum. "yürüyemem" diyorsanız uklon'la sanırım gidiş-dönüş toplamda 200 hrivnaya getirebilirsiniz yolculuğu, belki daha bile ucuza.

gördüğüm kadarıyla en az ukraynalılar kadar (hatta belki daha fazla) polonyalılara ait mezarlar var. hatta polonyalılar için ayrı bir bölüm dahi mevcut. ben açıkçası inancı olan bir insan değilim ama sonuçta "ölüm" inançtan bağımsız olarak hepimizi bulan bir şey... bu yüzden, içeri girdiğimizde yorgunluğu yüzünden ayakta güçlükle durabilen ben, belki de mekânın etkisiyle, tavşan gibi sekmeye başladım. ne yorgunluk kaldı ne bir şey. ilk dakikalarda kötü hissettim, ölmüş insanların arasında "turist" olarak bulunmak tuhaftı. sonrasında ise ilginç bir şekilde huzurla doldu içim, gerçekten güzel ve özel bir deneyimdi.

ben beğendim, iyi ki gitmişim dedim, geçirdiğim vakitten ve daha da önemlisi yaşadığım tecrübeden, hislerden vs. çok memnun kaldım ama vaktiniz kısıtlıysa veya özellikle merak etmiyorsanız öyle çok da coşmaya gerek yok. imkânınız olursa kesinlikle gidin ama. özel ve güzel bir yer.