şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sovyetler birliği döneminde büyük bir üne kavuşmuş halk sanatçısı. fakir bir çocuğu olarak başlayıp, sovyet rusya'nın en zengin kadın sanatçısı olarak devam eden ve siyasi bir mahkum olarak vladimirsky tsentral'da, gulag'larda biten bir hikayeye sahiptir.

    müstehcen bir dil kullandığı şarkılar yüzünden tepki almış, eşinin stalin'in muhalifi bir general olmasından mütevellit içeri alınmıştır. ancak eşinin vatana ihanet ettiğine dair bir belgeye imza atmaması üzerine önce vladimirsky'e, sonra da sibirya'ya sürülmüştür.
  • 1900-1973 yılları arasında yaşamış rus folk müziğinin sembolüne dönüşmüş olan efsane ses. rusya'nın edith piaf'ı da denebilir belki, zira sesi tam anlamıyla rusya ile özdeşleşmiştir. büyük bir ifade kudretiyle dolup taşan eşsiz yorumu daha ilk saniyesinde dinleyiciyi karşı konulmaz biçimde büyüler, hipnotize eder. forteleri oldukça koyu ve pes tonlarda gürlerken, piano tizleriyle zarif sürprizler sunar. tüm rusya'da konserler vermiş olan ruslanova, ikinci dünya savaşı'nda cepheleri gezerek sesiyle rus askerlerini yüreklendirmiş, rus askerleri berlin'e girdiğindeyse reichtagın önünde sesiyle küller içindeki şehri inletmiştir

    sovyet rusya'nın en varlıklı vatandaşlarından biri olan ruslanova, ikinci dünya savaşı'ndan sonra stalin rejiminde bir tehdit unsuru olarak görüldü ve eşi general vladimir kryuchkov'un stalin'le olan düşmanlığı yüzünden sorguya alındığında eşinin aleyhinde tanıklık yapmayı reddettiği için senelerce hapis yattı. 1953'de stalin'in ölümüyle serbest bırakılan ruslanova, zayıf düşmüş vücuduna aldırmadan sahnelere döndü ve hayatının sonuna kadar da terk etmedi sahneleri. ölümünden sonra boşalan tahtına bir başka efsane, lyudmila zykina yerleşti.
    venüs gezegenindeki ruslanova krateri adını yine bu rus efsanesinden almaktadır.