• (bkz: mnskym)
  • 1968 yılında alabama'da kurulan efsanewi southern-rock
    grubu...isimleri beden hocaları lehnerd skinherd'den alınmış, herif bunnara kıllık yapmış, ona ipnelik olsun diye bu ismi almışlar...kadroyu weriyim:
    ronnie vanzant: vocal (77'ye kadar)
    gary rossington: guitar (89'a kadar)
    allen collins: guitar
    steve gaines: guitar (77'ye kadar)
    ed king: guitar & bass
    leon wilkesson: bass (86'dan itibaren)
    rob burns: drums (75'e kadar)
    artimus pyle: drums (75'ten itibaren)
    billy powell: piano
    johnnie vanzant: vocal & guitar (86'dan itibaren)
    bide albümler:
    pronounced leh-nerd skin-herd (73)
    second helping (74)
    nuthin' fancy (75)
    gimme back my bullets (75)
    legend (76)
    one more from the road (77)
    street survivors (77)
    skynyrd's innyrds / greatest hits (79)
    southern by the grace of god/live 86 (86)
    the last rebel (90)
    92 albümlerinin adını bilmiyom, kusura bakmayın
    endangered species (95)
    skynyrd's frynds / tribute (96)
    thhe southern knight (97)
    twenty (99)
    başka ne diyim ki...alın bi albümünü dinneyin bi...southern, country, folk weya rock sewiyosanıs fawori grubunus olcaktır...bu arada şu ünlü uçak kazasından bahsetmedim...1977 yılının ocak ayında s.f.'ya bir konsere giderken uçakları düşüyo we wokalist aynı zamanda lider olan ronnie vanzant, mükemmel gitarist steve gaines bide back vocalist ölüyo...grup daılıyo...
    skynyrd'da en sewdiim şey 3 gitar kullanımıdır...3. gitar her zaman slide çalar, bitiriyo beni bu...hele free bird'ün sonundaki 6 dakkalık solo yokmu...öldürüyo insanı...
  • sesli harf özürlü grup
  • bilmem kac senesinde (harb zamani) iki uc herif bi grup kuruyorlar, beden egitimi ogretmeni "sizden bi bok olmaz" deyince bunlarda grubun adini bu sekilde degistiriyorlar. yani bu isim o dallamanin ismi.. sonra yine bilmem kac senesinde bu heriflerin ucagi dusuyor hepsi oluyor sanirim.. baskasinin yalancisiyim valla...
    en iyi parcalari icin (bkz: free bird)
  • çarkifelek yarismasinda soru diye çiksa bulmayacayi kolaylastirmak için sesli harf satin alan yarismacinin isine yaramayacak olan amerikan müzik grubunun ismi...
  • con air'da sweet home alabama eşliğinde mahkumların uçakta dans ettiği sahnede nicholas cage ve yanındaki mahkum arasında 'bi avuç salak uçakta uçağı düşen grubun yaptığı şarkıyı dinleyip dans ediyo' şeklinde muhabbeti geçen grup.
  • "severim ama ırkçıdır", "ırkçıdır ama severim" , "ırkçı olmasalar iyiydi" hisleriyle haklarında konuşulan grubun ırkçı olmaları meselesini dangalak gibi araştırdım. çok iyi bilmem, bir iki şarkıları işte...
    bana ne oldu da peşlerine düştüm bilemedim. kalkıp , bir tartışma esnasında "onlar ırkçı abi. bak şöyle" diyeceğimden hiç değil . çevremdeki insanlardan biri bile "linırd skinird" dinlemez; adamları bilmez; yapacağımız bir tartışmanın düğüm noktasını bu grubun oluşturabilme ihtimali aşağı yukarı 148 yılda bir olabilecek bir vakanın durumuna denk geliyor. o da tüm konuşmalarımızı tüketmiş olursak.

ama meraktır bu! şimdi, anafikir: neden ırkçı diyorlar bu okumamış akraba çocuğu gibi duran güneyli adamlara? neil young namlı üstad ırkçılara, güneylilerin köle düzenini devam ettirmek isteyen zihniyetlerine alabama ve southern man şarkılarında veriştiriyor. sonra bu güneyli grup bozuluyor ve şöyle bir şarkı yazıyor: sweet home alabama
    ve bu şarkıda şöyle sözler yer alıyor:
    in birmingham, they love the governor (birmingham afro-amerikalılara ait bir kilisenin bombalanması sonucu 4 siyahî kızcağızın katledilmesiyle namlı bir yer. governor dedikleri ise george wallace denen bir ırkçı hıyar.)

işte olay bu. sonra bu ırkçı dangalak vali bunları bi de fahri teğmenlikle de onurlandırıyor.

kaynak: arayın bulun işte.
  • şarkılarını okumadan güne başlayamadığım über grup.
hesabın var mı? giriş yap