şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fransanın ikinci büyük şehri olan lyonda her yıl düzenlenen görsel festival.. kış ayları (aralık-ocak) özellikle tercih edilmektedir. şehrin tümüne yayılan tasarımcılar ve aydınlatma mühendisleri (bkz: izlanda) tarihi eserleri, sokakları, meydanları olağanüstü bir güzellikte aydınlatırlar.. ayrıca şehirde yaşıyan insanlar evlerinin camına koydukları mumlar ile katılırlar... her yer peri masalına döner..
 • (bkz: fête des lumières)
  aralik ayinin ilk haftasinda duzenlenen,4 gun suren,lyonun ev sahipligi yaptigi muhtesem festival.sakin ve icine kapali bir cocuk gibi olan lyon'u bu kadar hareketli gormek insanin degisik duygular hissetmesine yol acabiliyor. basilique de fourvière isiklariyla butun sehri aydinlatir.fourvière'e rhône ve saône uzerinde ki kopruler eslik eder.bu goruntu karsisinda insanin ici,araligin soguguna inat simsicak olur
 • 1643 yılında zamanın en korkulan hastalıklarından olan veba tehlikesi bütün avrupa şehirleri gibi lyon'u da tehdit ediyormuş. yerli bir gurup lyonlu birlikte virgin mary'ye şehirlerini bu amansız hastalıktan koruması için gece gündüz dua etmişler. 8 aralık tarihinde ise bu hastalığın etkisinin fransa üzerinden, lyon'da kimsenin ölümüne sebebiyet vermeden, çekildiği ilan edilmiş. bunun üzerine 8 aralıkgünü virgin mary'ye minnet ve şükran sunma günü olarak belirlenmiş. 17. yüzyılda herkesin pencerelerinin önüne mumlar yakıp dua etmesiyle ışıl ışıl olan şehir günümüzde teknolojinin nimetlerinden hayli faydalanarak binlerce ışık oyunuyla donatılıyor. muhteşem gösterilerin 4 gün sürdüğü sürede fransa ve birçok avrupa ülkesinden sırf ışıkları görmeye gelenler olduğu söyleniyor. en son sene*avusturalyadan gelen bir kabile dikkatimi çekmişti. (onların tesadüften yararlandıklarına inanıyorum.)
  gerçekten muhteşem bir festivaldir.
  2oo7'den örnek resimler için: http://www.lyon-photos.com/…fetelumieres2007_45.htm
  ayrıca doğumgünüme denk geliyor olması da cabası*
 • ruya $ehir lyon'a yerle$mek icin destekleyici nedenlerden biri.
 • bu sene 5-8 aralik 2009 arasi yapilmaktadir. toplu tasimalarin grevi gölge düsürmüstür. resmen dört günlük festivalin içine ettiler.
 • bu yıl bu muhteşem ışık şöleni 6-9 aralık tarihlerinde izlenebilecek. birkaç ay önce ucuza uçak bileti bulmam sayesinde bir aksilik olmazsa, arkadaşlarla biz de orada olacağız. yalnız ilk defa katılmamız nedeniyle düşünemedik, az daha sokakta kalacaktık. aralıktaki festival için temmuz başında bütün oteller dolu, kiralık dairelerin büyük kısmı kapılmış olur mu arkadaşım?! neyse ki bu durumu tesadüfen fark ettiğimiz halde şansımız yaver gitti de son eli yüzü düzgün, fiyatı makul evi biz tutabildik. hani gelmek isteyen varsa aklında bulunsun, yatacak yer bu saatten sonra biraz pahalıya mal olabilir.
 • yıl 2104, 54 ayrı gösteri var.bank of china bile sponsor. 2 milyon ziyaretçi varmış ( info öyle dedi ). otoparklar full ve her yerde sıcak şarap satıyor insanlar (fiyat 2 eur ). fransızlar şehirlerini çok iyi pazarlıyorlar.
 • italya'nın alberobello kasabasında da düzenlenen peri masalı festivali.

  edit: link
  ikinci edit: ışık festivali sadece lyon'da imiş gibi "ışık festivali" ne bkz. yönlendirmesi yapan arkadaşa yönlendireceksiniz şikayetlerinizi, bana değil.
 • 2015'te katılmak istediğim etkinliktir. ışık sanatlarına ilgili olan biri olarak ufkumu açar mı merak ediyorum.