şükela:  tümü | bugün
 • carl saganın ilk eşi, sagan'dan bir de oğlu vardır (bkz: dorion sagan)
 • gaia hipotezinin yaratıcısıdır. fikrinin özü "yaşam dünyayı savaşla değil dayanışmayla fethetmiştir ve darwin'in doğal seçilime dayalı evrim savı eksiktir" alıntısıyla özetlenebilir, dünya'yı tek bir organizma olarak görmek gerektiğini ifade eder.
 • yaşlandıkça bunadığını düşündüğüm eskinin değerli bilim adamı.

  şu yazıya onay vermesinin başka bir açıklaması olamayacağını düşünüyorum.
 • esas çalışma alanı simbiyozdur. ortaya koyduğu teori endosimbiyotik teoridir. bunun yanı sıra, kimi çevrelerce teolojik bulunan, ama tam olarak kanıtları da ortaya çıkarılamayan gaia hipotezi'ni de james lovelock la birlikte geliştirmişlerdir.

  endosimbiyotik teoriyi ilk kez 1966'da yayınlamaya çalıştığında o zamanların ana akım bilim yayıncıları red etmiş, fildişi kulelerindeki bilim camiası tarafından kolay kolay kabullenilmemiştir. ta ki dayoff'un deneysel çalışmalarıyla bu teoriyi doğruluğunu ortaya koyana kadar.

  günümüzde endosimbiyotik teori genel kabul görmüş, text booklarda yerini almıştır.

  margulis farklı düşünmek ve yaratıcı olmak konusunda diğer pek çok bilim insanından farklıdır ve bunu ortaya koyduğu fikirlerle göstermektedir. her zaman genel geçer şeyleri kabul etmek yerine sorgulamayı seçmiştir.

  diğer bir deyişle; sıradan bir insanın, birisi öğretmediği takdirde güneşin dünya etrafında döndüğünü düşünmesi çok kolaydır. çünkü güneş her gün doğudan doğup batıdan batar. ama sıradan olmayan birisi küçük detaylara bakıp, her gün aynı noktadan doğup batmıyor, acaba neden? diye sorabilir. işte margulis bu sıradışı soruları sorabilecek cesarette olan 21. yy bilim insanı olmuştur.

  2011'de vefat etmiş meslektaştır.