şükela:  tümü | bugün soru sor
 • link: https://www.change.org/…istiyoruz?just_created=true

  üniversiteye giriş sınavlarında obp (ortaöğretim başarı puanı) denen bir illet var. buna göre her bir öğrencinin lise not ortalaması lys puanına ekleniyor. az buz değil 60 puana kadar ekleniyor. bu demek oluyor ki benim lise not ortalamam 60 olsa, lys'de ilk 1000'e girsem obp yüzünden 2000'lere 3000'lere düşüyorum.

  özel okullarda öğrencilere 100'er 100'er sözlü girilir, yazılıları kolay yapılırken benim fakir, saf anadolu çocuklarım devlet okulunda sınıfını geçme telaşı içinde. kafasına göre sözlü giren, kol gibi yazılı hazırlayan öğretmenlerimiz bol bol mevcut.
 • desteklediğim kampanya.

  bu durum özel okulların not şişirmesine, devlet liselerindeyse öğretmenlerin bunu bir tehdit gibi kullanmasına neden olabiliyor.

  fen lisesinde okuyup müfredatta olmadığı halde aruz vezninin hatalarını bulduran bir edebiyatçımız vardı, isterseniz çalışmayın yazılıdan düşük alırsınız, o kadar çalışmanız boşa gider diyordu. sövüyorduk ama boşuna, eşek gibi müfredat dışı konuya çalışıyorduk sayısalcı olan bizler, hoca da ego mastürbasyonunu yapıyordu.

  adettendir notu: liseli değilim, o dönemleri geçtim, sadece durumu bilen biriyim. azıcık da olsa farkındalık olacaksa ben de varım.

  gelen mesajlar üzerine zorunlu edit : öncelikle herkes bu sistemi eski sistem gibi zannediyor. sistem değişti 4 - 5 yıl önce. artık yeni sistemde lisenin hiçbir önemi yok, sadece ortalamaya göre puan veriliyor. 100 ortalamaya 60 puan, 90 ortalamaya 54 puan şeklinde. yani fen lisesi'ne giden 92 ortalamalı bir öğrenci, 95 ortalamalı meslek liseli ya da özel okullu bir öğrenciden daha düşük ek puan alıyor yeni sistemde. bu da yazılı sistemleri zor olan fen liselerini artık mantıksız kılıyor, ki benim dönemimde bir çok arkadaş bu sebeple özel okula geçmişti.
  yani bu sistem eskisi gibi okul içi sıralama yapmıyor, sıkıntı da bu zaten. ee böyle olunca notu şişiren okullar iyi oluyor, özel okullar avantajlı duruma geliyor. fen liselerindeki öğrenciler ise sadece işin angaryasınî çekiyor.

  edit 2 : ayrıca 1 puan bile önemli arkadaşlar. sadece bölüm değil, istediği üniversite, kazanılan şehir de önemli. ikisi de istanbul aşığı iki arkadaşımın ham puan sıralamaları çok yakındı, obp puanları eklenmesinden sonra biri çapa'da diğeri gazi tıp'ta, yani yaşadığın şehri bile etkiliyor bu olay, sadece 1 puan gözüyle bakmayın lütfen.
 • geçen sene okul puanı yüzünden 5 bin geriye atılmış biri olarak sonuna kadar desteklediğim kampanya. 30 puan cepte denmiş sen lys puanını yüksek tutarsan çok etkilenmezsin diğer 30 puanı kafana takma denmiş hiçbir şekilde katılmıyorum bu ifadelere sonuçta binlerce insanın girdiği bi sınavdan bahsediyoruz ve küsüratlı sayılar bile inanılmaz etkiliyo. o 30 puan herkesin cebinde olduğundan kimseye bi faydası yok ve sen puanı istediğin kadar yüksek tut okul puanın yüzünden geri çekilceksin. ilk bindeysen yüz kişi ilk 10 bindeysen bir kaç bin kişi 100 bin üstündeysen 20 bin ama her türlü geri çekiliyosun kurtuluşun yok. ülkenin genelindeki adaletsizlik eğitim sistemimizde de kendini gösteriyor maalesef.
  okulun eğitim öğretim acısından bir faydası olmuyor bari zararı da olmasın.
 • türkiye'de bugün binlerce lise var. bütün bu liselerin her birinin stadardı farklı. misal robert kolej'in zorluğu ile çeliktepe cengizhan lisesi'nin zorluğu kıyaslanamaz. robert kolej ile kendi seviyesine denk olan üsküdar amerikan koleji arasında bile fark vardır. ve hatta çeliktepe cengizhan lisesi ile en az onun kadar kötü olan bir okul arasında da farklılık olabilir, doğaldır. art niyetli şekilde not basan okulların da olduğuna inanıyorum, bunların denetimi o kadar sık değil.

  doğal olarak tüm okullarda stadart bir zorluk ve eğitim olmadığı için, okulların kendi başarısından bağımsız bir okul puanı hesaplamak haksızlıktır. galatasaray lisesi'nden 40 obp ile çıkan birini, kolay bir okuldan 55 obp ile çıkan birine karşı kafadan 15 puan geride başlatır.

  bu sistem sayesinde tekrar hazırlanıp sınava girdiğim sene türkiye sıralamam 2000'lerden 2700'e düştü, boğaziçi'nin 2400 ile kapatan bir bölümüne giremedim. oysa ki meslek lisesi mezunu bir arkadaş, ham puanı benden daha düşük olmasına rağmen, obp ile önüme geçip gayet rahat bir şekilde girdi.
 • katılmadığım kampanya. ama okullar arası katsayılar geri gelsin kampanyası olsa desteklerdim. burda özel okullar sözlülere 100 veriyor, sınavları kolay yapıyor falan denmiş. ben ortaokulu ve liseyi özel okulda burslu okudum. lisesi fen lisesiydi. ortaokulda izmir'in en iyi denilen ortaokullarındaki arkadaşlarıma sınavlarda basit basit sorular sorulurken bize matematikte lise düzeyinde sorular sorulurdu. lisede de yine dershaneden arkadaşlarıma sorardım bal ya da atatürk'te okuyan, soruları bize göre çok daha kolaydı. peki ben bu durumdan şikayetçi miydim? hayır çünkü her şekilde lisedeki derslere çalıştığım konular lys'de de işime yarayacaktı. ama düz lise ve ya puanı düşük anadolu liselerinde 2+2 düzeyinde sorulan sorularla 95 ortalama yapan öğrenciyle benim ya da okul arkadaşlarım gibi zor sorularla 95 yapan öğrencilerin katsayısının aynı olması haksızlık değil midir? örneğin izmir fen lisesi bizden de zor sorular sorardı saygı duyarım daya yüksek katsayı uygulasınlar ama düşük puanlı anadolu liseleri veya düz liselerle de aynı katsayıda olmak üzüyordu beni.
 • okul sınavlarının ne önemi kalacak ozaman?
 • zamanında 28 şubatçıların getirdiği aobp illetine maruz kalmış biri olarak haklı bulduğum, ama aobp zulmünün yanında bu birşey değil, buna da şükredin dediğim kampanya.
 • desteklemediğim kampanya. çünkü kalkmaz.evet.
 • beni çok pis etkilemiş bir sistem olması dolayısıyla desteklediğim kampanya. bana 35 gelmişti
 • kaldırılsın, benide geriye atmıştı.